Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ранното известяване при бедствия ще подпомогне местната власт и ще ограничи щетите

Снимка: БГНЕС

Новата национална система за ранно предупреждение при бедствия ще включва всички мобилни оператори и всички операционни системи. Населението ще бъде информирано за рисковете от земетресения, наводнения, горски пожари.

Как се случва предварителното оповестяване сега?

"Получаваме справки за метеорологичната обстановка, за валежи, интензивни, които идват в нашата област. Хората от щаба веднага се свързван със средствата за масова информация. Радиовръзки имаме изградени между органите за реакция – пожарна, полиция, спешна медицинска помощ. Координира се всичко от общинския съвет за сигурност, респективно щаба, който се е събрал минути след настъпване на явлението. Имаме разположени по административните сгради сирените за различни сигнали за гражданите", разказва Емил Вълков, ръководител на отдела по обществен ред и управление при кризи в Община Пловдив.

Относно бъдещата национална система за ранно известяване при бедствия и аварии Веселин Брадистилов, началник на оперативния център в регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" смята, че така населението ще може населението да получава информация и на мобилните устройства, защото няма как да се изостава от съвременните технически решения.

Много често в социалните мрежи информацията се преекспонира, не всеки път тя е своевременна и адекватна, предупреждава той.

Според някои пловдивчани сирените са архаичен вариант, други разчитат главно на интернет да се информират в кризисни ситуации.

Снимка: Ива Антонова, БНР

Работна група, в която влизат кметовете на Карлово, Панагюрище и Самоков, вече има конкретни предложения както за ранното оповестяване, така и за превенция при бедствия и те ще бъдат представени на редовното правителство, поясни в предаването "Хоризонт до обед" кметът на Карлово Емил Кабаиванов, който е и член на ръководството на Националното сдружение на общините. Той очерта варианти за оповестяване при предстоящи интензивни валежи и бури.

В момента общинските ръководства получават такава информация от областните управители и областните шефове на пожарната. По тестваната няколко пъти в годината система за ранно оповестяване обаче все още не се получава превантивно информация, уточни Кабаиванов.

"Ако имаме тази информация предварително, ние бихме свели до минимум човешките щети, което е най-важно. Всичко друго с времето се коригира и възстановява. Бихме желали да имаме ранно предупреждение, ние, кметовете, като председатели на местните щабове и областните управители."

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Предлага се още създаването на държавна агенция за защита при бедствия, която да е подчинена на премиера и да се ръководи директно от него с 6 регионални структури.

Така според Кабаиванов "нещата ще бъдат структурирани с техника, човешки потенциал, с експертен потенциал и ще бъдем много по-готови да посрещнем предизвикателствата на времето".

"За да има превенция, трябва да се създаде фонд за превенция, в който общините да внасяме проекти, изработени от нас, да получаваме финансиране и предварително да можем да вземаме мерки, да си правим по-сигурни речните корита, мостовите, пътните съоръжения", подчерта още Емил Кабаиванов.

Нереалистично е да се очаква, че в бюджета, който се подготвя в средата на годината, общините ще имат тези средства, посочи кметът на Карлово. 

Чуйте повече по темата в звуковите файлове.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04