Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Процесът на съдебен тормоз над журналисти има смразяващ ефект за цялата медийна среда"

Светослав Терзиев: Ако един журналист реши да бъде честен с обществото, рискува да влезе в конфликт с властта

"Рискът Прокуратурата да загуби международно доверие е много голям"

Светослав Терзиев
Снимка: БГНЕС

Ако един журналист реши да бъде честен с обществото, рискува да влезе в конфликт с властта. Това обясни пред БНР Светослав Терзиев oт вестник „Сега“.

"Властта има интерес да манипулира обществото. Прави го задкулисно. Разпределя през различни ведомства европейски и български фондове на избрани медии. Те угодничат на властта. Рекламодателите, които финансират неудобни за властта медии, не получават обществени поръчки. Те са принудени да се съобразяват". 

Той коментира и класацията на "Репортери без граници“, в която България се е изкачила с 20 места в Индекса за свобода на медиите и е достигнала до 71 - ва позиция.

"Положението се подобрява от външна гледна точка. Вътре чувстваме какво е . Подобрява се донякъде законодателството. Има формални показатели, по които се измерва свободата на словото. Те изглеждат по-добре. Това подобрение започна през 2021 година". 

Светослав Терзиев смята, че Борисов е имал зловреден принос за свободата на печата и за този показател. 

"Трайното влошаване започна с идването на ГЕРБ на власт. Но не е само Борисов. Роля имаше и едно лице, споменавано в докладите на „Репортери без граници“ - Делян Пеевски, които беше крупен собственик на медии в България. Той допринесе за общото отравяне на средата на медиите и за влошаване на свободата на словото. Когато започна да се разделя със своята собственост в медиите през 2021 година, нещата тръгнаха към подобрение. Борисов и Делян Пеевски бяха лицата, свързани с най-мрачния период за състоянието на свободата на печата в България".

Какво се е подобрило?

Терзиев отчете значимостта на законодателни промени, направени в страната ни относно работата на медиите. 

"Те спомагат картина да изглежда по-добре и отвън.  В България влезе в сила Закон за свободата на изразяване. Той е за защита на лицата, които подават сигнали и публично огласяват информация за нарушения. Беше приет в края на януари тази година. Става въпрос за източниците на информация. Медиите не са навсякъде. На тях им съобщават. Те защитават своите източници".

В България обаче започна процесът на съдебния тормоз над  журналисти, напомни журналистът

"Той е широко разпространен. Беше отбелязан в годишния доклад на „Репортери без граници“. Изразява се в следното – журналистите са обект на всевъзможни съдебни дела. Това са години наред разтакаване по съдилища, притискане, тормоз и разходи, които са непосилни за медиите. Финансово медиите са слаби. Онези, които разполагат с пари, се чувстват силни. 

Подобен съдебен тормоз има смразяващ ефект за цялата медийна среда. Това е големият проблем в момента на България. Той ще ни държи дълго време в оранжевата зона, въпреки че вече не сме сред най-застрашените. Но и в момента не сме добре. Можем обаче да вървим към подобрение".

Терзиев обясни, че тази класация се прави анонимно. 

"Разчита се на местни източници на информация. Изпращат се въпросници".

Какво трябва да се направи, за да се подобри свободата на словото в България?

На първо място Терзиев посочи, че е необходимо да се прекратят т.нар. стратегически дела или делата-шамари

"С тях много лесно може да се манипулира обществената среда. Медиите са слаби, зависими са от външно финансиране. Обществото не ги финансира пряко".

Той коментира и взрива срещу кортежа на главния прокурор. 

"Самият атентат не изглежда като атентат. Започнаха съмненията доколко първоначално подадената информация е била обективна. Има едно затишие в момента по отношение на този инцидент. Предполагам, че ще се надигне нов шум, когато започнат да излизат повече факти. Рискът Прокуратурата да загуби международно доверие е много голям. Ако този инцидент не се окаже истински, България ще разруши и малкото авторитет, който е останал по отношение на съдебната система"

Цялото интервю на Явор Стаматов със Светослав Терзиев  може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Професор Мишел Стравшински

Проф. Мишел Стравшински: Много специалисти се връщат в Израел заради засилващия се антисемитизъм

Професор Мишел Стравшински е възпитаник на Масачузетския технологичен институт. Повече от 10 години е работил, а накрая оглавявал изследователския отдел на Банката на Израел. Преподава в Еврейския университет в Йерусалим и Университета в Тел Авив. Публикува статии във водещи списания по целия свят. Сред най-известните му трудове са..

публикувано на 25.07.25 в 12:40

Полицията в Благоевград откри 13-годишно момиче избягало от дома си

Само в рамките на 15 минути полицията в Благоевград откри 13-годишно момиче, избягало от дома си. По непотвърдена информация детето направило опит да сложи край на живота си. Сигналът за изчезналото дете е подаден снощи от майката на момичето. Полицейските служители незабавно предприели оперативно-издирвателни действия и уведомили всички..

публикувано на 25.07.25 в 12:40

Инна Церовска: Приятно ми е, че ни нареждат в топ 10 в Европа на Шекспировите фестивали

В последните години започнаха да наричат тези театрални събития в Паталеница фестивал. И съм приятно изненада, че оценката на изследователите, които изследват гражданските Шекспирови фестивали в Европа, ни сложиха в десетката, сподели в интервю пред БНР Инна Церовска, създател на школата и артдиректор. "След като правиш нещо с огромна любов..

публикувано на 25.07.25 в 12:32

Напълно загасен е пожарът в цеха за пластмаса в Средец

Напълно загасен е пожарът в цеха за производство на найлон и пакетиране на пластмасови отпадъци в Средец. Директорът на Регионалната служба за пожарна безопасност и защита на населението ст. комисар Николай Николаев заяви, че на места огънят ще продължава да тлее до края на деня.  В града остава частичното бедствено положение.  Черният дим..

публикувано на 25.07.25 в 12:22
Американската зенитно-ракетна система MIM-104 Patriot, архив.

Партньорите ще осигурят на Украйна финансиране за три системи "Пейтриът"

Украйна e получила потвърждение от партньорите си, че ще осигурят финансиране за три зенитно-ракетни системи "Пейтриът" и продължава да търси съдействие от тях за придобиване на още седем, заяви украинският президент Володимир Зеленски.  Два от комплексите ще бъдат осигурени от Германия и един от Норвегия.  Продължават разговорите с представители..

публикувано на 25.07.25 в 12:04
Драгомир Цанев

Има ли риск 5 млрд. лева от Социалния фонд за климата да не достигнат до най-уязвимите?

Над 5 милиарда лева ще бъдат изразходвани в периода 2026-2032 година по линията на Социалния фонд за климата. Представители на неправителствения сектор обаче изразяват притеснения дали тези средства ще достигнат до най-уязвимите. Драгомир Цанев, изпълнителен директор на фондация "Център за енергийна ефективност ЕнЕфект", обясни пред БНР, че..

публикувано на 25.07.25 в 11:55

Гърция получава допълнително еврофинансиране за засилване на охраната на морската граница

Гърция получава голямо финансиране за засилване на охраната на морската граница заради натиска от нелегални мигранти към гръцките острови. Програмата е за 450 млн. евро и е финансирана от Европейския съюз, съобщиха министърът на миграцията Танос Плеврис и министърът на търговския флот Василис Кикилиас.  Изпълнението на тази програма..

публикувано на 25.07.25 в 11:26