Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кризата със сезонните работници остава. Роботът не може да замени човека

Сезонни работници
Снимка: БГНЕС

Един от секторите на британската индустрия, който бе най-сериозно засегнат от новите правила след Брекзит, е селското стопанство. И тази година се повдигат въпроси дали част от реколтата няма да остане неприбрана след големия отлив на сезонни работници от страните от ЕС и най-вече от България и Румъния заради ограничаването на свободата на движение.

Андрей Иванов, който е мениджър на фермата на голяма британска компания, производител на конфитюри, сладка и мармалади, както и на свежа продукция, е дошъл на Острова да бере ягоди като студент преди 23 години.

"Пролетта малко ни изненада. Беше студено и реколтата закъснява", сподели той пред БНР. И отбеляза, че за момента имат предостатъчно хора

"Имаме много българи. По-голямата част от работниците във фермата са българи. /.../ Работници пристигат от цял свят. В момента в нашата ферма имаме работници от Южна Африка, миналата година имахме от Непал, Казахстан,  Киргизстан. Тази програма има 5 одобрени компании, които могат да вкарат работници. В зависимост от това къде тези компании имат офиси - така и ние получаваме работници. Понеже България и Румъния бяха от най-много работници през всичките тези години след 2007 г. до новата програма, затова най-много са работниците от там".

Имаме 13 души на пълен работен ден, всички останали са сезонни работници, посочи Иванов. По думите му ако човек живее в Англия и е местен, то той има нужда от постоянна работа, за да може да си покрива разходите, което няма как да стане със сезонната работа.

В интервю за предаването "Хоризонт до обед" Андрей Иванов подчерта, че визите стават много лесно, а изискванията са минимални. Но работниците не могат да дойдат да работят без виза. 

По думите му има квоти за сезонните работници. За цялата индустрия са 45 000 души за година, като има още 10 000 одобрени допълнително, ако индустрията има нужда, обясни той.

Роботизацията има бъдеще в бранша, категоричен бе Иванов. 

"Трябва да се движим с времето. Най-големият ни разход е брането на ягоди. Това е най-трудоемката работа в нашето производство. Опитваме се, работим с местния университет трета година по проект за бране - роботът вече е там, работи, бере, но скоростта на брането не може да подобри това, което един работник може да направи. Скоростта е между 3 и 5 кг. Работникът - най-бързите могат да съберат до 45 кг. в зависимост от продукцията. Средно между 25 - 30 кг. един работник може да набере на час". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ректорът на Софийския университет

Йотова: Важно е да заработи НС, да има избран редовен председател

Вицепрезидентът Илияна Йотова каза, че утрешният 6 опит за избор на председател на парламента изглежда предизвестен: "До утре има все още много време. След днешните доста радикални заявки на различните политически партии, особено на първите две, к ато че ли този избор изглежда предизвестен. Но все пак нека да се надяваме в следващите часове на..

публикувано на 26.11.24 в 16:30
Доц. Николай Тодоров, директор на РИМ Силистра

Османо-турските архиви попълват празнини в българската история в РИМ Силистра

Архивите от миналото са изключително важни за бъдещето, защото те са ключът към разбирането на това, откъде идваме, какви грешки сме допуснали и какви успехи сме постигнали. Те са мост между поколенията, осигурявайки ценни уроци, които могат да оформят нашето настояще и бъдеще.  Така стои въпросът и с османо-турските архиви, които попълват..

публикувано на 26.11.24 в 16:24

Висока заболяваемост от простуда и грип в Ямболско

Два пъти по-висока от средната за страната остава заболяваемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата от 0 до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в Ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..

публикувано на 26.11.24 в 16:05
Прокурор Марина Ненкова.

Проверяват за какво са изразходвани 150-те млн. лв., отпуснати от ББР на фирма, близка до Гайтански

Прокурорът от Софийската градска прокуратура Марина Ненкова обяви, че по разследването за необезпечения кредит от 150 милиона лева, отпуснат през 2019 година от Българската банка за развитие на фирма, близка до бизнесмена Румен Гайтански, се проверява и за какво са били изразходвани парите.  Обвиняеми по делото, освен Гайтански, са и адвокат..

публикувано на 26.11.24 в 15:58

Мъж от Севлиево с ефективна присъда за причинена по непредпазливост смърт на пътя

Ефективна присъда за причинена смърт по непредпазливост на пътя получи мъж от Севлиево. Той беше осъден на   4 години и 8 месеца лишаване от свобода . Делото бе разгледано от Окръжния съд в Габрово по реда на съкратеното съдебно следствие и съгласно разпоредбите на закона първоначално определеното наказание от 7 години лишаване от свобода е..

публикувано на 26.11.24 в 15:55
Окръжният прокурор на Плевен Владимир Николов

В трафика на хора акцентът са децата и опазването им да не станат жертви

В Плевен се провежда  обучителен специализиран семинар на тема "Трафик на хора". Целта е да се развият и надградят умения за разпознаване и точното квалифициране на трафика на хора, както и умения за работа с жертви на трафик на хора. Окръжният прокурор на Плевен Владимир Николов бе един основните лектори на обучителен специализиран..

публикувано на 26.11.24 в 15:54
Преди заседанието по делото за убийството на Евгения Владимирова на 13 октомври 2021 г. Обвиняеми са съпругът ѝ Орлин Владимиров и баща му Пламен Владимиров - 22 октомври 2024 г.

Експертизата сочи, че обвиненият в убийството на съпругата си Орлин Владимиров няма психически проблеми

Допълнителната съдебно-психиатрична експертиза на Орлин Владимиров, обвинен в убийството на съпругата си - Евгения, чието тяло беше намерено в куфар край Перник, сочи, че той няма психически проблеми.  На днешното заседание в Софийския апелативен съд вещите лица потвърдиха, че той е осъзнавал какво прави. Експертизата беше поискана от адвоката на..

публикувано на 26.11.24 в 15:50