Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Науката Палеонтология е динамично развиваща се, казва докторантът в Националния природонаучен музей при БАН

Владимир Николов: Последните 20 години са описани около 1000 нови вида динозаври

Новата книга на Николов е „Песента на титаните: история за динозаври“

"Любим мой динозавър кой е бил - няма как да не посоча Тиранозавър Рекс и дългошиестите - Брахиозаврите.

В науката Палеонтология има много новости, които се публикуват непрекъснато в специализираните издания, като Палеонтологията на динозаврите също е много динамично развиваща се.

През последните 25 години всяка година се описват между 30 и 50 вида нови динозаври", разказа в "Нощен Хоризонт" Владимир Николов, който е и докторант в Националния природонаучен музей при Българска академия на науките, палеонтолог и палеоилюстратор.

ucalgary.ca

Разбира се, Николов е вдъхновен за заниманията си от поредицата на Стивън Спилбърг - "Джурасик парк".

"Това означава, че в последните 20 години разнообразието на динозаврите се е увеличило и са описани около 1000 нови вида. Аз лично не си правя труда да запомня имената на всички нови видове, не е възможно...", сподели още Николов.

Николов проследява и работи активно по динозавърското находище край град Трън.

За една от тези експедиции ни разказва той в книгата си „Песента на титаните: история за динозаври“. Прави го в седем увлекателни разказа.

Илюстрирал е също и детската книга „Excavate! Dinosaurs: Paper toy Paleontology, негова е корицата на българският варианта на бестселъра „Възход и падение на динозаврите“ на проф.Стийв Брусати.

ЕПА/БГНЕС

По думите на Николов никой не е дал досега убедителен отговор защо динозаврите са толкова харесвани от децата:

"Може би защото те приличат на митологични същества, но за разлика от тях динозаврите могат да бъдат изследвани по техните фосили, знаем вече много неща за тях, знаем, че те са били владетели на планетата. Особено хищните техни преставители излъчват една сила и мощ, което се харесва на хората", каза още пред БНР палеонтологът.

"Досега с премиерата на книгата се срещнах с много интересни хора. Книгага почти свърши и очакваме допечатка, защото на 24 юни ще има премиера в Пловид в рамките на фестивала - "Пловдив чете", после отивам в Асеновград, а на 23 юни пак в Пловдив ще имам и ратолница по палеорат и всеки, коийто иска да рисува истински динозаври, може да заповяда, за да рисува с мен", разказа за новата си книга -  „Песента на титаните“ Владимир Николов.

Според него българската публика има интерес към палеонтологията, макар и не толкова, колкото му се иска, но го радва, че много младежи се вълнуат от темата.

В началото на юни месец Николов заминава на експедиция близо до Чирпан в търсене на праисторически бозайници, а през август ще бъде 6 - та експедиция до находището край Трън.

"Надявам се с нас да бъде с нас проф.Стийв Брусати. Той много хареса българската кухня, но и също е възхитен от нашата работа и от нашите находки, а когато започнем да публикуваме вече официално за находките в научните спиасния ще бъде доста интересно...", сподели за БНР палеонтологът.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47