Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все повече българки преоткриват тъкането, везбата, плетенето на дантели и плъстенето на вълна

Все повече българки се завръщат към красотата, която носят занаятите на нашите баби и майки с тъкане, везба, плетене на дантели и плъстене на вълна. Това е част от същността ни, предава и запазва българщината, разказват майсторки на приложни занаяти от Велико Търново, членуващи в националната работилница „Седянка“. За новия живот на бродериите и тъканите с майсторките на ръкоделия ни среща кореспондентът ни Здравка Маслянкова. 

Работилница „Седянка“ беше създадена преди няколко години във Велико Търново от група ентусиасти с различни професии, които са посветили личното си време да възродят традиционните умения на българските жени в подреждането на дома и изработването на облеклото. Година след година ученичките, майсторите и майсторките се множат, обменят идеи, показват майсторлъка си по различни фестивали и събори в цялата страна, възраждат старите ни занаяти.  

Една от майсторките е великотърновската Искра Илиева:  

„Основно с пластене на вълна, занимавам се с плетене на една кука и фриволите напоследък започвам да владея, защото ми е много интересно. И така вече над 10 години. Започнах на зряла възраст, защото вече имам повече свободно време, така си осмислям дните, развличам се, запълвам си времето и ми е много интересно. Носят ми удовлетворение и главно това, че, когато съм направила нещо и някой го хареса, аз „умирам“ от щастие. На младите пожелавам да са здрави, всеки да си върви по пътя, който е поел, и ако някой има желание, мога да го науча на някои от тези занаяти“. 

Близо седем десетилетия на везбата се е отдала Елка Хинова. Започнала с иглата и конците да твори красота от 6-годишна: 

„Зареждат ме с положителна енергия, с емоции. Любими са ми старите, автентични, не съвременните шевици. Те са по-колоритни, по ги чувствам като излъчващи положителна енергия. Трето поколение везбарка съм след баба ми и майка ми. Гоблените ми пълнят шкафовете, а с бижутата с българска бродерия давам положителна енергия, поне така си мисля, на този, който си ги купи. На внуците съм направила цели носии с българска шевица. Едната е в Монреал, Канада. Внукът ми беше атракция на абитуриентския си бал с мъжка северняшка носия, която направих с помощта на „Седянка“. На младите пожелавам да се върнат към корените си, повече да бъдат спазвани традициите и да не забравят България“.


България може да е в сърцето и душата навсякъде по света, дори с една гривна или брошка с калоферска дантела, с цвете на детската диадема от плъстена вълна. Старите ни занаяти си имат съвременното приложение в интериора на дома и облеклото, разказва дългогодишната майсторка от „Седянка“ Димка Боянова: 


„Всъщност, използвайки старите техники на занаятите, ние изработваме нови изделия, които са приложими в съвременния живот като бижута, елементи на обзавеждането на дома. Няма да оплетем голяма рогозка от царевична шума, но ще направим малка красива подложка от царевична шума, която ще намери място в интериора на дома. Ще направим от плъстена вълна красиви цветя, които могат да бъдат включени в диадемите за косата на момиченцата. За младите дами калоферската дантела е разкошно плетиво, което те няма да си го сложат като якичка, както някога, но ние даваме възможност тя да бъде вплетена в гривна, да бъдат изплетени разкошни дантели от калоферска дантела като картини, рамкирани, и поставени на стената у дома, това е като рисуване с конец и цветове. Ние сме новите баби, които ще научат внуците си“.  

На стана и писаните черги се е посветила младата Елица Максимова от Велико Търново и, докато пресуква и прехвърля конците, пътува към себе си, отваряйки се към околните: 

„Било е детска мечта, която сбъднах, когато пораснах и можех да си го позволя. Отидох да се уча при майстор Веселин Фесчиев, учител на много тъкачи в България. Като съм споделяла на баби, лели, че искам да се науча да тъка, да изнамерим стан, те не ме посрещаха сериозно, казваха, че е нещо отмиращо и ненужно. Но аз имам афинитет към старите неща и старите занаяти. Вярвам, че сега успяваме да ги възстановим и върнем към живот. Тъкането е магия, вълшебство е работата с цветовете, работата с различните текстури и видове прежди. Уникално е, все едно раждаш дете всеки път. Това е пътешествие вътре към мен, което споделям с хората около себе си“.


Ако искате да се научите или да си купите нещо, потърсете майсторките, ще ги срещнете по фестивали, изложения и събори и допуснете в бита и ежедневието си българските занаяти. 

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимки: Здравка Маслянкова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Елмалъ баба теке

Дервишкият център Елмалъ баба теке - легенди и мистерии

Възможно ли е край Момчилград да се намира гробът на Фатима - обичната дъщеря на пророка Мохамед ? Според преданията на местните хора, това е напълно вероятно. Смята се, че точното място е религиозен център до днешното село Биволяне , известен в миналото като най-голямото средище на дервишите. Този център съществува и днес под името Елмалъ..

публикувано на 17.06.24 в 13:07
Мурад Реджеб

В дебрите на биопринтирането

"Ние разработваме биомастила за биопечатане на човешки тъкани и органи . Работим в посока да си биопечатаме тъкани, човешки, органи – евентуално", обяснява в интервю за БНР Мурад Реджеб, управител на стартъпа "МатриКем". Компанията е започнала проучване в областта на биотъканното принтерно инженерство. "Използвайки собствени пациентски..

публикувано на 17.06.24 в 12:04
Дан Арав и съпругата му Една

Как се възстановява родният дом на Леон Арав в Пловдив

Еврейска фамилия, свързана с Пловдив, възстанови за нов живот историческа сграда на една от централните улици в града "Христо Г. Данов" .   През 1912 година там започва да приема пациенти току-що завършилия медицина във Виенския университет Леон Арав . Талантливият лекар бързо напредва в професията и скоро създава частна болница, която разполага и..

публикувано на 17.06.24 в 11:59
Дойчин Кършовски в Синсинати

Дойчин Кършовски: "Живей дълго, умирай кратко!"

В 50 -ти епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности”  усещане за Америка чрез Дойчин Кършовски, фитнес инструктор, мениджър, автор на няколко книги и филми за здравословния начин на живот.  Правилно дишане, достатъчен сън, движение, профилактични прегледи, за да не ни изненадват болестите - няколко от тайните на дълголетието. "Мотото на..

публикувано на 17.06.24 в 10:47

Кубчето на Рубик като учител

Между двата рекорда (на човека и машината) протече срещата на Ерньо Рубик с българските му фенове. Разказът му бе провокиран от въпросите. " Много ми харесва, когато видя завършената комбинация по всички страни. Това е най-красивият етап. Постигнали сте целта. Отнема време, но пък аз не съм шампион и не съм тренирал скорост. Бързото..

публикувано на 15.06.24 в 13:30
Доц. Любомир Методиев, доц. Борис Цанков и доц. Дочо Дочев

Трима български учени за тайните на Ледения континент

Още през първи век Птолемей е вярвал, че цялата суша на Земята е разпределена симетрично. Следователно щом има земи на север, то има земя и на юг. В много стари европейски карти тази земя е изобразена хипотетично, а мореплавателите все повече се доближавали до нея.  Южната земя е била открита в началото на 19 век. От тогава тя привлича все..

публикувано на 15.06.24 в 11:09

Клетки върху чип? Да, възможно е!

" Пошегувах се с майка ми след операцията. Първото нещо, което направих, след като се събудих. Исках да знае, че не съм се променил, така че, когато влезе при мен и ми каза: "Здравей, как си, как се чувстваш?", я погледнах и я попитах: "А ти коя си?". Въобще не беше щастлива! Гледаше към лекарите с изражението: "Моля ви се някой да обясни..

публикувано на 13.06.24 в 18:18