Наум Шопов е участвал в над 70 театрални постановки и има над 60 роли в българското кино.
"Чаках този разговор с него повече от 14 години. Виновникът тази среща да се случи е художникът Кольо Карамфилов. Той ми се обади и каза, че Наум е готов. Не можех да повярвам", разказа Георги Тошев пред БНР.
Наум беше много дискретен и тих човек, спомни си той.
"Могъщ на сцената и много обран в живота си. Благодарен съм за тези срещи".
Когато актьорът се разболява, а книгата, върху която работи Георги Тошев все още не е довършена, журналистът решава да се допита до Шопов за нейната съдба.
„Пусни я, защото искам един ден, когато ме няма, да не си измислят“
Когато това се случви, всички се позоваваха на неговата изповед, отбелязва Тошев. Той отбеляза, че Наум Шопов си е позволил за първи път да сподели много лични неща.
"Оказва, че той е бил зачеркнат от списъците на приетите в Театралната академия заради политическите убеждения на баща си, който дори е лежал в лагера в „Белене“. Това е разказ за едно време, в което ценностите са били разместени".
Съдбовността в историята на Наум Шопов е много силна, посочи журналистът.
"Майката на Наум Шопов е великолепната актриса Мара Шопова. Той буквално се ражда в една ложа. Те са живели в една от гримьорните".
Тошев разказа още за забележителния начин, по който Наум Шопов остава верен на себе си и запазва човешкото си достойнство в едни времена, в които това не е било лесно.
"Наум Шопов живее в три епохи. Това е дълъг и плътен живот. Артистите от неговото поколение не говорят само за себе си, не се хвалят. Разказват за пътя си през срещите си с други забележителни творци и личности".
От дистанцията на времето филмът и книгата за Наум Шопов имат особена стойност, убеден е Георги Тошев.
"Важно е да си спомняш и да съизмерваш настоящето с миналото. Може да откриеш поразяващи прилики и зловещи съвпадения".
Цялото интервю на Даниела Големинова с Георги Тошев може да чуете в звуковия файл.
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..