Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Анастасия Димитрова - личност, изпреварила времето си

Наташа Ефремова
Снимка: Латинка Светозарова

Паметен знак пред сградата на Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Плевен пази мястото, където се е намирала родната къща на една забележителна българка – Анастасия Димитрова. Днес нейното име носи едно от средните училища в града. 

През късната есен на 1840 г. Анастасия Димитрова открива в Плевен първото девическо училище в българските земи. Тя става първата българска светска учителка от епохата на Възраждането. 

Трудно е в днешния модерен свят да си представим, че една жена не може да има достъп до образование. В Плевен през месец октомври 1840 г. в килия към църквата "Св. Николай" плевенчанката - Анастасия Димитрова открива първото българско девическо училище, а тя самата става първата светска учителка у нас

Наташа Ефремова, главен библиотекар в Регионалната библиотека, я определя като личност, изпреварила времето си, защото поставя основите на светското образование за жените

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Лозина Владимирова
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мариан Бачев

Актьорът Мариан Бачев помага на децата да вървят по верния път

За 8-ма поредна година в София се проведе прослушване за момчета и момичета на възраст между 10 и 17 години, които станаха част от театралната школа на Мариан Бачев. "Изкуството като цяло е верният път за развитие на един млад човек. Тази година отново са поредните прослушвания. Смятаме, че трябва да има прослушвания, защото искаме децата, полагайки..

публикувано на 01.10.23 в 06:54

Мария Методиева от Добрич се е посветила на социалните дейности

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с една жена от Добрич, която е посветила живота и професионалния си път на социалните дейности.  Работата й с хора с увреждания и интелектуални затруднение започва преди четвърт век, когато стартира фондацията й „Николай Чудотворец“.  Няколко години по-късно тя, заедно със съмишленици, създава и..

публикувано на 24.09.23 в 06:00

Анна Томова-Синтова: Разпяването е моята сутрешна закуска

"Непрекъснато си правя равносметки, не само на рождения ден. Винаги отделям време да помисля за преживяното, но и за бъдещето . Взискателна и с изисквания към себе си съм. Бях възпитана с много дисциплина . Никога в името на самопоказване или самоизтъкване".  С изкуството на Анна Томова-Синтова Сценичните образи на Анна Томова-Синтова..

публикувано на 22.09.23 в 17:47

Пламена Бачийска. Преди и след предаване

" Преди предаване се опитваш да се концентрираш, да влезеш в темата и в това, което те очаква . След предаване се усещаш като в безвъздушно пространство, разсеян и отпуснат си".  Това сподели в рубриката "От другата страна на радиото" на предаването "Хоризонт за вас" Пламена Бачийска, водещ на предаването "Нощен Хоризонт".  Тя работи в БНР вече 26..

публикувано на 22.09.23 в 16:31

Проф. Кирил Топалов: София е един благословен от Бога град

Проф. Кирил Топалов е носителят на тазгодишната Специална награда на София за изключителни постижения и принос в националната култура. Отличието му бе връчено на церемония в Софийската градска художествена галерия от кмета на София Йорданка Фандъкова.  "Нашият град има особен дух и той се дължи на неговите творци“, каза столичният кмет на..

публикувано на 17.09.23 в 15:18
Маргарита Хинкова

Маргарита Хинкова води личен дневник от 39 години

Габровката Маргарита Хинкова води личен дневник от 39 години насам. Не е пропуснала нито ден да опише случилото се и между страниците на десетките тефтери и тетрадки са личните истории и тези на фамилията, включително важните за страната и града събития. Маргарита Хинкова е хроникьорът на семейството. Между страниците на дневниците и се чете и..

публикувано на 17.09.23 в 06:30

Весела Люцканова: Едно пътуване в литературата през най-съзнателната част от живота ми

„Много, много години се канех да напиша тази книга и вече казах - сядам, няма за кога. Много години я мислех, но я написах сравнително бързо, защото всичко беше узряло в мен и искаше да излезе на бял свят“, разказа в „Нощен Хоризонт“  Весела Люцканова . Люцканова е  писател и издател с петдесет творчески и издателски години  зад гърба си...

публикувано на 14.09.23 в 10:52