От инициативата настояват за преосмисляне на проекта, както и за обследване на дърветата от специалисти, за да не се допусне здраво дърво да бъде отсечено. Вече са събрани 1 800 подписа.
Междувременно кметът на Добрич Йордан Йорданов също излезе със своя позиция пред медиите.
Първото и категорично уточнение, което правят от Инициативния комитет за запазване на здравите дървета в Добрич е, че те не са срещу реализирането на инвестиционното намерение на Общината за ремонт на централната градска част, но настояват, че има алтернативни решения, които биха спомогнали дърветата да не се подменят.
"Ние искаме този ремонт, но сме против това да бъде за сметка на изсичане, подмяна, преместване на дърветата", изтъкна пред БНР Нели Николаева. По думите ѝ във втория етап на проекта още 120 дървета ще имат същата съдба като първите 70.
"За един период от 5-6 години, както споменава Съюзът на ландшафтните архитекти, нашият център ще се превърне в т.нар. топлинен градски остров", посочва част от мотивите тя.
Становището на Съюза на ландшафтните архитекти е изпратено до кмета на Добрич, областния управител, РИОСВ, както и до Регионалната дирекция за национален строителен контрол. Посочва се, че след извършен оглед на място е установено, че няма съответствие между експертната оценка на съществуващата растителност и предложените за премахване дървесни видове. Дърветата, които са дълговечни и с пределна възраст от над 150 години, са във видимо добро състояние, няма повдигане на настилките, а в проекта са предвидени поне 3 пъти повече дървета за премахване или подмяна в сравнение с тези, описани в лошо или незадоволително състояние в експертната оценка.
Тяхното становище е, че е необходимо спиране на процедурата по реализиране на идейния проект и извършване на проверка, както на място, така и на документацията, свързана с инвестиционния проект. Изразява се и несъгласие заради липсата на ландшафтен архитект в журито на проведения конкурс.
Нели Николаева подчертава, че подписката не е израз на емоция, а е базирана на експертни становища, които те са потърсили.
С премахването на тези дървета Добрич ще загуби голяма част от микроклимата си, категоричен е Иван Кадийски.
"Важно е да има голяма маса от критично мислещи хора, които да бъдат като петата власт. След като има три власти, които управляват, медиите са четвърта, петата власт нека да бъдат хората. В крайна сметка ние живеем тук, ние сме избрали да бъдем в този град. Искаме устойчивост, искаме зелен град. "Градовете за хората" не са само саниране, не са само водна инсталация, градовете са и много повече зелени площи и природа."
Основната цел на подписката е да бъдат запазени колкото може повече здрави дървета от тези, които идейният проект за ремонт предвижда да бъдат изсечени, заяви Венцислава Венкова. Според нея фитосанитарната експертиза от миналата година, която показва, че дърветата са здрави, е редно да се покрие с ландшафтното оформление на проекта. Трябва да се направи задълбочена стратегия за опазване и поддръжка на зелената система в градовете, смята тя. По думите ѝ Добрич може да бъде добрият пример.
За необходимостта ремонтът на центъра да започне колкото може по-скоро напомни и кметът на Община Добрич Йордан Йорданов, който заяви, че ще се извърши обследване на дърветата и здравите сред тях няма да бъдат премахвани.
"Да направим уточнението, че това е идея на проектантите. Ние още не сме приели техническия проект. Ние ще работим с тях, за да постигнем консенсус заедно – граждани, община и неправителствени организации, консенсус точно за тези 70 дървета. Никой от нас не иска да махнем насила здрави дървета", уверява Йорданов.
Имат ли доверие на тези думи от Инициативния комитет?
"Това звучи прекрасно, но доста популистки. Тази подписка е в знак на това, че не успяваме все още да достигнем до комуникация", отговаря Нели Николаева.
Вече две седмици от инициативният комитет чакат становище от общината къде могат законно да поставят масичката си за събиране на подписи.
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..
Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово. Децата получиха образователни подаръци с..
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..