Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ранното известяване при бедствия ще подпомогне местната власт и ще ограничи щетите

Снимка: БГНЕС

Новата национална система за ранно предупреждение при бедствия ще включва всички мобилни оператори и всички операционни системи. Населението ще бъде информирано за рисковете от земетресения, наводнения, горски пожари.

Как се случва предварителното оповестяване сега?

"Получаваме справки за метеорологичната обстановка, за валежи, интензивни, които идват в нашата област. Хората от щаба веднага се свързван със средствата за масова информация. Радиовръзки имаме изградени между органите за реакция – пожарна, полиция, спешна медицинска помощ. Координира се всичко от общинския съвет за сигурност, респективно щаба, който се е събрал минути след настъпване на явлението. Имаме разположени по административните сгради сирените за различни сигнали за гражданите", разказва Емил Вълков, ръководител на отдела по обществен ред и управление при кризи в Община Пловдив.

Относно бъдещата национална система за ранно известяване при бедствия и аварии Веселин Брадистилов, началник на оперативния център в регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" смята, че така населението ще може населението да получава информация и на мобилните устройства, защото няма как да се изостава от съвременните технически решения.

Много често в социалните мрежи информацията се преекспонира, не всеки път тя е своевременна и адекватна, предупреждава той.

Според някои пловдивчани сирените са архаичен вариант, други разчитат главно на интернет да се информират в кризисни ситуации.

Снимка: Ива Антонова, БНР

Работна група, в която влизат кметовете на Карлово, Панагюрище и Самоков, вече има конкретни предложения както за ранното оповестяване, така и за превенция при бедствия и те ще бъдат представени на редовното правителство, поясни в предаването "Хоризонт до обед" кметът на Карлово Емил Кабаиванов, който е и член на ръководството на Националното сдружение на общините. Той очерта варианти за оповестяване при предстоящи интензивни валежи и бури.

В момента общинските ръководства получават такава информация от областните управители и областните шефове на пожарната. По тестваната няколко пъти в годината система за ранно оповестяване обаче все още не се получава превантивно информация, уточни Кабаиванов.

"Ако имаме тази информация предварително, ние бихме свели до минимум човешките щети, което е най-важно. Всичко друго с времето се коригира и възстановява. Бихме желали да имаме ранно предупреждение, ние, кметовете, като председатели на местните щабове и областните управители."

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Предлага се още създаването на държавна агенция за защита при бедствия, която да е подчинена на премиера и да се ръководи директно от него с 6 регионални структури.

Така според Кабаиванов "нещата ще бъдат структурирани с техника, човешки потенциал, с експертен потенциал и ще бъдем много по-готови да посрещнем предизвикателствата на времето".

"За да има превенция, трябва да се създаде фонд за превенция, в който общините да внасяме проекти, изработени от нас, да получаваме финансиране и предварително да можем да вземаме мерки, да си правим по-сигурни речните корита, мостовите, пътните съоръжения", подчерта още Емил Кабаиванов.

Нереалистично е да се очаква, че в бюджета, който се подготвя в средата на годината, общините ще имат тези средства, посочи кметът на Карлово. 

Чуйте повече по темата в звуковите файлове.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мариана Манушева: Повечето инциденти се случват поради недооценяване на обстоятелствата

"Има голямо значение как се действа, за да остане и този, който оказва първа помощ, в безопасност и да не нарани себе си.  Повечето от инцидентите се случват поради недооценяване на обстоятелствата. Хората винаги трябва да са нащрек в една такава ситуация и да се придържат към правилата за безопасност, за да не се получава така, че да има много..

публикувано на 23.05.24 в 11:49

При рестрикции в кредитирането може да има отлив и от банковия, и от имотния пазар

"Апетит към кредитиране, към задлъжняване има. Този "апетит" не е от вчера. Това е процес, който продължава години. Доста изразителен стана в момента, в който се случи високата инфлация – хората изпитаха притеснения какво се случва с техните спестявания, с тяхното обезценяване. Българинът е традиционалист - в подобна ситуация се насочва към..

публикувано на 23.05.24 в 08:27

Теодора Пенева: Трябва да има отговорна институция и да се разработи информационна система за енергийно бедните

Да се приложи механизмът за енергийна бедност, преди реално да бъде въведена либерализацията на цените на едро за домакинствата. Важно е в тази година, докато се либерализира пазарът,  да се изработи информационна система. Това препоръча Теодора Пенева, енергиен експерт от БАН и автор на доклада за 2023 г., в интервю пред БНР.  Според нея..

публикувано на 21.05.24 в 11:14

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека ...

публикувано на 20.05.24 в 18:26
Проф. Веселина Вълканова, декан на Факултета по журналистика и масова комуникация

Проф. Веселина Вълканова: Журналистите трябва да са на фронтовата линия при обществото, а не при политиците

Журналистите трябва да са на фронтовата линия и при обществото, а не при политиците. Това каза пред БНР проф. Веселина Вълканова, декан на  Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК), която  "Журналистиката би трябвало всеки ден да поставя към политиците най-високите изисквания и да им напомня, че са там, за да осигуряват..

публикувано на 20.05.24 в 15:36

Извънредно се събират ректорите да решат ще има ли протест

Съветът на ректорите ще проведе извънредно заседание в 14.00 часа, на което ще се реши дали държавните университети в цялата страна ще затворят врати следващия понеделник заради неактуализирани възнаграждения от 2023 г. Ректорите ще обсъдят и взетите решенията след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която бяха обещани до края на..

публикувано на 17.05.24 в 10:51

Над 60% от българите не са участвали в нито една културна дейност през 2023 г.

Повече от 60% от българските граждани не са участвали нито веднъж в нито една културна дейност през 2023 г. Това обяви пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата. Това е една от организациите, които стоят зад индекса "Достъп до култура за 2023 г.", който ще бъде представен днес. "За втора поредна година..

публикувано на 17.05.24 в 10:21