Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боряна Димитрова: ГЕРБ е в носталгия по монолитното си управление, останалите искат да го имат сега

"Всяко рециклиране на образа на Пеевски се възприема символно"

Боряна Димитрова
Снимка: Стопкадър, БНТ

"Като че ли ГЕРБ е в носталгия по времето на своето монолитно управление, когато можеше без съществена съпротива да прокара своите законопроекти и своята политика. А пък останалите политически сили изглеждат, като че са в носталгия по времето на ГЕРБ, което те сякаш искат да вземат, за да прокарват без особена вътрешна съпротива своите политики. Това време свърши. Поне 4-5 години, в период на преходни правителства, ще имаме изострена чувствителност и на обществено мнение, и на политици, и вътре в парламента и в правителството. Политическите партии трябва да се научат да работят в една нова обстановка".

Това каза пред БНР социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова. 

По думите ѝ Делян Пеевски е станал символ на нарушаването на правила на парламентарната демокрация и на правилата на етиката и морала, както и на политическото поведение с избора му за шеф на ДАНС през 2013 г.:

"Всяко рециклиране на този образ се възприема символно. В този смисъл поведението на ДПС изглежда доста провокативно, подплатено със самочувствие, че след като веднъж те са потърсени за конституционна реформа, повече няма да са в миманса, няма да бъдат просто поддръжници или ням наблюдател на тези процеси, а ще изискват да наложат своята визия така, както те разбират своето участие. ДПС обикновено играе не просто тактическа, а стратегическа игра - по отношение на разпределението на властите в страната и по отношение на геополитическата позиция. Те не искаха, ако останат в опозиция, да са в една кохорта с БСП и с "Възраждане". 

Боряна Димитрова подчерта, че ПП-ДБ нямат добра комуникация, за да обяснят как ще правят конституционната реформа с Пеевски:

"Вече 2 години комуникацията на всички партии минава през ключови опорки. Крайно отрицание и стигматизиране на противника. Това е лесната комуникация. В момента нямаме правителство на монолитното мнозинство и комуникацията става по-сложна. Трябва да се покаже и да се обясни къде цели да стигне това правителство. ... Важно е стъпките да са правилни, но и да са добре аргументирани и обяснени на избирателите".   

Според Димитрова в страната е разклатена естествената йерархия и въпреки, че има правителство и центърът на властта се връща в парламентарната демокрация, другите центрове на власт се опитват да създадат допълнително напрежение. 

Интервюто на Людмила Железова с Боряна Димитрова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Али Йерликая

Али Йерликая: Има опити за действия срещу президента Ердоган

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че знае кой стои зад твърденията за заговор срещу правителството без да съобщи подробности. Министърът на вътрешните работи Али Йерликая каза, че все още някои сили се опитват да предприемат действия срещу президента и правителството. Турският министър на вътрешните работи Али Йерликая заяви, че..

публикувано на 15.05.24 в 14:13
Юлиан Войнов

Юлиан Войнов: Ако отчетеният от НСИ спад на инфлацията се задълбочи, през 2025 г. можем да приемем еврото

Ако тенденцията на спад на инфлацията, отчетена от НСИ, се задълбочи, имаме всички основания да смятаме, че през 2025 г. можем да влезем в еврозоната - ако не в началото, в средата на годината, и само политическо решение може да наложи да изчакаме 1-ви януари 2026 г., защото няма държава, която да е приела еврото в средата на годината.  Тази..

публикувано на 15.05.24 в 14:07
Румен Радев

Президентът Радев ще се срещне със Съвета на ректорите

Президентът Румен Радев ще се срещне с представители на Съвета на ректорите на висшите училища у нас, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Поводът за разговора на „Дондуков“ 2 е изразеното недоволство на работещите в сектора на висшето образование и готовността им за протести. Проф. Миглена Темелкова, Съвет на ректорите: Обсъждахме и..

публикувано на 15.05.24 в 13:52

Назначиха шестима заместник-ръководители на СРП

Прокурорската колегия назначи шестима заместник-ръководители на Софийската районна прокуратура.  Двама от тях - Мима Куцкова и Иван Стефанов, бяха част от екипа на вече бившия районен прокурор на София Невена Зартова. Какво е направено за разследването на случая "Нотариуса" до този момент? През февруари - в разгара на скандала за..

публикувано на 15.05.24 в 13:50

ЕС е установил над 17 000 свързани с Кремъл случая на дезинформация

Малко над 17 000 са категорично установените случаи на дезинформация през последните години и всички те са свързани с Кремъл. Това обаче е само върхът на айсберга, съобщи дипломатически източник в Брюксел. По неговите думи, има сериозно нарастване на употребата на думата "нацисти" от октомври. На прицел са най-вече високопоставени политици..

публикувано на 15.05.24 в 13:48
Симеон Караколев

България в топ 3 в Европа по финансово подпомагане на овцевъдството

България е на водещите три места в Европа по финансово подпомагане на овцевъдството, но остарелият модел на работата във фермите прави сектора нерентабилен и българското агнешко месо е неконкурентоспособно като цени на пазара.  Това каза в навечерието на Националния събор на овцевъдите Симеон Караколев от Националната овцевъдна и козевъдна..

публикувано на 15.05.24 в 13:40

Природозащитници: Без субсидии при паша на животни в националните паркове

Природозащитници настояват за спиране на субсидиите, които фермерите получават за пашуващи в националните паркове животни. Екоактивист  се позовават на нов доклад на организацията WWF, в който се твърди, че държавите членки насочват между 34 и 48 млрд. евро европейски субсидии годишно за дейности, които вредят на природата.  Докладът на..

публикувано на 15.05.24 в 13:31