Хората с пулмонална хипертония, които у нас са едва няколкостотин, трябва да имат осигурени мобилни кислородни апарати, както и електрически колички за придвижване навън, за да водят активен живот. Мнението е на д-р Любомир Димитров, началник на детската кардиология в Националната кардиологична болница, който от години лекува пациенти с това рядко заболяване.
5 май е Световен ден на пулмоналната хипертония.
Повишено налягане в белия дроб, умора, задъхване. Така може да се опише пулмоналната хипертония, известна и като "болест на сините устни". Диагнозата се поставя трудно. А след това животът на човек се преобръща. Изглежда нормален през първите две години, със съответното поддържащо лечение, разказва Наталия Маева, диагностицирана през 2009 година. След това идва момент, в който този човек осъзнава, че трябва да напусне работа и да си остане вкъщи.
Че държавата може да повиши качеството на живот на хората с това заболяване, твърди и лекарят, следил състоянието на Наталия в годините – д-р Любомир Димитров.
Хората с пулмонална хипертония са в активна възраст – между 25 и 50 години, разказва Наталия Маева. Поставянето на диагнозата променя живота на цялото им семейство. Най-голямото предизвикателство при оставането вкъщи е човек да продължи да има цели.
Тя е белодробно трансплантирана през 2016 година в клиника във Виена. Като нея са малцина българи, всички трансплантирани в чужбина. Според д-р Димитров не е нужно в България да има център за белодробни трансплантации, но е нужно създаване на център за лечение на рядкото заболяване.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Върховният съд на Съединените щати постанови, че присъдата на избрания президент Доналд Тръмп по делото "пари срещу мълчание" може да бъде произнесена днес - точно 10 дни, преди отново да встъпи в длъжност като американски президент, предаде БТА. През май миналата година съдът реши, че Тръмп умишлено е прикрил плащане от 130 хиляди долара за..
Очаква се днес да приключи проверката на изборите от 27-ми октомври, която беше назначена от Конституционния съд. Назначената експертиза трябваше да преброи повторно гласовете в 1777 секции и протоколите в 442, предаде БНТ. Резултатите и решението на съда могат да доведат до промяна в разпределението на гласовете при положение, че на партия..
Това, че има подреден преговорен процес , дава повече шанс за правителство. Това мнение изрази пред БНР Даниел Стефанов, експерт по изборни системи и преподавател. Според него трябва да се отглежда коалиционна култура и дори сега да не успеят, партиите трябва да се научат на такава. "Създава се впечатлението, че по-скоро би имало някакво..
ГДБОП са установили майката и детето, участници в клип с вербално насилие над момиченце, който се разпространява в интернет платформи. Те се намират в съседна на България страна, проведени са разговори с майката, обясни пред БНР старши комисар Владимир Димитров, директор на дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП. "Служители на Министерство на..
Българинът Орлин Русев, шпионирал за Русия, е живял в "типичен крайморски хотел" на английското крайбрежие, пълен с електронно оборудване. Това беше съобщено в рамките на подновения процес в Централния наказателен съд срещу българската шпионска клетка. В съдебната зала бе изнесена информация, че Русев се е похвалил на Ян Марсалек, от когото е..
Очаква се Общинският съвет в Бобошево да обсъди на извънредно заседание предложението - бившето училище в село Сопово да бъде ремонтирано с цел създаване на Център за бежанци-момчета. Заради идеята обаче общественото недоволство в региона расте. Писмото до местната управа дошло преди 2 седмици, като подробности ще бъдат обявени на..
"Преговорите не са се счупили. Те не са тръгвали от гледна точка на ДБ по отношение на фигурата на премиера ." Това заяви пред БНР Георги Харизанов, политически анализатор, който е членувал в СДС и ГЕРБ. Според него по тази тема не е имало никаква отстъпка от двете страни и "очевидно в момента сме в патова ситуация", защото "..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..