Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Процесът на съдебен тормоз над журналисти има смразяващ ефект за цялата медийна среда"

Светослав Терзиев: Ако един журналист реши да бъде честен с обществото, рискува да влезе в конфликт с властта

"Рискът Прокуратурата да загуби международно доверие е много голям"

Светослав Терзиев
Снимка: БГНЕС

Ако един журналист реши да бъде честен с обществото, рискува да влезе в конфликт с властта. Това обясни пред БНР Светослав Терзиев oт вестник „Сега“.

"Властта има интерес да манипулира обществото. Прави го задкулисно. Разпределя през различни ведомства европейски и български фондове на избрани медии. Те угодничат на властта. Рекламодателите, които финансират неудобни за властта медии, не получават обществени поръчки. Те са принудени да се съобразяват". 

Той коментира и класацията на "Репортери без граници“, в която България се е изкачила с 20 места в Индекса за свобода на медиите и е достигнала до 71 - ва позиция.

"Положението се подобрява от външна гледна точка. Вътре чувстваме какво е . Подобрява се донякъде законодателството. Има формални показатели, по които се измерва свободата на словото. Те изглеждат по-добре. Това подобрение започна през 2021 година". 

Светослав Терзиев смята, че Борисов е имал зловреден принос за свободата на печата и за този показател. 

"Трайното влошаване започна с идването на ГЕРБ на власт. Но не е само Борисов. Роля имаше и едно лице, споменавано в докладите на „Репортери без граници“ - Делян Пеевски, които беше крупен собственик на медии в България. Той допринесе за общото отравяне на средата на медиите и за влошаване на свободата на словото. Когато започна да се разделя със своята собственост в медиите през 2021 година, нещата тръгнаха към подобрение. Борисов и Делян Пеевски бяха лицата, свързани с най-мрачния период за състоянието на свободата на печата в България".

Какво се е подобрило?

Терзиев отчете значимостта на законодателни промени, направени в страната ни относно работата на медиите. 

"Те спомагат картина да изглежда по-добре и отвън.  В България влезе в сила Закон за свободата на изразяване. Той е за защита на лицата, които подават сигнали и публично огласяват информация за нарушения. Беше приет в края на януари тази година. Става въпрос за източниците на информация. Медиите не са навсякъде. На тях им съобщават. Те защитават своите източници".

В България обаче започна процесът на съдебния тормоз над  журналисти, напомни журналистът

"Той е широко разпространен. Беше отбелязан в годишния доклад на „Репортери без граници“. Изразява се в следното – журналистите са обект на всевъзможни съдебни дела. Това са години наред разтакаване по съдилища, притискане, тормоз и разходи, които са непосилни за медиите. Финансово медиите са слаби. Онези, които разполагат с пари, се чувстват силни. 

Подобен съдебен тормоз има смразяващ ефект за цялата медийна среда. Това е големият проблем в момента на България. Той ще ни държи дълго време в оранжевата зона, въпреки че вече не сме сред най-застрашените. Но и в момента не сме добре. Можем обаче да вървим към подобрение".

Терзиев обясни, че тази класация се прави анонимно. 

"Разчита се на местни източници на информация. Изпращат се въпросници".

Какво трябва да се направи, за да се подобри свободата на словото в България?

На първо място Терзиев посочи, че е необходимо да се прекратят т.нар. стратегически дела или делата-шамари

"С тях много лесно може да се манипулира обществената среда. Медиите са слаби, зависими са от външно финансиране. Обществото не ги финансира пряко".

Той коментира и взрива срещу кортежа на главния прокурор. 

"Самият атентат не изглежда като атентат. Започнаха съмненията доколко първоначално подадената информация е била обективна. Има едно затишие в момента по отношение на този инцидент. Предполагам, че ще се надигне нов шум, когато започнат да излизат повече факти. Рискът Прокуратурата да загуби международно доверие е много голям. Ако този инцидент не се окаже истински, България ще разруши и малкото авторитет, който е останал по отношение на съдебната система"

Цялото интервю на Явор Стаматов със Светослав Терзиев  може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интегриран изпит в НВО. Водят ли промените до повече частни уроци?

Интегралният изпит е един правилен път за разрешаване на съществуващия казус със сравнително ниските резултати в областта математика и природни науки (STEM) и въобще въпроси, свързани с теста PISA. Това каза пред БНР Диян Стаматов , директор на 119-то училище в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета...

публикувано на 24.07.25 в 16:19
Радостин Василев

МЕЧ и ПП-ДБ се договориха вотът на недоверие да бъде внесен през септември

Партия МЕЧ и коалицията ПП-ДБ са де договирили, че през септември ще бъде внесен вот на недоверие на правителството за провал в сектор вътрешен ред и сигурност. Мотивите ще бъдат допълнително прецизирани, обясни лидерът на МЕЧ Радостин Василев, по чиято инициатива се водят преговорите:  "Разговаряме в момента "Продължаваме..

публикувано на 24.07.25 в 16:16

Общината в Кюстендил осигури вода за кв. Герена, останал над 40 часа без водоподаване

Общината в Кюстендил осигури вода за санитарно-битови нужди за жителите на един от най-големите квартали в града - "Герена", останал над 40 часа без водоподаване, за което БНР съобщи. Вода ще се кара в квартала и през нощта. Квартал Герена остана без вода през нощта вторник срещу сряда заради авария на помпа при кладенец на Струма и на главен..

публикувано на 24.07.25 в 16:11
Кметът на София Васил Терзиев дава брифинг по актуални въпроси - 24 юни 2025 г.

СОС подкрепи Терзиев за бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет подкрепи предложението на кмета Васил Терзиев за изменение на подробния устройствен план на бул. "Тодор Каблешков", което дава възможност той да бъде изцяло завършен. Последната отсечка от него досега беше блокирана заради неотчужден на имот, попадащ върху трасето. Решението дава възможност за предварително изпълнение,..

публикувано на 24.07.25 в 15:59

ВКС прекрати делото за длъжностно присвояване срещу Кирчо Киров

Върховният касационен съд прекрати делото за длъжностно присвояване на близо 5 млн. лева срещу бившия шеф на Националната разузнавателна служба Кирчо Киров.  От съда съобщиха, че причина за решението е тежкото здравословно състояние на Киров, установено от комплексна съдебномедицинска, съдебнопсихиатрична и съдебнопсихологична експертиза...

публикувано на 24.07.25 в 15:48

Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна

Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна, заяви говорителят на Европейската комисия Гийом Мерсие. "Политико" цитира германския евродепутат Даниел Фройнд, според когото някои плащания по Механизма са забавени заради неизпълнение на няколко ключови етапа от необходимите реформи.  Президентът връща за ново..

публикувано на 24.07.25 в 15:12

ЕК започна три отделни наказателни процедури срещу България

Европейската комисия започна три отделни процедури по нарушение срещу България, като изпрати официални уведомителни писма заради неизпълнение на задължения по транспонирането на ключови европейски директиви. България не е съобщила на Комисията мерки за пълно прилагане на директивата за криминализирането на нарушаването на санкциите на ЕС. С..

публикувано на 24.07.25 в 15:05