Председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард заяви на пресконференция след днешното редовно заседание на ЕЦБ, че ценовият натиск в еврозоната остава силен и индикаторите за базовата инфлация остават високи, според данните до март.
"Въпреки че повечето измерители за дългосрочните инфлационни очаквания в момента са около 2%, някои индикатори са се повишили и продължават да изискват наблюдение“, предупреди тя.
Същевременно Кристин Лагард подчерта, че е "пределно ясно", че банката "не спира" с повишаването на лихвените проценти.
Лагард каза още, че рисковете за икономическия растеж включват подновените напрежения на финансовите пазари и войната в Украйна, докато "ако се запази неотдавнашното обръщане на шоковете от миналото, свързани с предлагането, това може да насърчи доверието и да подкрепи по-висок от очаквания в момента растеж".
Тя добави, че все още има "значителни възходящи рискове" за инфлацията, включително трайно покачване на инфлационните очаквания над целевата стойност и с оглед на наскоро договорените споразумения за заплатите, "особено ако маржовете на печалбата останат високи". Сред рисковете от инфлация в посока надолу са напрежението на финансовите пазари и по-слабото търсене, отбеляза шефът на ЕЦБ.
Говорейки с репортери по време на пресконференция след днешното последно затягане на лихвите от ЕЦБ, Лагард потвърди, че банката остава решена "да осигури своевременно връщане към целевото инфлационно ниво от 2%".
Тя каза още, че зад днешното решение стои "общ, много силен консенсус". Лагард добави, че въпреки че е имало "разнообразие от гледни точки", като някои членове на ЕЦБ са казали, че е подходящо увеличение на лихвения процент с 50 базисни пункта, а други са сметнали, че е подходящо повишение с 25 пункта, никой от управителния съвет на централната банка не е изразил предположение, че би било подходящо лихвите да не се променят.
Лагард подчерта, че "крайната цел" е с течение на времето да се намалят "до нула" притежаваните от ЕЦБ облигации по програмата за закупуване на активи (APP), "като същевременно се запазят някои опции за реинвестиране в APP".
По-рано централната банка обяви решението си да вдигне лихвените проценти с четвърт процентен пункт, разкривайки, че се очаква ЕЦБ да спре да реинвестира падежиращите по програмата APP книжа от юли 2023 г.
"Портфейлът на APP намалява с премерено и предвидимо темпо, тъй като Евросистемата не реинвестира всички плащания по главници от падежиращи ценни книжа. Спадът ще възлиза на 15 милиарда евро средно на месец до края на юни 2023 г.", посочи ЕЦБ след края на днешното си заседание.
МОСВ е сезирало прокуратурата за случаи на нерегламентирани сметища за строителни отпадъци в Пловдивско. Това съобщи министър Манол Генов по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос на депутата от "Възраждане" Петър Петров за подобен казус в Монтана: "Копаят се едни големи ровове, събират се строителните отпадъци там, отново..
Премиерът Росен Желязков приветства постигнатото примирие за Ивицата Газа и изрази надежда всички заложници да бъдат освободени. Министър-председателят посочи, че наводнението, взело жертви в комплекс "Елените", не може да остане безнаказано: "Служебни лица са слагали подписа си под всички документи, след което се е стигнало до..
Три нови електрически локомотива "Сименс Смартрон" влизат в експлоатация от днес. Два от тях ще обслужват влакове по направлението София - Бургас, а един – по линията София - Русе. Очакваме още един до Коледа. Това съобщи министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. "Това е щастлив момент за модернизацията на българската..
Два часа остана в прокуратурата заместник-кметът по екология на столицата Надежда Бобчева, а след излизането си обясни, че има забрана да разгласява за какво е било питана. Бобчева се яви в държавното обвинение тази сутрин около 9 часа, а вчера беше разпитан и директорът на завода за боклук в София Николай Савов. От думите ѝ стана ясно,..
Ден след като варненските общински съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев бяха пуснати от ареста, Софийският градски съд ще решава да излезе ли на свобода и кметът на Варна Благомир Коцев. Тримата са обвинени за участие в организирана престъпна група за корупционни престъпления. Двамата общински съветници от Варна с по-лека мярка - домашен..
Столичната община организира пунктове за доброволци заради кризата с боклука в районите "Люлин" и "Красно село". Сутринта граждани получиха ръкавици и чували, за да помагат в сметосъбирането. "Това, което ни казаха от Общината е, че има допълнителен отпадък около контейнерите, който ние евентуално можем да помогнем да събираме, за да..
На този етап не се предвижда ремонт на кабинета - каза пред журналисти в Хасково премиерът Росен Желязков. Коментарът му е по повод поисканата от две браншови организации оставка на министъра на земеделието Георги Тахов. Зърнопроизводителите искат оставката на земеделския министър Илия Проданов: Това е четвърти земеделски министър, на когото..
За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
Съществуващите реки и дерета в София масово се застрояват, а същевременно в последните 15 години не се е изграждала канализация . Огромни територии..