Рекламата на чудодейни лекове в интернет обикновено обещава изцяло природно лечение на значими и често определяни от медицината като нелечими заболявания. Рекламата във Facebook и на различни сайтове обикновено е от името на компании, без обявен адрес и възможност за пряк контакт. Често, за да се докаже значимостта на подобни продукти се използва името на лекар, понякога известен на обществото. Макар в последните години различни разследвания да разкриха, че обикновено или няма такъв лекар, или е злоупотребено с нечие име, факт е, че тази практика продължава.
Една от мащабните реклами в последните месеци в интернет и в социалните медии е на поредния "лек" за сърдечносъдови заболявания, който се продава под търговското название Welltone. В тази реклама е замесено името на известен български медик - професор Иво Петров.
Всички реклами на такъв тип продукти обещават успешно лечение на редица заболявания като диабет, псориазис, хипертония, простатит и още, и още... Повечето от рекламираните лекове се представят като алтернатива на познатите в аптеките лекарства, зад които стоят фирми-производители с опит, отговорност и признати от световната медицинска наука.
Ако се доверите на рекламата, единственият начин да бъде закупен продукта е купувача да оставите име и телефонен номер, като обикновено след няколко минути следва обаждане на представител на фирмата, чието име е идентично с това на продукта.
Welltone е рекламиран като медикамент, обещаващ алтернативно лечение на социално-значими заболявания, без никакви странични ефекти заради предимно билковите му съставки.
С името на медикамента е създаден и сайт за поръчки със секции на различни езици.
Никъде в сайта, продаващ продукта, не се споменава кой е създал медикамента, къде е тестван лабораторно, нито се уточнява документ за разрешена употреба и търговия.
В страница на онлайн търговеца във Facebook от няколко месеца се тиражира интервю с професор Иво Петров, един от най-известните български кардиолози, медицински директор на сърдечносъдовия център в Аджибадем Сити Клиник и съпредседател на Българското дружество по интервенционална кардиология.
Във Facebook интервюто с проф. Иво Петров е представено като публикация в сайта nova-bg.info, който обаче е недостъпен, и брандирано с логото на Нова телевизия. Твърди се, че: "Професор Иво Петров е изобретил иновационен метод за лечение на високото кръвно налягане!....То удължава живота с 15-20 години, добавя енергия и отпуска. След такова пречистване на кръвоносните съдове се лекува хипертонията и много други смятани за "неизлечими" заболявания...Безопасен като билков чай".
Тъй като рекламата твърди, че въпросният медикамент е изобретение на реален български кардиолог и съдов хирург, с истинска негова снимка, потърсихме самия професор Иво Петров.
Пред БНР той заяви: "За мое огромно съжаление нито аз, нито който и да е от моите колеги в световен мащаб не е могъл да създаде такова вълшебно средство, каквото се твърди в това измислено интервю".
Професор Петров посочи свои притеснения, свързани със състава на този продукт: "Когато се лъже за нещо, може да се излъже за всичко и аз имам опасения, че както може да се излъже за потенциалния му ефект, така може да се излъже и за състава му....и нищо чудно да има в състава му и вредни съставки, което увеличава риска за хората".
Посредством БНР проф. Петров отправи призив към хората да не се поддават на фалшификации и да проверяват такива средства дали имат регистрации, вносител, производител.
Изходът от подобни ситуации, според него е да се създаде механизъм, по който такива фалшификации и спекулации да бъдат предотвратявани.
Професор Иво Петров посочи, че и в други подобни случаи е подавал сигнали до правоприлагащите органи- прокуратура, МВР, ГДБОП.
"Фалшификациите намират благоприятна почва, именно когато имаме голяма надежда. Това, което се случва в последните години, е това, което се очаква в периоди на криза…Аз още веднъж, настоятелно призовавам хората да не се поддават на такива фалшификации и да проверяват такива средства дали имат регистрации, вносител, производител...Проблемът с тези, които създават такива фалшиви новини те нямат лице. За съжаление и интернет регистрацията им постоянно се мени - от Панама през Намибия, през Русия и де факто нашата правораздаваща система е абсолютно безпомощна. Може би единственият начин е да се създава филтър. Трябва да се създаде механизъм, по който такива фалшификации и спекулации да бъдат предотвратявани", заяви още проф. Петров.
Твърдението, че проф. Иво Петров е изобретил иновационен метод за лечение на високото кръвно налягане с медикамента Welltone, който лекува хипертонията и много други значими заболявания” е НЕВЯРНО. Според видния български кардиолог става дума за мащабна измама, а дори и престъпление. Пред БНР той посочи, че "нито той, нито който и да е от моите колеги в световен мащаб не е могъл да създаде такова вълшебно средство, за което се говори в това измислено интервю".
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Социологическо проучване в Германия е показало, че близо половината запитани искат забрана на партия "Алтернатива за Германия". Проучването на института "Инса" е проведено веднага след като тази седмица Службата за защита на конституцията класифицира тази партия като "екстремистка организация, която застрашава демокрацията". Германското..
Президентът на Малдивите Мохамед Муизу даде близо 15-часова пресконференция, с което подобри рекорда за продължителност на подобно събитие, който досега бе държан от украинския му колега Володимир Зеленски, предаде АФП, като се позова на канцеларията му. Срещата с журналисти започна в 10 ч. вчера ( 8 ч. българско време) и продължи 14 часа и 54 минути...
Бурното море през последните дни изхвърля нефтени топчета по Южното Черноморие. Нефтени петна изплуват по плажната ивица в Поморие Трети ден част от плажната ивица на Поморие е залята с нефтени петна. До момента не е известно да са предприети действия по проблема. Междувременно нефтени петна изплуваха и на плажа "Каваците" - на 3..
Денталното лечение на 6-годишния Ангел е било извършено в специално оборудвана операционна зала, предназначена за стоматологично лечение под обща анестезия и от екип с дългогодишен и успешен опит в тази дейност. Това се посочва в позиция на пловдивската частна клиника "Медикус алфа", където преди месец момчето почина. Дете е починало при..
Общо 716 контрабандни еднократни електронни наргилета са открили през последната седмица митническите служители на пункта "Капитан Андреево" при проверки на леки автомобили и автобуси, излизащи от страната. Това съобщиха от пресцентъра на Агенция „Митници“. При един от случаите електронни цигари са открити в четири възглавници, поставени на задната..
Йеменските бунтовници хути (хуси) поеха отговорност за ракетата, изстреляна към израелското летище "Бен Гурион", предаде Ройтерс, като се позова на изявление на военния говорител на групировката Яхя Сария. Той повтори предупреждението към авиокомпаниите, че израелското летище "вече не е безопасно за въздушен транспорт". Сария заяви още, че..
Три последователни, но слаби труса са регистрирани на територията на България, близо до границата с Гърция. Епицентърът е в района на Гоце Делчев. Първите два труса с магнитуд от 2,6 и 2,7 степен по скалата на Рихтер са регистрирани в 11,23 и 11,25 часа, а третият, който е бил със сила 2.2 е бил в 11,40 часа. Хората в граничната зона..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Председателят на ВАС Георги Чолаков има огромно влияние върху Конституционния съд . Имало е срещи във формата Пеевски – Чолаков – Сарафов след..
Делян Пеевски изключително планомерно и педантично, с вкореняване в местната власт, е напът да създаде нов ГЕРБ . С тази констатация започна анализа си..