От инициативата настояват за преосмисляне на проекта, както и за обследване на дърветата от специалисти, за да не се допусне здраво дърво да бъде отсечено. Вече са събрани 1 800 подписа.
Междувременно кметът на Добрич Йордан Йорданов също излезе със своя позиция пред медиите.
Първото и категорично уточнение, което правят от Инициативния комитет за запазване на здравите дървета в Добрич е, че те не са срещу реализирането на инвестиционното намерение на Общината за ремонт на централната градска част, но настояват, че има алтернативни решения, които биха спомогнали дърветата да не се подменят.
"Ние искаме този ремонт, но сме против това да бъде за сметка на изсичане, подмяна, преместване на дърветата", изтъкна пред БНР Нели Николаева. По думите ѝ във втория етап на проекта още 120 дървета ще имат същата съдба като първите 70.
"За един период от 5-6 години, както споменава Съюзът на ландшафтните архитекти, нашият център ще се превърне в т.нар. топлинен градски остров", посочва част от мотивите тя.
Становището на Съюза на ландшафтните архитекти е изпратено до кмета на Добрич, областния управител, РИОСВ, както и до Регионалната дирекция за национален строителен контрол. Посочва се, че след извършен оглед на място е установено, че няма съответствие между експертната оценка на съществуващата растителност и предложените за премахване дървесни видове. Дърветата, които са дълговечни и с пределна възраст от над 150 години, са във видимо добро състояние, няма повдигане на настилките, а в проекта са предвидени поне 3 пъти повече дървета за премахване или подмяна в сравнение с тези, описани в лошо или незадоволително състояние в експертната оценка.
Тяхното становище е, че е необходимо спиране на процедурата по реализиране на идейния проект и извършване на проверка, както на място, така и на документацията, свързана с инвестиционния проект. Изразява се и несъгласие заради липсата на ландшафтен архитект в журито на проведения конкурс.
Нели Николаева подчертава, че подписката не е израз на емоция, а е базирана на експертни становища, които те са потърсили.
С премахването на тези дървета Добрич ще загуби голяма част от микроклимата си, категоричен е Иван Кадийски.
"Важно е да има голяма маса от критично мислещи хора, които да бъдат като петата власт. След като има три власти, които управляват, медиите са четвърта, петата власт нека да бъдат хората. В крайна сметка ние живеем тук, ние сме избрали да бъдем в този град. Искаме устойчивост, искаме зелен град. "Градовете за хората" не са само саниране, не са само водна инсталация, градовете са и много повече зелени площи и природа."
Основната цел на подписката е да бъдат запазени колкото може повече здрави дървета от тези, които идейният проект за ремонт предвижда да бъдат изсечени, заяви Венцислава Венкова. Според нея фитосанитарната експертиза от миналата година, която показва, че дърветата са здрави, е редно да се покрие с ландшафтното оформление на проекта. Трябва да се направи задълбочена стратегия за опазване и поддръжка на зелената система в градовете, смята тя. По думите ѝ Добрич може да бъде добрият пример.
За необходимостта ремонтът на центъра да започне колкото може по-скоро напомни и кметът на Община Добрич Йордан Йорданов, който заяви, че ще се извърши обследване на дърветата и здравите сред тях няма да бъдат премахвани.
"Да направим уточнението, че това е идея на проектантите. Ние още не сме приели техническия проект. Ние ще работим с тях, за да постигнем консенсус заедно – граждани, община и неправителствени организации, консенсус точно за тези 70 дървета. Никой от нас не иска да махнем насила здрави дървета", уверява Йорданов.
Имат ли доверие на тези думи от Инициативния комитет?
"Това звучи прекрасно, но доста популистки. Тази подписка е в знак на това, че не успяваме все още да достигнем до комуникация", отговаря Нели Николаева.
Вече две седмици от инициативният комитет чакат становище от общината къде могат законно да поставят масичката си за събиране на подписи.
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..