"Трябва да се изсветли собствеността на частните медии, въпреки че това е сложно. Затова искаме слушателите, читателите, зрителите да имат информация за спонсорите, рекламодателите, за да знаят доколко могат да гласуват кредит на доверие на дадена медия. Трябва да има ясно маркиране на платените съобщения. Необходима е независимост на националните регулатори и забрана на използването на шпионски софтуер спрямо журналисти".
Това каза пред БНР журналистът и евродепутат Елена Йончева. Тя организира конференция, посветена на европейския акт за свободата на медиите - който трябва да гарантира защита на журналистите, редакционна независимост, плурализъм в медиите. Вече има и законодателно предложение от страна на Европейската комисия.
И допълни, че проблемът в този медиен акт е една сива зона, в която се казва, че използването на шпионски софтуер е възможен, ако се касае за заплаха за националната сигурност:
"Всяко нещо може да бъде облечено по такъв начин. Остава спорен и въпросът за европейските средства за финансиране на медиите. Интересно е, че медийният акт вече е реален... Предлага се създаване и на нещо като европейски СЕМ, но да има гаранции, че хората вътре са обективни. Идеята е този регулатор да дава обективна информация какво се случва в различните държави, а не да налага санкции. Идеята е демократична, дано остане и реално такава".
В предаването "12+3" Йончева заяви още, че фалшивите новини могат да бъдат преборени само с истинската журналистика. Според нея "живеенето във военновременна ситуация създава военновременна журналистика, където законите на журналистиката вече са изчезнали и се намираме в епоха на дълбока пропаганда".
"Днес липсват репортери, които да правят хората съпричастни с мнението на живеещите по цялата география на войната... Когато изкривяваш или не даваш картината, когато не провокираш към размисъл и критично мислене, тогава и обществото не може да иска от политиците конкретни действия".
Тя подчерта, че цел на медийния акт е да гарантира независимост на европейската журналистика - от партии, спонсори, бизнес групировки, власт.
Интервюто на Петър Волгин с Елена Йончева в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
Днес Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" . В дискусията ще участва представител на Светия синод. Идеята за промяна в учебната програма е на министъра на образованието Красимир Вълчев. Мярката има възпитателен характер. Целта е учениците да..
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..