Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хормоните на бъдещите майки трябва да се изследват преди забременяването и да се следят по време на бременността

Доц. Пламен Попиванов: Над 60-70% от хората са засегнати от проблеми на щитовидната жлеза

При повишена или при понижена функция на жлезата началните състояния лесно се бъркат с неврози, предупреди специалистът

доц. Пламен Попиванов
Снимка: БГНЕС

Без щитовидна жлеза може да се живее само 3 месеца. Над 60-70% от хората по някакъв начин са засегнати от проблеми, свързани с щитовидната жлеза.

Това са част от данните, които трябва да повишат обществената информираност за заболяванията на щитовидната жлеза. За целта се организира кампанията  "Заболявания на щитовидната жлеза и генетичният фактор".

След 50-годишна възраст минимум половината от жените имат минимум по един възел в щитовидната жлеза, предимно доброкачествен. Повишената функция на щитовидната жлеза обхваща 3-5% от възрастната популация над 18 години. Недостатъчна функция – при младите хора тя засяга 1-2%, но става между 10 и 15% за възрастните хора над 50 години.

Това обясни пред БНР ендокринологът доц. Пламен Попиванов. По думите му заболяванията на щитовидната жлеза са сред най-честите.

Снимка: архив

За автоимунната тиреоидна болест той посочи, че 15% от цялата популация имат антитела срещу щитовидната жлеза – това е риск, който с времето води до недостатъчна функция на жлезата.

Това е лесно да се установи при подуване на гушата, подчерта доц. Попиванов.

"Когато се промени функцията на щитовидната жлеза, човек или "заспива  зимен сън", когато има недостатъчност, подобно на мечките – става по-бавен, мисли по-бавно, чувства се слаб, отпаднал, безсилен, все е унесен. Това нещо настъпва постепенно, няма конкретна външна изява. Когато е повишена функцията, човек става нервен, напрегнат, възбудим, има сърцебиене, поти се, трескав - типичните прояви на една невроза."

Винаги в началото – дали при повишена или при понижена функция, тези състояния лесно се бъркат с неврозите, предупреди специалистът.

Планинските територии на България са йоддефицитни зони, напомни още доц. Пламен Попиванов.

Снимка: Алами/Ройтерс

За да се развие нормално мозъкът на бебето, още в първите дни и седмици на развитието му са необходими тиреоидни хормони и витамин Д. Ако има дефицит на такива хормони, мозъкът на бебето не изгражда необходимите невронни мрежи и в перспектива детето може да има различни психични отклонения и дори да се развие интелектуален дефицит, изтъкна още ендокринологът. Той е категоричен, че хормоните трябва да се изследват още преди забременяването, а в самото начало на бременността - да се измерят TSH 3 и TSH 4, като след това редовно да се проследяват.

До определен период от развитието си преди раждането бебето няма собствена щитовидна жлеза и разчита на щитовидната жлеза на майката, отбеляза доц. Пламен Попиванов. 

"Когато се роди, може да има някаква болест на жлезата, в тези условия бебето ще започне да забавя развитието си. Задължително в България, както в целия останал цивилизован свят, бебето като се роди, го бодват по петичката, попиват една капчица кръв и се изпраща кръв в специализирана лаборатория – на всички бебета трябва да се изследва веднага този хормон – TSH."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36

120 млн. души са напуснали домовете си принудително

Докато в Швейцария течеше мирната конференция за Украйна, а Израел и Хамас продължват да преговарят за прекратяване на огъня в ивицата Газа, Агенцията за бежанците на ООН излезе с доклад, който показва, че към днешна дата има безпрецедентно висок брой разселени хора заради конфликти. Рекордните 120 милиона души са били принудени да напуснат домовете си..

публикувано на 22.06.24 в 15:30