Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгоиздаването - мисися невъзможна?

Проф. Веселина Вълканова: Изправени сме пред конкурентен, нов, различен, разделен дигитален пазар

рКнигоиздаването страда от едно бавно адаптиране към цифровия преход

Проф. Веселина Вълканова - декан на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет "Свети Климент Охридски".
Снимка: Личен архив

Факултетът по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Кл. Охридски" и Катедрата "Пресжурналистика и книгоиздаване на ФЖМК организираха Национална научно-практическа конференция по повод 25-годишнината от създаването на специалността „Книгоиздаване“ във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски.
Конференцията се проведе на 19 и 20 май 2023 г. във Факултета по журналистика и масова комуникация.

Теми за дискусия са традицията, новите предизвикателства пред книгоиздаването и образованието по книгознание и книгоиздаване, за комуникацията и трансформациите на книгата, за съхранението на книжовното наследство, за четенето и читателите.

"Днес наблюдаваме свръхперсонализация, наблюдваме как социалните мрежи разширяват своя обхват, наблюдаваме нестабилен пазар на труда в глобален мащаб, конкретно говоря за издателския бизнес.

Книгоиздаването е голяма, значима културна индустрия. В този смисъл издателският сектор осигуряват доходи на хиляди хора в рамките на ЕС, последните данни са за близо половин милион души заети в сектора", каза в "Закуска на тревата" по програма "Хоризонт" на БНР проф. Веселина Вълканова - декан на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет "Свети Климент Охридски".

Национална научно-практическа конференция по повод 25-годишнината от създаването на специалността „Книгоиздаване“ във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски

"В същото време секторът на книгоиздаването страда от едно бавно адаптиране към цифровия преход. Цифровият преход е извън всяко съмнение - вече не е достатъчно да го извършиш, а как ще се адаптираш към новата дигитална среда.

Секторът на книгоиздаването страда от спад на тиражи, от деверсификация на пазара. Кризата с пандемията допълнително засили тези тенденции и необходимостта от подопомагане на конкуретноспособността са вече много актуални теми...", каза още проф. Вълканова.

По думите й цените на материалите в сектора също се удвоиха и заради войната в Украйна, а някои книгоиздатели дори твърдят, че книгоиздаването се превръща в мисися невъзможна.

Други казват, че това е силно преувеличено, каза още проф. Вълканова.

Изложба към Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски

"Задължително трябва да се отчетат съвременните алтернативни източници на информация - нови медии, независими издания, електорнни книги без издател, публикуването по поръчка, малки нишови издателства, аудиокниги - това са все условия на конкурентен, нов, различен, разделен дигитален пазар и възход на онлайн купуването на книги - това изправя издателските професии пред значителни трансформации и няма еднозначен отговор накъде върви книгоииздаването", изтъкна още за БНР деканът на Факултета по журналистика и масова комуникация проф. Вълканова.

Проф. Вълканова обаче подчерта, че сферата на книгоиздването не е просто индустрия, а индустрия в културата. Затова обучението в тази посока на студентите е много важна.


Веселина Вълканова е декан от 2019 г. Тя преподава във ФЖМК, където е доцент от 2002 г., професор от 2015 г. Води курсове по графичен дизайн, визуална комуникация, дизайн на книгата и дизайн на печатните медии.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест: На 20 май всички държавни и част от частните университети няма да отворят врати

Съветът на ректорите на висшите училища у нас отправи отворено писмо до президента, до служебния премиер, до министри, до българския еврокомисар, до омбудсмана, до председатели на парламентарни комисии и до председателите на парламентарни групи "по повод неизпълнение на поетите от държавата ангажименти, заложени в Закона за висше образование (ЗВО)"...

публикувано на 14.05.24 в 17:40

Близо 450 000 палестинци са били прокудени от Рафах в последната седмица

Близо 450 000 палестинци са били прокудени от Рафах през последната седмица, след като Израел предприе ограничена, по думите му, операция в града. Това твърди Агенцията на ООН за палестинските бежанци, предадоха АФП и Ройтерс. Жителите на Ивицата Газа не са получавали хуманитарна помощ от 9 май, твърди на свой ред министерството на външните..

публикувано на 14.05.24 в 17:38

Представиха 105 работни места на трудова борса в Кюстендил

10 фирми и офиси представиха 105 свободни работни места на организираната от Бюрото по труда в Кюстендил специализирана трудова борса за лица в неравностойно положение. Участваха не само безработни, а и търсещи работа от трите общини Кюстендил, Невестино и Трекляно. Кандидатстващите имаха възможност за включване в обучения на дигитални..

публикувано на 14.05.24 в 17:34
Левон Хампарцумян

Левон Хампарцумян: Никой не влиза в еврозоната в средата на годината, ще влезем в началото на 2026 г.

Вероятността да влезе България в еврозоната през 2025 г. е много малка, никой никога не е влизал в средата на годината. Да се надяваме, че бихме могли да го направим в началото на 2026 г. Това заяви финансистът Левон Хампарцумян в интервю пред БНР. "Трябват организирани усилия. Не е задължителна политическата стабилност, ако..

публикувано на 14.05.24 в 17:22
Говорителката на ЦИК Росица Матева

418 са кандидатите за Европарламент, 6114 - за български

Регистрираните от ЦИК кандидати за евродепутати са 418, а за депутати в националния парламент ще се състезават 6114 души, сочат данните на Комисията. Едновременно за двата вида избори са регистрирани 334-ма кандидати.  От ЦИК предупредиха, че софтуерът при гласуването с машина няма да позволява да се гласува с преференция, ако преди това не..

публикувано на 14.05.24 в 17:10
Болницата в Кюстендил.

Кюстендилската болница ще има нов управител

Кюстендилската болница ще има нов управител  -  Димитър Стоилов, досегашен експерт в регионалния клон на Здравната каса. Така е според обявените от Министерството на здравеопазването резултати от проведения конкурс. Досегашният управител - д-р Александър Величков, заемаше поста 14 години без прекъсване.  В лекарското съсловие и сред работещи в..

публикувано на 14.05.24 в 17:01
Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.

Стоянов: Собственикът на оръжието от инцидента в Арбанаси ще бъде обвинен

Отделът за закрила на детето във Велико Търново не е информиран от прокуратурата, както заявиха снощи от държавното обвинение, а се е самосезирал за инцидента, при който дете простреля с боен пистолет друго дете на частно празненство в неделя в село Арбанаси.  Започнало е проучване.  На този етап са се отзовали само родителите на момчето,..

публикувано на 14.05.24 в 17:00