Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо избухна кризата в Судан, която застрашава и целия регион?

Хартум, 16 април 2023 г.
Снимка: БТА
Сраженията, които избухнаха в суданската столица Хартум, както и на много места в африканската страна, са пряк резултат от ожесточена борба за власт в ръководството на суданската армия. Сблъсъците са между редовите въоръжени сили и паравоенното формирование Сили за бърза подкрепа.

 
След преврат през 2021 година, когато е свален от власт президента Омар ал-Башир, управлявал три десетилетия, Судан се ръководи от Генералски съвет, оглавяван от двамата военни, които са в сърцето на спора - генерал Абдел Фатах ал-Бурхан, главнокомандващ въоръжените сили и дефакто президент на страната и заместникът му и лидер на Силите за бърза подкрепа генерал Мохамед Хамдан Дагало.   

Двамата генерали са на противоположни мнения за пътя, който страната трябва да поеме и предложения преход към народно управление. Двамата работят заедно, извършват преврат рамо до рамо, но сега битката им за надмощие заплашва да разкъса Судан. И двамата имат ключови роли в потушаването на бунтовете в Дарфур и гражданската война в западния район на Судан.

 
"Решени сме да продължим политическия процес и наш дълг е да прекратим конфликта. Защото той е от части политически. Искаме да решим този въпрос и сме убедени, че военното управление няма бъдеще в нито едно развиваща се страна по света. Затова искаме да формираме цивилно правителство с балансирани граждански власти, които няма да въвлекат страната в нов конфликт."


 
"Потвърждаваме решимостта си да преминем към демокрация и да произведем избори още през 2023-а, както и да постигнем целите на революцията ни - свобода, мир и справедливост."



Генерал Бурхан се издига до главнокомандващ на суданската армия в Дарфур, а Дагло е командир на една от множеството арабски милиции, която правителството праща брутално да потуши бунтовете на не-арабските групировки в Дарфур. Именно заради изключително жестокото и кърваво потушаване на бунтовете, Дарфур е окачествен от ООН като първият геноцид на 21 век.


 През 2019 година, след масови протести срещу авторитарното управление на Омар ал-Башир, генералите се съюзяват, за да го свалят от власт. След това подписват споразумение с протестиращите за сформиране на цивилно правителство, надзиравано от Суверен съвет, съставен от военни и граждани като генерал Бурхан го оглавява, а Дагало е негов заместник. Споразумението просъществува две години, след което генерал Бурхан започва да прави опити да узурпира цялата власт. А стъпката, която прелива чашата е искането му Силите на Дагало да бъдат включени в редовната армия.


"Наясно сме, че една страна с две армии ще я сполети участта, която имаме в момента. Затова настояваме Силите за бърза подкрепа да бъдат включени в споразумението ни."

Генерал Дагало твърди, че правителството на Бурхан са "радикални ислямисти, докато той и Силите за бърза подкрепа се борят за народа на Судан и искат да осигурят демократичен напредък на страната. Според мнозина посланието му не е убедително предвид тъмното му минало на наемник, изпращан да върши мръсната работа на управляващите.

 
"Нямам проблем с армията. Искаме само Бурхан и шайката му да се предадат. Нямаме никакъв друг проблем."


Суданската политика винаги е била доминирана от елит от етническите групи в Хартум и около река Нил. Дагало обаче е от Дарфур и суданският елит често го възприема като провинциалист и смята него и войниците му за селяци. През последните две години обаче Дагало се опитва да се утвърди като национална фигура и дори като представител на маргиналните общности. Говори често за нуждата от демокрация, въпреки че в миналото силите му са потушавали брутални гражданските протести.


"Аз съм обикновен бедуин, израснал в покрайнините на Судан и не съм получил нищо от тази страна освен насилие."

Макар конфликтът да изглежда концeнтриран около ключови съоръжения, много от битките се водят в населени райони, а цивилните стават косвени жертви. Не е ясно къде точно са базите на Силите за бърза подкрепа, но повечето им бойци са се разположили в гъсто населени райони. Суданската армия нанася въздушни удари по столицата с шест милиона души население. Инфраструктурата е силно засегната, няма вода и ток, жители на Хартум споделят, че са принудени да пият вода от река Нил.

Судан, Дарфур

Редица държави успяха да евакуират гражданите си от Судан с рисковани операции по суша, въздух и вода. Целта на подобни операции е да се действа бързо и изненадващо за враждуващите сили, но с предварително договаряне със съюзниците, обясни швейцарският посланик.


Судан се намира в североизточна Африка и е третата по големина държава на континента с площ близо два милиона квадратни километра. Но също така е една от най-бедните страни в света като 46 милионното й население живее със среден ГОДИШЕН доход от 750 долара на човек. Населението е предимно мюсюлманско, а официалните езици арабски и английски. Местоположението на страната - от двете страни на река Нил - е от жизнено важно значение за региона. Надолу по течението е винаги жадния за вода Египет, а нагоре Етиопия, без излаз на море, но с амбициозни хидро-електрически централи, които нарушават речния поток. Судан граничи с общо седем държави, чиято политика е тясно обвързана със случващото се в Хартум и насилието много бързо може да залее региона, предупреди генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.


"От началото на боевете на 15 април, стотици са убити и хиляди ранени. Насилието трябва да спре. Иначе рискуваме то да се разгори в цял Судан, както и да погълне целия регион."


Освен това управляващите в Судан винаги са искали да сложат ръка и да се разпореждат със залежите от злато на страната. Говори се за тайни сделки с руската частна групировка Вагнер, която е обвинявана, че изнася нелегално злато от Судан. Но интересите на Москва в региона не свършват до там. Крайбрежието на Източен Судан е на Червено море и Кремъл от години се опитва да създаде военна база в пристанище Судан, за да имат корабите му достъп до един от най-оживените и оспорвани морски пътища.

 

"Призовавам членовете на Съвета да окажат максимален натиск на враждуващите страни да прекратят насилието, да възстановят реда и да поемат курс на преход към демокрация. Всички трябва да положим усилия, за да дръпнем Судан от ръба на пропастта."

По публикацията работи: Лилия Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист

Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист в цялата Смолянска област. Областта е на второ място в страната по смъртност, причинена от онкологични заболявания. Основна причина за това е липсата на специалисти в региона. Едва преди месец Диагностичният център към областната болница успя да..

публикувано на 21.02.25 в 22:44
Папа Франциск

Животът на папа Франциск все още не е извън опасност

Животът на папа Франциск "все още не е извън опасност", обяви медицинският екип, който се грижи за Светия отец в болницата "Джемели" в Рим. Папа Франциск беше хоспитализиран на 14 февруари. Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия папа Франциск екип каза: "Не, папата не е извън опасност. Съществуват и двете възможности. Но дали в..

публикувано на 21.02.25 в 22:34
Анджей Дуда и Доналд Тръмп, 2020 г.

Полският президент Дуда вероятно ще се срещне с Тръмп в събота

Президентът на Полша Анджей Дуда ще пътува до Съединените щати, за да се срещне с президента Доналд Тръмп в събота, заяви дипломатически източник пред Полската агенция по печата (PAP). Според информацията, срещата се очаква да се състои в Белия дом в 13.30 ч. местно време. Други полски медии обаче споделиха, че двамата лидери може да се..

публикувано на 21.02.25 в 19:51
Германският канцлер Олаф Шолц (вляво) и президентът на Украйна Володомир Зеленски - Киев, 2 декември 2024

Шолц: Киев трябва да има място на масата за преговори. Тръмп: Не мисля, че е важно

Украйна трябва да участва в бъдещите преговори за мир - за това са се договорили украинският президент Володимир Зеленски и германския канцлер Олаф Шолц в телефонен разговор. Киев трябва да има място на масата за преговори, се казва в изявлението на германското правителство, цитирано от Ройтерс. В същото време американският президент Доналд Тръмп..

публикувано на 21.02.25 в 19:32
Атанас Стоянов, кмет на Сандански

Среща на кмета на Сандански с редица институции във връзка с отравянето на бездомни кучета

Кметът на Сандански Атанас Стоянов е провел работна среща с началника на полицейското управление, охранителна полиция и ветеринарни лекари от Агенцията по безопасност на храните във връзка с отравянето на над 15 бездомни кучета в курортния град. Първите сигнали за намерени мъртви, или агонизиращи животни в градския парк са били подадени от..

публикувано на 21.02.25 в 19:32

Ангел Забуртов e новият заместник-министър на транспорта

Ангел Забуртов e назначен за заместник-министър на транспорта и съобщенията, със заповед на премиера Росен Желязков.  От длъжността е освободен Живко Петров, съобщават от правителствената информационна служба.  Забуртов е бил генерален директор на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“. Работил е и в частния сектор. Завършил е..

публикувано на 21.02.25 в 19:02

Георги Стайков: За добър филм са нужни 3 неща - добър сценарий, добър сценарий, добър сценарий

Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях. Това мнение сподели актьорът Георги Стайков в интервю пред БНР. В кариерата си той има 69 филма. На 26 години играе Ростислав във филма "Вчера" и негови са емблематичните реплики "Само от добър..

публикувано на 21.02.25 в 18:56