"Трябва да се изсветли собствеността на частните медии, въпреки че това е сложно. Затова искаме слушателите, читателите, зрителите да имат информация за спонсорите, рекламодателите, за да знаят доколко могат да гласуват кредит на доверие на дадена медия. Трябва да има ясно маркиране на платените съобщения. Необходима е независимост на националните регулатори и забрана на използването на шпионски софтуер спрямо журналисти".
Това каза пред БНР журналистът и евродепутат Елена Йончева. Тя организира конференция, посветена на европейския акт за свободата на медиите - който трябва да гарантира защита на журналистите, редакционна независимост, плурализъм в медиите. Вече има и законодателно предложение от страна на Европейската комисия.
И допълни, че проблемът в този медиен акт е една сива зона, в която се казва, че използването на шпионски софтуер е възможен, ако се касае за заплаха за националната сигурност:
"Всяко нещо може да бъде облечено по такъв начин. Остава спорен и въпросът за европейските средства за финансиране на медиите. Интересно е, че медийният акт вече е реален... Предлага се създаване и на нещо като европейски СЕМ, но да има гаранции, че хората вътре са обективни. Идеята е този регулатор да дава обективна информация какво се случва в различните държави, а не да налага санкции. Идеята е демократична, дано остане и реално такава".
В предаването "12+3" Йончева заяви още, че фалшивите новини могат да бъдат преборени само с истинската журналистика. Според нея "живеенето във военновременна ситуация създава военновременна журналистика, където законите на журналистиката вече са изчезнали и се намираме в епоха на дълбока пропаганда".
"Днес липсват репортери, които да правят хората съпричастни с мнението на живеещите по цялата география на войната... Когато изкривяваш или не даваш картината, когато не провокираш към размисъл и критично мислене, тогава и обществото не може да иска от политиците конкретни действия".
Тя подчерта, че цел на медийния акт е да гарантира независимост на европейската журналистика - от партии, спонсори, бизнес групировки, власт.
Интервюто на Петър Волгин с Елена Йончева в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
" Тотално подивяване на т.нар. политически елит ." Това вижда в парламента политологът доц. Петър Чолаков. "Причината може да търсим и в..