Учителските заплати трябва да растат, но не за всички учители. Това заяви пред БНР Нели Колева, директор „Публични партньорства“ във фондация „Заедно в час“.
„Не виждам защо трябва да се вдигат заплатите на тези учители, чиито ученици ходят на частни уроци от трети клас, както и в училищата, които си пишат актив за споделените постижения между тях и частните школи“.
Тя коментира средния резултат от 3.93 на задължителната матура по български език и литература тази година.
„Оценката не е Добър 4 , а кръгла двойка. Скалата, на която пишем 3 в България е на 30%. Това е смехотворно. Всяко взискателно училище пише 3 на 60%. Дължим истината на обществото. Ако се въведе адекватната скала на оценяване, реалният резултат от матурите ще е Слаб 2“.
Работата на училището е да учи децата и ако методите, които се използват в момента, не работят, трябва да се намерят други, убедена е тя.
„Ако социалните системи не работят, трябва да бъдат преосмислени и променени. Да обвиняваме децата за провала на възрастните, това е абсолютно възмутително“.
Колева отбеляза още, че едва 7-8 % от зрелостниците тази година са от семейства с нисък социален статус.
„Да хвърлим вината върху 8, дори и 10 % от учениците за колективния провал, не е достойно“.
Учениците имат мотивация, когато виждат смисъл и полза, подчерта Нели Колева.
„Когато училището е място, в което не намират смисъл и това, което се преподава няма никаква връзка с реалния живот, а отношението на учителите ги кара да се чувстват така, все едно, че те са проблема, няма как да има мотивация“.
Няма да намерите нито един човек, работещ в сферата на образованието, който да приеме тези резултати с учудване, посочи още Колева.
„Българското образование се намира в 19 век на всички нива. Има нужда от спешни действия. Депреоритизирали сме бъдещето на държавата в лицето на най-мощния инструмент, с който разполага - образованието. Надявам се, че това дъно наистина ще разлюлее камбаната и всички ще започнем да се интересуваме“.
Колева смята, че е необходимо да се направи анализ какво се е случило и какво правят началните учители, което после се губи.
„Не става въпрос просто за една реформа. Учителската квалификация е ключова. Каква е ролята на училищните директори? Натрупала се е много инерция.
Докато смятаме, че добрата оценка е 50% успеваемост, и 10 хиляди лева да започнат да взимат учителите, те няма да имат стимул да произвеждат качество.
Въртим се в порочен кръг. Цената сега плащат децата, а след 10-20 години ще я плащаме и ние, които стоим и констатираме“.
Ситуацията, в която се намира държавата, е пряк резултат от ситуацията в образованието, отбеляза още тя.
Цялото интервю на Даниела Големинова с Нели Колева може да чуете в звуковия файл.
Едни от най-ниските резултати са в Пазарджик. Цанко Бангьозов, който е дългогодишен преподавател по български език и литература в Математическата гимназия, посочва като една от причините за това специфичния състав на областта – деца, за които българският език не е майчин.
„Тия деца не виждат смисъл и начин, по който да успеят в България. Този проблем се задълбочава. Училището беше неглижирано като социална институция 30 години“.
Лидия Сиракова, която също е преподавател, отбелязва, че учениците не ходят на училище и не желаят да слушат учителите.
„Те не желаят да учат. На учениците е позволено всичко. Училището и учителите нямат никакви права. Родителите – пълно безхаберие и липса на уважение“.
Учениците пък казват, че въобще не са се напрегнали. Приемат постигнатите резултати със смях.
„Ще бъркаме цимент в Германия“
Необходимо е да се промени порочната практика парите да вървят с ученика, смята Сиракова.
„Ако един ученик остане да повтаря, за него през следващата година министерството не плаща. Почти негласно е , че не могат да се пишат двойки“
Другият проблем е новият Закон за училищното и предучилищното образование, смята Бангьозов.
„Това специализиране на образованието и модулите в 11 и 12 клас за повечето от децата са нещо, без което могат. Махнаха историята и географията“
Целият репортаж може да чуете в звуковия файл.
"Продължаваме Промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) внесе в Народното събрание проект на Декларация за завършване на пълноценната интеграция на Република България в Европейския съюз чрез присъединяване към еврозоната на 1 януари 2026 г., съобщиха от пресцентъра на коалицията. Вносителите настояват Народното събрание да обсъди и гласува..
Диверсионна група, направлявана от руските тайни служби и включваща украински имигранти, е отговорна за големи пожари във Варшава и Вилнюс. Това показват предявени обвинения в Полша, след като страната обвини Русия за разпалването на огромен пожар в търговски център преди година. Вчера премиерът Доналд Туск използва социалните мрежи, за да обяви, че..
"Хамас" предаде днес на Международния комитет на Червения кръст израелско-американския заложник Идън Алекзандър, който вече пътува към Израел, предаде Ройтерс, като се позова на официален източник. Военното крило на палестинското ислямистко движение потвърди в изявление, че е освободило Алекзандър. От "Хамас" изразиха готовност да участват в преговори..
В Централния наказателен съд в Лондон бяха произнесени присъдите на шестимата българи, които бяха признати за виновни за шпионаж в полза на Русия. Очакват се присъдите на българите, признати за виновни в шпионаж за Русия Лидерът на групата - 47-годишният Орлин Русев, който се призна за виновен преди съдебния процес по едно обвинение в..
Четири български компании за бутилиране на минерална вода искат вписване в европейския регистър за географските означения. Процесът е подпомогнат от Министерството на земеделието. С приемането на новото европейско законодателство се разшири обхватът на допустимите за регистрация продукти. Така минералните води с географски означения, вписани..
ГЕРБ-СДС призовават председателя на Народното събрание да отклони предложението на президента за референдум за еврото като недопустимо и да го върне на неговия подател. Това се посочва в позиция на ГЕРБ-СДС, представена от Рая Назарян и излъчена във Фейсбук страницата на партията. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане..
Държавният глава Румен Радев подписа указ за освобождаването на Крум Зарков като негов секретар по правни въпроси, който е депозирал молба по-рано днес да бъде освободен от този пост. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава. В понеделник ще подам молба да бъда освободен от длъжността секретар на президента по правните въпроси, написа в..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..