Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Валентина Велкова за проектанския бизнес в Америка

3
Арх. Валентина Велкова със семейството си
Снимка: Личен архив

Арх. Валентина Велкова има своя собствена проектантска компания  в Америка. Тя е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности" на БНР.

Преди 30 години едно пътуване променя и настоящето и бъдещето й.

Какъв беше поводът да дойдете в Америка и да се окаже, че българските мечти и проекти в един момент могат да добият американски измерения?

"Имаше международна конференция на архитектите в Чикаго и беше организирана екскурзия от Съюза на българските архитекти. За тази конференция бяхме цял самолет с български архитекти ,художници, които дойдохме в Чикаго на тази международна конференция. Ние се записахме за екскурзия по небостъргачите в центъра на Чикаго в “Джон Ханкок”На седемдесет и втория етаж беше апартаментът на декана на Архитектурния факултет на Илинойския университет по архитектура. В асансьора се запознахме с едно семейство американци”, разказа за "Закуска на тревата" арх. Велкова

Има хора, които мечтаят с години да получат американската възможност да реализират американската си мечта. Вие я получихте някак неочаквано и почти поднесена на тепсия?

"Бях с мъжа ми Любомир Велков Известен художник.Той също така правеше пространствено оформление. Ние с него се запознахме на една комисия по пространствено оформление, вътрешно обзавеждане. Имахме сходни професии, сходни интереси. И двамата не бяхме говорили изобщо за оставане в Америка или за американска мечта. Оказа се, че и той е имал тази мечта. И аз съм имала тази мечта. Но никой не е споделял. Не сме споделяли. Синът ни беше на три годинки. Ние го оставихме в България, когато дойдохме на тази конференция. А дъщеря ни е родена тука в Америка. И така стана, че тези хора направиха така , че ми предложиха работна виза веднага .  Срещнаха  ни с  адвокат и ни оставиха, докато стане време за работната виза да е валидна, живяхме у тях, предоставиха ни дома си, хранеха ни всеки ден. Разбира се, и ние каквото можехме правехме. Два месеца изкарахме така, докато стане работната виза и след това работих за тяхната компания около седем години. Научих много неща, които са необходими за проектиране в Америка".

Къща на езеро построена по проектна арх. Валентина Велкова

В кой момент усетихте, че наистина сте приета и че се чувствате наравно с всички останали мъже, които работиха там?

"За съжаление нямаше такова чувство. В началото бях много уплашена, езиковата бариера си оказваше доста влияние. Правех всичко възможно и работех денонощно, както се казва, за да  докажа себе си и да докажа, че българските архитекти не са по лоши от американските. Затова трябваше двойно повече да работя от всички останали. Но ми беше много трудно да свикна с американския сарказъм. Плачейки се връщах в къщи, но на другия ден трябваше да продължа отново.”

Г-жо Велкова, вие проектирате сгради, но вие правите и вътрешно обзавеждане. Към кое от двете проявявате по голяма страст и по голяма любов?

"Двете вървят заедно. По някой път, когато се проектира  сградата се започва от вътре. За да знаеш как да подредиш кухненските мебели в кухнята, трябва да  започнеш от самите мебели, как да ги организираш, за да знаеш колко голяма да бъде стаята и пространството  . Така че двете са свързани .”

Има ли разлика в българското и американското строителство при една къща?

"Да, всъщност строителството е доста различно. България е земетръсна зона, затова строителството е предимно от стоманобетон и стомана, бетон и монолитна конструкция. Докато в Америка само основите на къщите и на сградите са бетонни. Оттам нататък зависи от клиента.  Става въпрос за обществени сгради. Някои клиенти строят цялата сграда от бетонови блокчета .Но  при жилищните сгради в Америка  само основите са от бетон , всичко останало е дървена конструкция, разказа още за "Хоризонт" арх. Велкова.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

С европейско финансиране бе модернизирана пешеходната зона на Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08