Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви промени може да настъпят във вътрешната и външната политика на Турция след изборите в неделя?

Снимка: Pixabay

С цялата условност на тематиката и терена, който е доста хлъзгав  в Турция, най-вероятно, поне засега, се очертава да има втори тур на президентските избори. Това обясни пред БНР Георги Димов, бивш генерален консул на България в Одрин. В неделя в южната ни съседка ще се проведат президентски и парламентарни избори.

Георги Димов посочи, че в Турция е направена компилация, базирана на резултатите от социологически проучвания към края на април. 

"Използват се данни на 14 различни социологически агенции. Те са усреднени. Може да се предполага някаква по-висока степен на обективност. Данните сочат, че за президентските избори се очертава на първия тур най-много гласове да получи кандидатът на опозицията – лидерът на Народнорепубликанската партия - Кемал Калъчдароглу – близо 48%. Сегашният президент Реджеп Тайп Ердоган – малко над 44%. Има и още двама кандидати".

Турските журналисти правят т.нар. анкета на анкетите за втория тур, където разполагат с данните на 7 социологически агенции, каза той. 

"Според техните резултати кандидатът на опозицията се  очаква да получи 52% и да спечели"

Много голямо значение ще имат и резултатите от парламентарните избори, отбеляза бившият генерален консул. 

"Очаква се Президентският съюз на Ердоган да получи близо 43%, а Националният алианс на опозицията – почти 39%, за Алианса на труда и свободата се предвиждат 12% подкрепа".

Той обясни, че в момента в Турция има президентска система

"Там, след като беше променена Конституцията през 2017 година, беше закрита длъжността на министър-председателя. Президентът назначава, ръководи и уволнява правителството. Парламентът обаче гласува законите и може да се получи едно доста сложно съжителство, ако президентските избори бъдат спечелени от опозицията".

Това са ключови избори, отбеляза  Георги Димов.

"Идеята е Турция да се върне от президентска към парламентарна република. Ако Кемал Калъчдароглу няма конституционно мнозинство обаче,  промяната ще бъде наполовина"

В Турция има два вида мнозинства за промяна на Конституцията, обясни Димов. 

"Първото е от три пети - 360 от всички 600 депутати, което може да стане чрез референдум. С две трети направо парламентът може да промени Конституцията"

Ако спечели Ердоган, което към момента е по-малко вероятно, всъщност се запазва статуквото, каза Георги Димов. 

"Надяваме се да продължим добросъседските си отношения, но на базата на 4 важни неща - уважение, равнопоставеност, взаимен интерес и ненамеса във вътрешните ни работи". 

Ако спечели кандидатът на опозицията, Димов се надява също да продължат добросъседските ни отношения, но и да има пробив по две линии. 

"Кемал Калъчдароглу  обеща, че веднага щом встъпи в президентския дворец, ще затвори границата на Сирия и на Иран за нелегалните мигранти, както че в срок от 1 до 2 години ще върне всички сирийски мигранти обратно в страната. По официални данни те са около 3.5 милиона. Има и други мигранти. От този поток произтича мигрантски натиск към нашата страна. Ако това стане, то е полезно за нас.

Досега не са ги връщали по две причини. Първата е самата икономическа политика на Ердоган, който разчита на евтината сирийска работна ръка. Втората причина е, че на тях се гледа като пета колона и се разчита да се борят срещу режима на Башар Асад. На голяма част от мигрантите е дадено турски гражданство. Държат ги като коз в Турция".

Ако спечели опозицията, се очаква да бъде реализирано и намерението й Турция да се върне към ортодоксалните икономически политики, отбеляза още бившият консул. 

"Това ще бъде в наш интерес, защото през 2020 година имаме отрицателно салдо с Турция от 950 милиона лева. Следващата година скача на 1 милиард и 800 хиляди. Миналата година става 3.6 милиарда лева". 

Ако спечели Кемал Калъчдароглу, не очаквам големи промени и сътресения, но тонът и изказът ще бъде различен, отбеляза Димов. 

"Възможно е да има промяна по отношение на Сирия. Но най-важната промяна, която може да се очаква, е да се сложи край на пряката намеса на религията в политиката".  

Цялото интервю на Петър Волгин с Георги Димов може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Финансовото министерство пусна онлайн калкулатор за превалутиране

Министерството на финансите пусна онлайн калкулатор за превалутиране. Той е достъпен на специалната интернет страница, посветена на въвеждането на еврото - evroto.bg. Превалутирането е по официалния курс - 1.95583 лева за 1 евро. Калкулаторът е на видимо място на заглавната страница и е максимално опростен за употреба, подчертават от..

публикувано на 09.07.25 в 11:34
Костадин Костадинов

Костадин Костадинов: В ПП-ДБ има корупция, но при ГЕРБ и ДПС е по-голяма и по-отдавна

Акции като тази във Варна (арест на кмета на Варна Благомир Коцев - б.р.) трябва да има и срещу кметове на ГЕРБ и ДПС, настоя лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов: "Иначе оставаме с впечатлението за поръчкови акции. Защото това, че в ПП-ДБ има корупция, не е новина. Но също така не е новина, че има корупция и то много по-голяма и много..

публикувано на 09.07.25 в 11:30

Партиите в НС с декларации за зелената светлина от Съвета на ЕС и ЕП за еврозоната

Политическите сили в парламента излязоха с декларации по повод решенията на Съвета на Европейския съюз и Европейския парламент за приемане на страната ни в еврозоната от 1 януари. За ГЕРБ-СДС това е исторически момент, който завършва европейската интеграция на страната и слага началото на нов етап от нейното развитие, заяви Тома Биков...

публикувано на 09.07.25 в 11:26

Гордан Босанац: Хаосът с цените в Хърватия не беше вследствие на еврото

Основните предизвикателства при въвеждането на еврото в Хърватия са били слабата икономика и бедността на населението . Това разказа в интервю за БНР евродепутатът Гордан Босанац от Зелените. Еврото не е променило правилата на играта , по-важният момент за Хърватска е бил влизането в ЕС, уточни той. Повишаването на цените след..

публикувано на 09.07.25 в 11:21
Редовно заседание на Министерския съвет, 9 юли 2025 г.

Автоматични санкции за движение на коли в аварийните ленти

До края на седмицата толкамерите ще се настроят със системата на МВР. Движението на автомобили в аварийните ленти на магистралите, освен че ще се засича, ще се санкционира и автоматично. Това стана ясно в началото на правителственото заседание. Вътрешният министър Даниел Митов поиска по-строги санкции, които да извадят от пътя пияни и дрогирани..

публикувано на 09.07.25 в 11:18

Лудовит Одор: Сега обществената подкрепа за еврото в Словакия е над 80%

Сега обществената подкрепа за еврото в Словакия е над 80% . Един от важните фактори беше, че успяхме да осъществим много реформи преди влизането в еврозоната . Това каза в интервю за БНР евродепутатът Лудовит Одор от "Обнови Европа", бивш премиер на страната и един от архитектите на приемането на еврото в Словакия. Подготовката за..

публикувано на 09.07.25 в 11:01
Асен Василев

Асен Василев за ареста на кмета на Варна: Политическа репресия от най-груб тип

Председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев окачестви акцията на Комисията за противодействие на корупцията във Варна на политическа репресия срещу партията: "И Пеевски се опитва да помогне на Борисов да спечели служебно Варна и София, след като не успя да ги спечели на избори. Тези показни акции са политическа репресия от най-груб..

публикувано на 09.07.25 в 10:46