Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът "Камералия" с пролетно издание

"Камерната музика като страст" - това е мотото на "Камералия".

Петото издание на фестивала на камерната музика ще се проведе на няколко столични сцени от 10 май до 3 юни. Броят на концертите се увеличава и за първи път те ще привлекат почитатели през пролетта, а не през есента, както е било досега. Партньори на форума са Софийската филхармония, НМА "Проф. Панчо Владигеров", Испанското посолство, Институт "Сервантес" и Италианският културен институт, 

Артистичният директор на "Камералия" Людмил Ангелов ще участва като изпълнител в две от програмите: На откриването в камерна зала "България" на 10 май, сряда, от 19.30 ч. той ще партнира на Филхармоничния духов квинтет в непознати у нас произведения от Тюйле, д'Енди и Юон, а на 27 май ще изнесе рецитал в дуо с турския виолончелист Нил Коджамангил. 

На 18 май в Sofia Live Club, в рамките на "Камералия" ще има Испанска фламенко вечер, а на 20 май в камерна зала "България" ще гостува италианското трио "Гофрилер". Финалът ще поставят тромпетистът от Испания Висенте Кампос и органистът от Мексико Ектор Гусман, които ще свирят в концертната зала на НМА "Проф. Панчо Владигеров" на 3 юни.

Людмил Ангелов представи акцентите в програмата на фестивала "Камералия" 2023 в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Жан - Батист Андреа

Френският писател Жан - Батист Андреа: Не бива да се отказваме от едно по-добро общество

Писателят Жан – Батист Андреа, носител на най-голямата награда за литература във Франция „Гонкур“, стана популярен у нас с романа си „Да бди над нея“. Една мистериозно - красива история, посветена на емоционалния свят на твореца и приятелство, което вдъхновява, през колкото и трудности да премине. Сюжетът проследява отношенията на бедния, но..

публикувано на 15.03.25 в 10:00
Музикално-драматичния театър

Пъстра Чудомирова палитра на сцената на Музикално-драматичния театър във Велико Търново

Пъстрата Чудомирова палитра от образи ще оживее отново на сцената на Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" във Велико Търново в новия комедиен спектакъл "Курортът". Премиерата е на 18 март. Защо разказите на Чудомир са актуални и днес и какво е посланието на режисьора Невена Митева и на актьорите, и кой всъщност е въвел ротацията в..

публикувано на 15.03.25 в 06:50

Книга за композитора Божидар Спасов излезе във Великобритания

Мария Костакева и Божидар Спасов живеят в Германия от 1990 г. И двамата, освен творци, са и университетски преподаватели, автори на научни трудове и книги.  Божидар Спасов е един от изявените български творци от поколението, заявяващо себе си през втората половина на ХХ в. Той е автор на многобройни инструментални, вокално-инструментални и оперни..

публикувано на 13.03.25 в 19:02

Повече от 30 събития в 64-тото издание на "Мартенски музикални дни" в Русе

Международният фестивал "Мартенски музикални дни" ще се проведе за 64-ти път в Русе. Организатор е Община Русе, а програматор отново е дългогодишният артистичен директор на форума Ива Чавдарова. Програмата е богата и интензивна: Началото ще постави на 14 март в Доходното здание Русенската филхармония под диригентството на Найден Тодоров, а солисти ще..

публикувано на 13.03.25 в 18:36

Спомен за пианистката Жени Ковачева

На 28 февруари се навършиха 120 г. от рождението на известната българска пианистка и клавирна педагожка проф. Евгения Ковачева. Нейният професионален път е белязан от обучението й в България при един от първите концертиращи пианисти Иван Торчанов и във Франция, където продължава музикалното си образование в Парижката консерватория при именитите..

публикувано на 13.03.25 в 18:12
Наградените (от ляво - надясно):
Лизавета Засимович, Иван Петрович-Поляк и Ивайло Василев

Българин спечели Международния конкурс за пианисти "Панчо Владигеров"

Завърши първото столично издание на Международния конкурс за пианисти „Панчо Владигеров“. От началото през 1986 до неотдавна състезанието се провеждаше ту на национално, ту на международно ниво в Шумен, а тази година домакинството пое Националната музикална академия, която също носи името на патриарха на българската класика.  Седемчленно жури,..

публикувано на 13.03.25 в 17:40
Георги Димитров

Радиосимфониците представят концерта "Съдбовни знаци"

Симфоничният оркестър на БНР ще представи концерта "Съдбовни знаци" на 14 март, петък, от 19 часа в зала "България". Радиосимфониците ще представят "Импровизация и токата" от Панчо Владигеров, Марио Хосен ще е солист в Концерт за цигулка и оркестър от Юлиус Конюс, а Смесеният хор на БНР и басът Диман Панчев ще се включат в изпълнението на поемата..

публикувано на 13.03.25 в 12:35