Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силистра почита паметта на жертвите на арменския геноцид

Снимка: Незабравка Кирова

В арменската църква "Света Богородица" в Силистра ще бъде почетена паметта на жертвите на масовото избиване на арменци по време на Първата световна война в Османската империя. Ще бъдат поднесени венци и цветя пред мемориала, построен през 2005 година, в двора на 400-годишния арменски храм. 

До последните години на миналия век в Силистра все още е имало живи, спасили се по чудо, свидетели на геноцида над арменския народДнес арменците в Силистра са малко над стотина, като чистите арменци са не повече от 30, а останалите са арменци по съдба. 

Точна датировка за начало на присъствието на арменците в Силистра няма. Историци пишат и говорят за първи поселения през 60-те години на V век. Други - за стратега на Доростол (Силистра) към 1016 г. – Джоджик, който бил от армено-грузински произход. Но категорични документи за поселение на тази общност по нашия край има едва от 1622 година - документи за събиране на данък от арменците

Преди 20 години историкът Иван Занов успя да събере в 60 страници историята им - "Арменците в Силистра - минало и съвременност"

Тогава правителствените среди отпускат помощ за бежанците в Силистра 600 франка, а онези, които са се занимавали с дребна търговия, са били освободени от данъци за 5 години. След първите 400 идва и нова вълна преселници, а силистренци събират вноски доброволни в размер на близо 2 500 франка и много дрехи, като осигуряват материална помощ на новопристигналите арменци

Сред държавите, признали геноцида над Арменския народ, е и България, която приема Декларация за това през 2015 година. Доста по-рано това прави Общинският съвет в Силистра – още през 2008 година, се приема документ, с който се признава и осъжда масовото изтребление на арменците

И така, както през XIX век в Силистра са се установили арменци-бежанци, то от 1940 до 1968 г. се наблюдават три изселнически вълни на арменци от Силистра. Първата е свързана с възвръщането на Южна Добруджа към България чрез Крайовската спогодба. Тогава много арменци избират като места за живеене различни градове на Румъния и силистренската диаспора силно се стеснява. Втората изселническа вълна, по разкази на съвременници, е през лятото на 1946 г. В Силистра се формира голяма група от арменци, които през Варна се репатрират в Армения. През 1968 г. е третото преселение на силистренски арменци. То е с посока САЩ. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ройтерс: ЕС и САЩ вървят съм споразумение за мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в САЩ

Европейският съюз и Съединените щати вървят постигането на търговско споразумение, което би довело до прилагането на широкообхватно мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в Съединените щати. Това са заявили двама неназовани дипломати пред агенция Ройтерс.  Ставката, която може да обхване и автомобилите, ще отразява рамковото споразумение, което..

публикувано на 23.07.25 в 21:12

С два големи пожара се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско

С два големи пожара продължават да се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско. Към момента няма опасност пожарите да навлязат в населени места, но овладяването на огъня е изключително трудно заради силния вятър и пресечения терен.  Продължава борбата с огъня в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница Пожарът между..

публикувано на 23.07.25 в 21:05

Ремонтът на водопровод край местността Омуртагов мост в Шумен трябва да приключи до часове

Очаква се в късните часове днес да приключи ремонтът на магистралния водопровод край местността Омуртагов мост в Шумен. Аварията остави без вода жителите на Шумен, квартал „Макак“, и селата Панайот Волов и Белокопитово. Девет месеца след като новото съоръжение беше пуснато в експлоатация, една от заварките е дефектирала. Магистралният водопровод..

публикувано на 23.07.25 в 20:35

Голям пожар до ямболското село Окоп

Голям пожар в пламнал в следобедните часове до Ямболското село Окоп. Огънят е достигнал до първите къщи на селото, но вятърът е обърнал посоката и сега гори в гората край населеното място, няма пряка опасност за населението.  На място са три противопожарни екипа, земеделска техника и огнеборци. Според местните огънят е тръгнал от..

публикувано на 23.07.25 в 20:19

Окончателно: Общинските камери също ще следят за нарушения по пътищата

Камерите на тол-системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите, приеха окончателно народните представители с гласуваните промени в Закона за движение по пътищата. Увеличават се и глобите при превишаване на скоростта на движение и се въвежда регулация за електрическите тротинетки...

публикувано на 23.07.25 в 20:13

Гръцкият първи дипломат припомни на колегата си в Скопие задължението да използва името РСМ

Министърът на външните работи на Република Северна Македония Тимчо Муцунски се срещна с гръцкия си колега в Атина. Двамата обсъдиха бъдещето на двустранните отношения с акцент стабилността и сигурността на Балканите. Гърция изцяло подкрепя стремежа на Скопие за членство в Евросъюза, подчерта министър Йоргос Герапетридис. Двамата дипломати..

публикувано на 23.07.25 в 19:09

Температури до 25 градуса на Седемте езера

До 25 градуса стигат температурите в горещините последните дни на Седемте езера. Вчера френски турист получил инфаркт, което наложило да бъде повикана въздушната линейка - мъжът, който е на 55 години, е спасен. Голямата надморска височина и горещото време предизвикват влошаване на хора със здравословни проблеми, качващи се на Седемте езера,..

публикувано на 23.07.25 в 18:31