Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Незрящият Виктор Асенов търси доброволец за Обиколката на Витоша

Виктор Асенов и кучето Тади
Снимка: Валерия Николова

Виктор Асенов практикува редица екстремни спортове, макар по рождение да е незрящ - с жена си Калинка, също незряща, проникват в пещери, катерят се на скали, пътешестват, а отскоро Виктор участва и в планински ултрамаратони, и то по все по-технични трасета.

За целта ползва помощ от пейсъри - хора, които обичайно помагат на бегача да поддържа темпо при дългите разстояния, когато свръхумората настъпи, но в случая с Виктор те са и неговите "очи".

Казват му какво предстои по терена, насочват го, връзват се с него на общо въже, за да се движат заедно, тичат, хванати за едни и същи щеки - всичко, което би го улеснило, за да се придвижва бързо и безопасно по каменисти терени, тесни пътеки, стръмни наклони. 
Снимка: Димитър Цанков
Преди седмица Виктор участва в планинския ултрамаратон "Асеновградски баири", където бяга заедно с Маноил Пеев от Бургас и с Марияна Иванова от Търговище. Те са опитни планински бегачи, но този път решават да пътуват до Асеновград и да отделят от времето си, за да съдействат на Виктор. По трасето ги среща Димитър Цанков - бегач, който също този път е решил да бъде доброволец, само че в ролята на фотограф: 

„Първо ги засякох на едното изкачване. Бяха на най-стръмните камънаци. Доста добре се движеха в рамките на цялата група. Пътеките на Асеновград са доста каменисти и опасни. Виктор изглеждаше много щастлив".

„Запознахме се на Сливенския маратон. Исках да видя как протича бягането и да сбъдна неговото желание (на Виктор - бел.ред.). Удовлетвореността, която получаваш на финала, е неописуема. Придвижваме се в голям синхрон. Обясняваме му през какво преминаваме. Той е по-добър от мен на спусканията. Има много потенциал в него. Страхотен човек! Ще споделим тази емоция и в други състезания. Викторе, продължавай да учиш нас, хората, които виждаме, как се живее този живот!“ - споделя възхищението си и Марияна.

Снимка: Димитър Цанков

Всеки би могъл да бъде пейсър, обяснява Димитър, защото понякога искаш да си починеш от свръхнатоварванията и просто да бъдеш полезен на другите, чувството е прекрасно.

Виктор пък разказва, че си намира пейсъри в групата „Бягане за здраве. Състезания“. Сред тях е и Грета Момчева. Участвали са заедно в състезания по планинско бягане в Сливен и във Велико Търново.

С Марияна и Маноил       Снимка: Димитър Цанков

„Много добре се стиковахме. Оказа се ,че Вики е ентусиазиран и добре подготвен. Нужно е някой да бъде неговите "очи". Заставайки на старта, аз се състезавам със себе си, но е хубаво да обединя силите си с него. Той ми дава енергия и душата ми започва да лети“, казва Грета.

За постиженията на Калоян Пейчев - Кофето в планинското бягане сме разказвали по "Хоризонт" не веднъж. Виктор отправил молба към него и Калоян решил да го подкрепи в "Обиколката на Витоша" в началото на юли, даже вече са бягали веднъж заедно, пробно.

"Съгласих се с голямо желание и любопитство да видя как ще се случи. Бях изумен как (Виктор) успява да се синхронизира с човека, който го води. Отдава пълното си доверие. Това е много вдъхновяващо".

Снимка: Димитър Цанков

Когато си пейсър, покрай поддържането на физическа форма, поддържаш и страхотна форма на духа, добавя Кофето. 


Виктор пък споделя, че за Обиколката на Витоша ще се нуждае от още един доброволец - заради голямото струпване на хора по подкрепителните пунктове, и съответното забавяне, иска да може да разчита на човек, който ще се движи пред тях, двамата и ще взема храна и напитки от съответния пункт, за да могат Виктор и Калоян да се придвижват бързо. Преди голямото бегаческо събитие в София обаче, Виктор ще участва в няколко други състезания, защото - както казва Марияна, гледа съвсем сериозно на подготовката си.

Снимка: Димитър Цанков


Цялото интервю на Валерия Николова и Таня Иванова с Виктор Асенов, Марияна Иванова, Грета Момчева, Димитър Цанков и Калоян Пейчев можете да чуете в звуковия файл. 


Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49