Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"По-важно е какви ще бъдат правомощията на главния прокурор, а не титлата"

Екатерина Захариева: Случващото се е по-скоро опит за натиск върху законодателната власт, за да не продължи с реформите

"Конституционна реформа трябва да се случи с максимално широка подкрепа. Разговори трябва да се водят с всички политически партии"

Екатерина Захариева
Снимка: Савина Спасова

Още преди да са поискани имунитети ясно заявихме, че в ситуация, когато се претоплят стари манджи и супер стари дела, и предвид изказванията на главния прокурор, няма да подкрепим свалянето на имунитета на който и да е народен представител, ако се стигне до гласуване. Това обясни пред БНР Екатерина Захариева, депутат от ГЕРБ-СДС и бивш правосъден министър

Имунитети

"Това, което се случва в момента, е по-скоро опит за натиск върху законодателната власт, така че да не се продължи с реформите. Механизмът за разследване на главния прокурор е само една малка крачка. Не говоря само за изменение в Конституцията, има какво да се направи и със Закона за съдебната власт, с Наказателно-процесуалния кодекс, с Наказателния кодекс и т.н. Няма нищо общо с това дали някой го е страх. Ако господин Борисов се страхуваше, нямаше да излиза от Народните събрания и да отстъпва мястото си на следващия в листата. Става въпрос за принципна позиция, че не може съдебната власт да оказва натиск върху която и да е от другите власти". 

На мен ми се струва като политически натиск, посочи тя.

"По отношение на господин Борисов, това са изключително стари дела. Той е бил без имунитет преди 3 месеца, ако е имало нещо, то  е трябвало да го придвижат. Въпросът е защо сега и не говоря само за господин Борисов. Вижте какво се прави срещу Кирил Петков и други народни представители. Това е свързано не само с конституционната реформа, а и с механизма за разследване на главния прокурор, който беше приет от парламента".

Захариева се надява да има сериозен фокус и върху измененията в Конституцията. 

"Трябва да погледнем сериозно структурата и състава на ВСС. По мое мнение разделянето на две квоти може да се случи и с обикновено НС. Самото мнозинство, което се изисква за избирането– две трети от народните представители, предполага и  някакво разбирателство преди това. Въпросът е да се избират професионалисти с високи морални и нравствени качества. Надявам се партиите да номинират хората съобразно техните качества.

Захариева отбеляза, че този дебат не е започнат от Делян Пеевски.

Избор на парламентарната квота във ВСС

Законодателната власт като цяло е длъжник на съдебната, защото и ВСС, и Инспектората са с изтекли мандати, посочи Захариева. 

"Съвсем скоро Конституционният съд се произнесе по отношение на Инспектората. Каза, че той действа с всичките си правомощия, докато бъде избран нов. Ако беше казал нещо друго, това означава една от властите да може да блокира другата".

Дебатът за фигурата на главния прокурор

Екатерина Захариева посочи, че реформата не се разбира от нейната партия като смяна на този с онзи

"За българския гражданин не трябва дори да е важно как се казва главния прокурор. По наше предложение беше създадена Комисията по конституционни въпроси. Тя си прие правилата и мина Закона за разследване на главния прокурор. Иска ми се да започне сериозната работа, изчистена от политическа емоция. Трябва да привлечем външни експерти, за да направим сериозно изменение, което да не се налага да изменяме след 6-7 години отново.

По-важно е какви ще бъдат правомощията на главния прокурор, а не титлата. Мястото на Прокуратурата не е изцяло в изпълнителната власт. От друга страна тя е различна от съда. Има модели от смесен тип. За да влезе в изпълнителната власт обаче, трябва Велико народно събрание. Въпросът е дали изобщо да я има фигурата на главния прокурор. Ако го махнем, трябва чисто организационно някой да поеме нещата".

Захариева посочи, че новият министър на правосъдието – Атанас Славов е обсъдил въпроса и с ГЕРБ, а не само с ДПС, на което беше акцентирано в медиите. 

"Конституционна реформа трябва да се случи с максимално широка подкрепа от страна на българските граждани. Тя ще се изрази в подкрепата на повече политически партии в парламента. Разговори трябва да се водят с всички политически партии. Минималното необходимо мнозинство е от 160 народни представители, а за да минем по бързата писта, трябва да са 180.  ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС нямат 180 гласа. Друг е въпросът какъв катарзис преживява БСП и нейният лидер. БСП се държат малко като говорители на Прокуратурата".

Когато се отвори Конституцията за сериозна работа, трябва да се разгледа и статута на служебните правителства, отбеляза Захариева. 

бсурдно е в една парламентарна република, без никакви консултации с политическите партии в парламента,  един човек само да назначава служебните кабинети с доста широки правомощия и да организира избори. Това е дебат, който предстои. Като минимум трябва да бъде консултиран състава с парламентарно представените партии". 

Няма проблеми между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ по законодателната програма, заяви тя.

"Участвах в две работни групи. Имахме голямо съвпадение по отношение на законите, които смятаме за приоритетни"

Захариева смята, че те не бива ПП-ДБ да се изненадват от гласуването за изваждане на Следствената служба от Прокуратурата. 

"Много пъти сме казвали, че Следствието трябва да има по-голяма самостоятелност"

Тя се надява Проектът за изменение на Конституцията да бъде внесен от поне от 3 политически сили.

Ще номинира ли ГЕРБ хора за втория ешелон на властта? 

"ПП решиха сами да носят отговорността. Ние имаме само един вицепремиер – Мария Габриел. Предлагат се хора. ПП-ДБ знаят, че сме отговорна политическа партия. Да, доверие няма, но предстои да видим дали то ще се изгради. Това ще зависи от работата на този кабинет". 

Намесата на американското посолство при съставянето на правителство Захариева определи за поредната лъжа, която се тиражира в публичното пространство.

Работата с президентската институция

"Аз уважавам президентската институция. Хубаво е и президентът да уважава парламента. Той показа неуважение и нежелание да има парламент. Хареса му очевидно да управлява еднолично държавата почти две години. Това, което се случваше в България обаче е вредно. Не е добре това противопоставяне между институциите. ".

Цялото интервю на Диана Янкулова с Екатерина Захариева може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50