Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очаква се наесен да стартира проект за още 4 линии довеждащ транспорт

Снимка: БГНЕС

Три квартала в София - "Манастирски ливади - Изток", "Манастирски ливади - Запад" и "Павлово" вече има довеждащ транспорт, който ще улеснява пътниците и ще ги превозва до метрото и по-големите спирки на столичния градски транспорт. Довеждащите автобуси превозват пътниците на цената на градския билет. В пиковите часове превозните средства се движат на интервал от 15-20 мин. Услугата допада на жителите на тези квартали, макар че засега тя не е достатъчно популярна сред голяма част от пътниците.

Столична община подготвя пускането на довеждащ транспорт и в кварталите "Малинова долина", "Витоша" и "Горна баня". Очаква се проектът да стартира наесен, каза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" зам.-кметът на Столична община Дончо Барбалов.


"Предвиждаме за началото на учебната година най-късно да бъдат създадени още 4 нови довеждащи линии. Предлагаме изменение и в 1 линия, въз основа на искания и предложения на граждани, където линията ще бъде удължена до спирката на метрото на пазара в "Красно село", за да можем да осигурим максимално добра свързаност с трамвай 5 и метрото", обясни той.

В сутрешните часове интервалът на движение на автобусчетата ще е по-кратък, а през деня - по-голям. 

"Надяваме се услугата да придобие все по-голяма популярност, за да имаме по-голям брой потребители. Много разчитаме, че учениците ще ги припознаят като удобно средство за придвижване до основните линии на градския транспорт. По този начин ние помагаме на хората да могат по-лесно, по-удобно и по-бързо да ползват градските линии", коментира Барбалов. 

По думите му услугата струва няколко милиона лева на годишна база. Превозните средства са закупени с грантово финансиране по проекти от ЕС, а експлоатацията си е наш ангажимент, отбеляза още заместник-кметът. 

По думите му качването в превозното средство може да бъде заявено чрез приложението или на място - като човекът подаде знак. Спирките не са фиксирани, маршрутът е фиксиран. Така че човек може да се качва и слиза, където му е удобно, подчерта Дончо Барбалов. 

По думите му линковете на приложението, както и картите, по които ще се движат линиите, ще бъдат популяризирани.

"Важно е да въведем предложените в момента линии, да натрупаме опит. След това може да се търси възможност и за други райони. Това е дългосрочна програма и се надявам тя да продължи в следващите години. В София сме първите. Ако нашите усилия са успешни, скоро ще видим и в други градове, както и в други райони на София подобен транспорт".


След катастрофата на бул. "Сливница", която отне 2 човешки живота, последвала от редица протести, Барбалов посочи какво е направено до момента:

"Изградихме пешеходни острови за пресичане, поставихме допълнително осветление, светофарите работят 24 часа, предстои изграждането на разделителна линия между двете платна. Таблата вече работят и за първите 15 дни констатирахме доста превишения в скоростта - 26 500 превишения имаме за 15 дни, като в 6 от случаите над 120 км. са се движили превозните средства. Това е изключително обезпокоително".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16