Най-южният родопски град в Смолянска област - Златоград, събира стотици хиляди гости от страната и съседна Гърция за празника на златоградското чеверме. Домакините на празника са облечени в народни носии и очакват гостите също да са пременени в български облекла от различни фолклорни области на страната. Централният парк в града е превърнат в автентично родопско селище от миналото.

Атмосферата е празнична и отвсякъде се носи аромат на вкусно печено чеверме, пеят се пролетни песни под съпровода на родопски гайдари. Всички са облечени в пъстри народни носии. Тази година празникът на златоградското чеверме съвпада с Гергьовден. Това е най-обичаният празник в Родопите - празник обединител, защото се чества и от християни, и от мюсюлмани.
Християните почитат Св. Георги Победоносец, който властва над нивите и стадата. Мюсюлманите пък почитат двамата светци – Хъдър и Иляз, покровители на хората, животните и плодородието. И наричат празника Хъдърлез.
На 6 май рано сутринта родопчани стават и се измиват с роса или изворни чешми, за които се вярва, че са магически и лековити.
Десетки хора са станали по тъмно, за да отидат до изворите или ливадите да се измият с вода и роса и да си наберат върбови клонки.
Днес храмов празник чества и църквата „Свети Георги Победоносец“ в Златоград. Снощи имаше Празнична вечеря с петохлебие и Литийно шествие с чудотворната икона на светеца. Тази сутрин празничната света Литургия започна в 9 час.

Златоград е домакин на традицията, на неповторимия фолклор, на кулинарното вълшебство на местните майстори и изкусителното златоградско чеверме, каза кметът на общината Мирослав Янчев.
Десетки майстори от региона в полунощ завъртяха над 100 чевермета, които пекоха през цялата нощ.
Празничната програма предвижда и изложба на традиционни за Златоград ястия.
Днес е кулминацията на празника в Златоград, с участието на много изпълнители и танцьори, а утре е гайдарското надсвирване.
На Гергьовден по традиция община Баните чества празника на минералната вода. Днес там ще направят първа копка на нов 5-звезден СПА комплекс. Инвестицията е на холандски гражданин, като плановете са аквапаркът да е готов в рамките на една година. Празничната програма включва много концерти и народно веселие. В Девин и Борино също празнуват.

Полетът на "България ер" от Брюксел за София на 26 ноември е отменен заради започващата днес тридневна стачка в Белгия, пише в сайта на международното летище в белгийската столица. Всички излитащи оттам полети за сряда се анулират, но полетът от София за Брюксел ще се осъществи. Отменени са за 26 ноември всички излитащи и кацащи полети от..
Основните структури на Конфедерацията на независимите синдикати в България ще проведат протестна акция пред служебният вход на Народното събрание по обяд. Акцията е под надслов "НЕ на разединението на работещите! ДА на по-високите доходи!" В хода на приемането на бюджета за следващата година в парламента и преди второто четене тази седмица от КНСБ се..
Представителите на Съединените щати и Украйна продължават днес разговорите в Женева по плана за спиране на войната, след като по-рано беше постигнато съгласие за внасяне на промени в първоначалното предложение на Вашингтон, възприемано като благоприятно за Русия. Двете страни заявиха, че са изготвили "актуализирана и усъвършенствана рамка за мир", но не..
Бразилската федерална полиция е разбила престъпна схема за продажба на видеа с насилие над животни с порнографски цели. До арести на извършителите се е стигнало след сигнал, получен от българската организация, която алармира властите у нас за престъпленията на Габриела Сашова и Красимир Георгиев от Перник. При обиските в Бразилия са открити и..
Очаква се днес управляващото мнозинство да внесе поправки в законопроекта за бюджета на Здравната каса, които да определят правилата за разпределяне на целевите 260 милиона евро за заплати на медицинския персонал в болниците у нас. Законопроектът беше одобрен на първо четене в пленарната зала в четвъртък, а днес изтича срокът за предложения преди..
До края на днешния ден изтича срокът за внасяне на предложения от страна на депутатите между първо и второ четене на проекта за бюджет на Държавното обществено осигуряване за следващата година. Към момента няма внесени промени от парламентарните групи на управляващата коалиция и от ДПС-НН. Хасан Адемов от "Алианс за права и свободи" предлага увеличаване..
Районната здравноосигурителна каса в Ловеч продължава информационната си кампания днес със срещи с пенсионери и ученици в град Угърчин. Като част от кампанията "НЗОК за теб“ районната здравноосигурителна каса продължава с информационните си срещи в област Ловеч. Днес те ще са в пенсионерския клуб в Угърчин и с дванадесетокласници в..
Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова,..
Не би трябвало да има размествания по бюджета. Това обясни пред БНР бившият финансов министър Владислав Горанов. "Бюджетът е една комуникация...
Тревненци отправят молитви за своя свещеник Неделчо Марков , диагностициран с тежко заболяване. Преди дни тревожната новина бързо обиколи жителите..