Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Омбудсманът поиска от КЕВР да разсекрети цените, поискани от енергодружествата

Снимка: архив

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) доц. д-р Иван Иванов, в която настоя за максимална публичност и прозрачност на цялостния процес по ценообразуването в енергийния сектор, съобщават от институцията.

Повод за тази препоръка са публикуваните от Регулатора „заявления за утвърждаване на цени“, внесени от дружества лицензианти в секторите „Електроенергетика“ и „Топлоенергетика“, за ценовия период 1 юли 2023 г. – 30 април 2024 г., където на практика в значителна част от тях липсват крайните цени на електрическата и топлинната енергия. Проблемът е, че тези ключови числови изражения са заличени в документите с мотива за търговска и/или производствена тайна на дружествата. 

„Обръщам внимание, че това са предложенията на дружествата за крайни цени, а не изходни данни за формирането им, за които би имало основания да се смята, че представляват търговска и/или производствена тайна“, пише проф. Ковачева.

Тя е категорична, че по този начин гражданите и други заинтересовани страни са лишени неоснователно от информация - в разрез с текста на чл. 15, ал. 2 от Закона за енергетиката, съгласно който КЕВР публикува на интернет страницата си предложенията на енергийните предприятия за утвърждаване на цени, заедно с всички изходни данни.

„Недопустимо е в публикуваните от КЕВР предложения за цени да липсват самите цени. По този начин не се изпълнява целта на закона“, подчертава омбудсманът.

Диана Ковачева се позовава и на правото на гражданите да получават информация, залегнало и в Хартата на основните права на Европейския съюз (ОВ, С 326/391 от 26 октомври 2012 г.).

Тя обръща внимание и на друг факт - с всяка изминала година се увеличава броят на дружествата от секторите „Електроенергетика“ и „Топлоенергетика“, които определят като „тайна“ предложените от тях крайни цени и подчертава, че „веднъж допусната, поради липсата на публичност и прозрачност тази практика подкопава доверието към регулаторния процес“.

„Като отчитам многобройните аспекти на сложната ситуация в енергийния сектор, свързана с екстремно високите цени на енергийните ресурси на международните пазари, както и на квотите за въглеродни емисии, категоричното е становището ми, че цялостният процес на ценообразуването в енергийния сектор следва да бъде максимално публичен и прозрачен“, пише Диана Ковачева. Тя настоява за предприемането на своевременни действия за публикуване на предложенията на дружествата лицензианти за крайните цени преди процедурата за обществено обсъждане на заявленията - чл. 14 от Закона за енергетиката.

В заключение омбудсманът подчертава, че поисканите от топлопреносните предприятия в пъти увеличения на цените на топлата вода и парното от 1 юли 2023 г. до 30 юни 2024 г. са неоснователни, както и че търговията с електрическа и топлинна енергия трябва да се извършва при гарантиране и на интересите на потребителите - чл. 2, ал. 2 от Закона за енергетиката.

От своя страна председателят на КЕВР Иван Иванов коментира, че няма да се допусне рязък скок на цените от 1 юли:

"Няма да допуснем рязко увеличаване на цените както на електроенергията, така и на топлинната енергия".


По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шествие в Скопие на опечалените родители от Кочани

В Скопие днес ще се проведе протестно шествие на родителите на загиналите деца при пожара в дискотека „Пулс” в Кочани на 16 март тази година.  Шествието ще започне на централния площад в столицата на Северна Македония и ще продължи пред парламента и пред Наказателния съд.  Родителите призоваха гражданите да се присъединят към тях и да ги..

публикувано на 15.11.25 в 06:55
Войчех Скрипча

Полиглотът Войчех Скрипчак: Българският е голям език!

В "Закуска на тревата" ви срещаме с поляка Войчех Скрипчак, който от 20 години работи като преводач в Европейските институции в Брюксел и впечатлява всички с езиковите си умения . Свободно говори седем езика - английски, немски, френски, испански, италиански, български и родния полски език. Разказва, че преди години, негов приятел го..

публикувано на 15.11.25 в 06:45

Президентът на САЩ отмени реципрочните мита за някои храни

Президентът Доналд Тръмп извади широка гама от селскостопански стоки от списъка с реципрочни мита, поради опасения, че потребителите могат да бъдат пряко засегнати. Сред стоките, които ще се ползват с намалени митнически ставки са месо, кафе, шоколад, банани, домати, портокали и други продукти.  Ходът с намаляването на митата от страна на..

публикувано на 15.11.25 в 06:45

Първа изложба в обновения музей в крайграничния кибуц Барам в Израел

След година и половина живот в хотели, кибуци или при роднини, жителите на кибуц Барам, едно от крайграничните северни селища на Израел, се завърнаха по домовете си. Ракети, изстреляни от Хизбула, бяха паднали върху младежкото общежитие и дори бяха повредили цех в завода за медицинска електроника на кибуца. Запалителна бомба изпепели част от..

публикувано на 15.11.25 в 06:35
Аудио-визуалният спектакъл

Аудио-визуалният спектакъл "Царевград Търнов – звук и светлина" ще се покаже в двете версии

За първи път в 40-годишната история на аудио-визуалния спектакъл  "Царевград Търнов – звук и светлина" двете версии на шоуто върху крепостта "Царевец" във Велико Търново ще бъдат прожектирани в един ден. Освен познатата в цял свят 16-минутна версия на програмата, излъчен ще бъде и оригиналният първи 5-минутен вариант, който е пускан само..

публикувано на 15.11.25 в 06:30
Доц. Лъчезар Лозанов

Какво представлява инсулиновата резистентност и защо е важно да я разпознаем навреме

На 14 ноември беше отбелязан Световният ден за борба с диабета. В рубриката на БНР "Минути за здраве" говорим за инсулиновата резистентност , която повишава риска от появата на захарен диабет тип 2.  Наближава 14 ноември - Световният ден за борба с диабета Доц. Лозанов, кои са основните рискови фактори за развитие на инсулинова..

публикувано на 15.11.25 в 06:00
Ахмед Доган

"Алианс за права и свободи" ще проведе своята учредителна конференция

Националната учредителна конференция на политическа партия "Алианс за права и свободи" е насрочена за днес. Новият политически проект на Ахмед Доган бе обявен през септември, когато се сформира инициативният комитет, оглавен от заместник-председателя на парламентарната група на АПС Танер Али. В разпространената през септември декларация от..

публикувано на 15.11.25 в 05:13