Това каза в интервю за БНР икономистът Васил Караиванов, преподавател в Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Залага се нов, рекорден за България дълг, а по-важният въпрос е дали ще можем да вземем пари назаем, има ли откъде. Само преди няколко месеца Великобритания, шестата икономика в света, не можа да вземе дълг на пазарите и се наложи централната банка да прави извънредна операция, която не е правена десетилетия, обясни икономистът.
"Всякакви сценарии са възможни. Все още сме в полето на сценариите. Самият бюджет и план. В момента имаме план за план. В момента по-скоро сме в полето на обсъждане на вариант – един по-страшен, друг по-страшен, но все ни бягат по-важните неща", коментира Васил Караиванов в предаването "Преди всички".
"Парите за капиталови инвестиции ще зависят от пакет закони, които Народното събрание трябва да приеме – за ПВУ. Първият транш дойде, но следващите траншове са заложник на работата на Народното събрание", посочи той.
Според него в момента сме изправени пред дилемата дали да имаме тежка година, а след това да имаме "що-годе нетежки години, да има относително стабилна финансова дисциплина", или "да допуснем големия дефицит – било 6,4%, било по-голям процент, може да скокне и на 7, и на 8".
При голям дефицит тази година няма да имаме наказания от ЕК, но "тръгва инерция, от която много трудно можем да се върнем". Допълнително ще има и санкции от ЕК и ще намалеят парите от фондовете, предупреди експертът.
При връщане на стандартната ставка на ДДС от 20% за всички и за всичко, това няма да е достатъчно, добави Караиванов. Ако депутатите не желаят да вдиган данъци, трябва да се режат разходи, поясни той. Според него следва да отпадне увеличението на пенсиите от 1 юли.
"Еврозоната най-рано след 5-6-7 години, ако въобще", подчерта той, запитан колко се отдалечаваме от еврозоната с настоящия бюджетен дефицит.
Отдавна е изтекло времето на преференциалните данъци, категоричен е преподавателят.
Трябва да се прецизират и разгледат отново както приходната, така и разходната част на бюджета, заяви пред БНР Виолета Иванова от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Тя изрази категорична позиция срещу орязване на доходите.
"Има достатъчно буфери за балансиране на бюджета. Първо трябва да говорим за увеличаване на приходната част, а да не пипаме разходната част за перото "работни заплати". Да се орязват пенсии и работни заплати е недопустимо. Ще се създаде напрежение и сериозни сътресения в секторите."
Само България и Унгария са с 10% данък печалба, в ЕС се подготвя директива, която препоръчва корпоративният данък да е минимум 15%, отбеляза синдикалният експерт.
Ако се увеличи данък печалба, могат да дойдат повече от 2,5 милиарда приходи, смята Иванова.
"Напълно отричаме вариант 22%, по този начин ще бъдат натоварени крайните потребители", изтъкна тя относно предложението да се вдигне ДДС.
Чака ни тежка година, обобщи Виолета Иванова.
Двете мнения чуйте в звуковия файл.
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната и изпълнителната власт. Декларирането на подобно желание е " поредното признание, че има такъв проблем и се оказва, че е централният политически проблем ", смята Мирослава Тодорова, съдия в..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в интервю пред БНР. Председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България Диян Стаматов, директор на софийското 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", бивш зам.-министър на МОН..
За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..
" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ". Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...
3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..
На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..