Той е сред големите имена в българската наука по света - истинско светило в областта на медицина. На 90 години проф. Костантин Койчев не се отказва от своите студенти.
Проф. Константин Койчев е световноизвестен учен в областта на анатомията, спортната медицина и физиологията.
"Преподавам вече близо 70 години и то в една специалност, която е в основите на медицината - анатомията. Без нея няма медицина.
Дойдох пред 1973 година, за да приема първия випуск на Плевенския медицински факултет. Имах възможност да чета лекции по света - бях 12 години професор във Франция, последните 20 години в Германия, но съм чел лекции в Стокхолм, Виена, в Мичиганския университет...
Но навсякъде се знаеше, че аз съм български професор от Плевенския медицински факултет. А Плевен е моят роден град", сподели за "Рано в неделя" и рубриката - "Горещи сърца" проф. Константин Койчев.
"Познавам много добре различни здравни системи като тези в Германия и Великобритания. Медицината е скъпо начинание и тези, които се осигуряват добре, получават и качествено здравеопазване.
В България обаче не всички се осигуряват. А иначе в България има едно от най-достъпните здравеопазвания. И имаме много добри лекари. Моят син е професор по хихургия на главата в Германия и може с месеци да се чака, за да се прегледате при него.
Образованието в медицината е много важно...когато аз съм станал студент през 1951 г. това беше все едно да се провреш през "иглени уши"...Но сега "бълват"все повече и повече студенти...не можем непрекъснато да приемаме студенти...
В университета в Германия приемаме 300 души, може да се приемат повече, но те ще трябва да изчакат една - две години, докато дойде техният ред.
В България имаме нужда от много сутденти, за да съществуват нашите медицински факултети, но ми се ще изискванията да бъдат достатъчно големи, за да бъде престижно, че си завършил медицински университет в България", изтъкна за БНР проф. Койчев.
Още по темата в звуковия файл.
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца. Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот. Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..
Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..
На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка". Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман. Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..