Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вучич обяви разоръжаване на Сърбия след трагичните стрелби

Президентът на Сърбия Александър Вучич прави обръщение към гражданите, обграден от представители на правителството.
Снимка: Стопкадър РТС

Президентът Александър Вучич обяви "почти пълно разоръжаване" на Сърбия, включително двегодишен мораториум за разрешителни за нови оръжия, както и полицай във всяко училище след масовите убийства в последните два дни.

Той нарече "терористично нападение" снощната стрелба, при която млад мъж откри безразборен огън в три села в района на Младеновац, като уби 8 души и рани 14. Стрелецът Урош Блажич на 21 г. бе задържан днес. Арестувани са още бащата и дядото на нападателя, който се е укривал в дома им край Крагуевац. В къщата е намерен цял арсенал оръжие - бомби, автоматична пушка и муниции, съобщи агенция Танюг.

Вучич определи станалото като нападение срещу цялата страна и всеки гражданин, като отбеляза, че това става след трагичната стрелба в училище в Белград в сряда. При нея 13-годишен ученик уби 9 души - 7 момичета, едно момче и охранител, и рани още 7 души. Заради тази стрелба от днес Сърбия е в тридневен траур.

В емоционално обръщение към нацията сръбският президент сравни ситуацията в страната с атентатите от 11 септември в Съединените щати и с масовите убийства в Крайстчърч.

"Най-важно сега е да опазим децата", каза Вучич и обяви, че във всяко сръбско училище вече ще има полиция, а през следващите 6 месеца ще бъдат назначени 1200 полицаи. За да са сигурни родителите, до охраната ще стои полицай почти винаги в училището, добави президентът, като посочи, че това трябва да се изпълни изцяло в срок от една година.

По думите му така ще се увеличи сигурността с 99 на сто, но и с 80 на сто ще се намали насилието между учениците в училищата.

"Знам, че нито една майка не е могла да заспи през тези 48 часа, защото никой родител не може да преживее смъртта на деца. Затова пред всяко едно от училищата ще има полицаи и това е само първата от мерките за сигурност", каза Вучич. Това ще струва около 25 милиона евро, които са осигурени.

Президентът обяви и други мерки, целящи да предотвратят инцидентите с огнестрелно оръжие.

Правителството прие още днес предложените от президента промени в Закона за оръжията и боеприпасите, с които се завишават изискванията за съхранение и носене на късоцевно огнестрелно оръжие, а за тези които не ги изпълняват – задължително изкупуване на оръжието. В наказателния кодекс се увеличават наказанията за престъпления, свързани с производството, съхранението, носенето и търговиято с оръжие и взривни вещества. Освен това всички разрешителни за притежание на оръжие ще бъдат преразгледани. Това се отнася до около 400 000 души, без притежателите на ловно оръжие. Целта е да останат 30-40 хиляди единици оръжие.

"Ще извършим почти пълно разоръжаване на Сърбия", каза Вучич, като обеща, че наказанията за незаконното държане на оръжия ще бъдат почти удвоени. И отбеляза, че снощната стрелба е извършена с нерегистрирано оръжие.

За всички, които притежават оръжие, включително ловците, се предвиждат 6-месечни и едногодишни проверки, включително лекарски, психиатрични и психологически прегледи. И когато съответните служби кажат, в срок от 48 часа, задължителен тест за психоактивни субстанции, добави Вучич.

Той съобщи, че на вътрешното министерство се нарежда да завиши изискванията за притежание на ловно оръжие. Ведомството трябва да предприеме всички мерки с цел въвеждане на мораториум за издаване на разрешителни съхранение и носене на каквото и да е оръжие през следващите две години, включително ловно оръжие.

На МВР се нарежда да призове притежателите на незаконно оръжие да го предадат в срок от един месец, без последици за тях.

"Ако не го предадат, ще го намерим, а последиците ще бъдат страшни", каза Вучич.

За незаконно оръжие, за което може да се получи разрешение, наказанието става от 1 до 8 години затвор, като досега е било от 6 месеца до 5 години.

За оръжие, за което не може да се получи разрешение, като автомат "Калашников", се предвижда затвор от 2 до 12 години, а досега са били до 8 години.

А за оръжия с голяма разрушителна сила, като бомби и гранати -  до 15 години, като минимално наказание да е 5 години затвор, обясни Вучич.

Ще се увеличат и наказанията за носене на опасни предмети, като ножове и друго хладно оръжие, с цел защита на децата в училищата.

По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правителството отлага с една седмица разглеждането на бюджетните законопроекти

Правителството отлага с една седмица разглеждането на законопроектите за държавния бюджет за тази година и за бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса. Това става ясно от прието вчера решение на Министерския съвет. По предложение на министъра на финансите Теменужка Петкова се променя предходното..

публикувано на 13.02.25 в 18:03
След нападението в Мюнхен, 13 февруари 2025 г.

Афганистанец с отказана молба за убежище, известен на полицията, е нападателят от Мюнхен

28 души бяха ранени при терористично нападение в Мюнхен - десет дни преди парламентарните избори в Германия и в навечерието на Международната конференция по сигурността с участието на над 60 световни лидери. Президентът Радев ще участва в Мюнхенската конференция по сигурността Афганистанец без право на закрила се вряза с автомобил в група..

публикувано на 13.02.25 в 17:48
Емилия Милчева

Емилия Милчева: Ще има тематични мнозинства за регулаторите

Ще има тематични мнозинства за регулаторите. Такава прогноза направи пред БНР журналистът Емилия Милчева. "Много е важно какви хора ще се заложат там за следващите години, през които ще има политически сътресения, кризи, смени на правителства и т.н, но тези хора ще останат. Затова са всички тези баталии. Срокът е много къс. Без никаква подготовка..

публикувано на 13.02.25 в 17:35

МВнР: Досега няма сигнали за пострадали българи при нападението в Мюнхен

Към настоящия момент не са постъпвали сигнали за пострадали български граждани при инцидента в Мюнхен, съобщиха за БНР от Министерството на външните работи. Автомобил се вряза в група пешеходци в Мюнхен Над 20 са пострадалите при нападението с кола в центъра на Мюнхен Шолц: Извършителят на атаката в Мюнхен да бъде наказан и депортиран..

публикувано на 13.02.25 в 17:15

Учение за спасяване на хора при силен снеговалеж в Осогово

Търсене и спасяване на хора при усложнена метеорологична обстановка поради обилен снеговалеж в туристическата зона на планина Осогово беше отиграно на учение на силите на Единната спасителна система (ЕСС) - екипи на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Кюстендил.  Включиха се и от сектор СОД при РДПБЗН –..

публикувано на 13.02.25 в 17:15

НОИ: Миналата година разходите за пенсии нарастват с над 13%, или с 2,5 млрд. лв.

Разходите на Държавното обществено осигуряване (ДОО) нарастват през миналата година с 3 милиарда лева спрямо 2023-та. Това отчитат от Националния осигурителен институт (НОИ). Платени са над 24,5 милиарда лева, от които над 21 милиарда са били за пенсии. Само за миналата година разходите за пенсии нарастват с над 13%, или с 2,5 милиарда лева,..

публикувано на 13.02.25 в 17:02
Яна Джонева

Яна Джонева е назначена за главен оперативен директор и член на УС на Европейския стабилизационен механизъм

Яна Джонева е назначена за главен оперативен директор и член на Управителния съвет на Европейския стабилизационен механизъм, става ясно от съобщение на сайта на институцията, която отговаря за предоставянето на финансова помощ на държавите от еврозоната с финансови проблеми. Джонева има опит в институцията, а преди да се включи в екипа ѝ, е..

публикувано на 13.02.25 в 16:58