В бели, сиви и облесени дюни се забранява строителството и поставянето на преместваеми обекти, поставянето на шатри и палатки, преминаването и паркирането на превозни средства. За зараждащите се, или ембрионални дюни, законът не предвижда същата защита, затова е важно картите да упоменават изрично вида на дюните. Специализираната карта, изготвена през 2012 г., последно е била обновявана през 2015 г., отбелязват от Зелени закони.
В случая на плаж Крапец - север дюните не са определени по тип и по тази причина не попадат в забранителния списък, алармират от екологичното сдружение.
Има ли пропуски при картографирането на дюните при Крапец – север?
Министерството на туризма да прекартира дюните и да отрази типа им в специализираната карта, настояват от Зелени закони.
До 2025 г. всички дюни следва дас е прекартират наново, но заради извънредността на казуса с Крапец от организацията са се обърнали към ведомството с молба процедурата да се ускори и да се случи още тази пролет.
Министерството на туризма дължи защита на тези прекрасни дюни, смята Стефан Аврамов от Зелени закони.
"Всяко нарушение на тяхното опазване може да остане ненаказано, може да бъде лесно обжалвано. Процедурите по опазването им стават много по-сложни. Дюните са уж опазени, но неопазени", коментира Аврамов за сегашната ситуация.
Има още няколко места с подобни пропуски в специализираната карта, но там площите са много малки, посочи Аврамов, визирайки райони около Камчия и Черноморец.
Безкраен къмпинг върху дюните – така описва картината пред БНР кметът на Шабла Мариян Жечев, който подчертава колко е важно детайлното картиране на дюните. Жечев настоява за бързи действия, защото това ще е шанс да се преустанови практиката всяко лято върху дюните да се разполагат каравани, кемпери и палатки.
Регламентираните приходи от туризма в района са нула, за сметка на това годишно общината извозва от тези зони около 500 тона отпадъци, останали от летовниците. Това струва на Община Шабла около 100 000 лв. всяка година.
Жечев изтъква, че румънските туристи идват със заредени автомобили и каравани, тоест няма косвени ползи за общината от престоя им, има по-скоро негативи.
"Ние на практика изхвърляме боклуци, които не следва да са на наша територия, имаме трансгранично внасяне на отпадък."
Действия по казуса с дюните на Крапец вече се извършват. Проучени са били всички служебно достъпни източници, увери в предаването "Хоризонт до обед" арх. Мария Митрева от Министерството на туризма.
Данните за вида на дюните са предоставени от МОСВ на Агенцията по геодезия, картография и кадастър през 2013 г. Същата година данните са били попълнени в специализирания регистър на морски плаж Крапец, но видът на дюните не е отразен в специализираната карта.
Общата площ на пясъчните дюни в обхвата на наетата площ на плаж Крапец е 47 000 квадратни метра, уточни тя.
Не би следвало да има рискове за опазването на дюните, смята арх. Мария Митрева. По думите ѝ във всички договори за отдаване на концесия или под наем на плажове е вменено опазване на цялата отдадена територия.
"Независимо от вида дюни, тези концесионери или наематели са длъжни да опазват територията."
Изработва се техническото задание за обществената поръчка, чрез която ще бъде възложено изменение на специализираната карта, съобщи арх. Митрева. В нея ще бъдат отразени не само вида дюни, но и всички изменения, възникнали от създаването ѝ до момента.
На всеки 10 години Агенцията по кадастър проверява и обновява данните. В случая с Крапец тази дейност ще бъде извършена от министъра на туризма, а данните ще бъдат попълнени чрез изменение на специализираната карта, увери експертът.
В последния сезон са били съставени актове за диво къмпингуване на къмпинг "Корал" – за разпъване на палатки върху дюните, даде пример за наложени санкции Мария Митрева.
Министерството на туризма може да съставя актове само в границите на морския плаж. Извън тези граници, за опазването на защитените зони следи МОСВ, поясни тя.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се е оформила поради несправянето на властта с незаконните сметища ". Това коментира пред БНР Красимира Катинчарова , депутат от "Величие": "Говорим за това, че властта не спазва законите на..
Рекордни жеги регистрираха в Европа в началото на юли. Екстремни градуси бяха отчетени в Испания, Франция, Португалия, Германия. Тук на Балканите също сме свидетели на горещата вълна, която затруднява работоспособността през деня и нощната почивка, както и се отразява неблагоприятно на здравето. Италия е една от страните, където отчетоха..
Кемпер обществото в България е срещу новата наредба на МРРБ за разполагане на каравани и кемпери извън морските плажове . Проблемът с дивото къмпингуване остава нерешен и през този летен сезон " Въртим се в невероятен затворен кръг, защото това е един стар текст на наредбата , който беше отхвърлен преди години, над 600 отрицателни..
Румъния търси спасение от нарастващия дефицит в бюджета и изчерпването на средствата за пенсии и заплати в държавния сектор. Премиерът обяви първите мерки за овладяване на ситуацията - увеличение на данъците, замразяване на заплатите в публичния сектор и още редица непопулярни стъпки, които засягат дори пенсионерите и младите родители . Как..
Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..
От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра. Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..