Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чингис хан – страшилището на Средновековния Изток

Снимката е илюстративна

Най-голямата държава в човешката история не е Египетското царство, не е територията, владяна от Александър Македонски, не е и Римската империя. До това признание се издига империята на монголите.

Макар и просъществувала едва половин век, тя оставя незаличими следи в световната история. А в основата на всичко е Чингис хан – страшилището на Средновековния Изток.

За този прочут владетел и изкусен военачалник, за това откъде идва названието богатир и представата за джегатайците като обитатели на затънтено място, разказа за "Нощен Хоризонт" с гл. ас. Константин Голев от Института за исторически изследвания на БАН.

Според Тайната история на монголите – по-скоро литературен епос, отколкото строга историческа хроника, Чингис е роден със съсирек на юмрука – знак, че е предопределен от съдбата за велик лидер. Историкът Константин Голев от БАН опитва да разбули пластовете на легендарното.

"Монголите на Чингис са всъщност само едно от племената, което поради надмощието си, предава своето име върху всички останали -родствени етнически и езиково. Номадите имат специфична социална структура.

Рожденото име на бъдещия император е Темуджин. Историята на името се свърза с още една специфика на номадите през Средновековието. Когато баща му умира, малкият Темуджин-Чингис е бил на 8-9 години.

Докато се разиграват и разрешават лични драми, Темуджин си поставя първата цел – обединение на разединението племена. На границата обаче има един силен враг – мощната джордженска династия Цин, която управлява Северен Китай. Те не са номади.
Възходът на Темуджин започва от избора на правилни съюзници. Първият е Ван Хан. Вторият стратегически съюзник е кръвният му брат Джемуха.

В Тайната история на монголите Чингис е представен като колос, изправен пред форсмажорни обстоятелства, принуден да убие и приятеля на баща си, и кръвния си брат. След тях разбива нейманите, меркитите и около 1200 г., когато у нас управлява Калоян, вече се виждат очертанията на мощно държавно обединение. Време е Темуджин да се превърне в Чинги.

Империята на монголите просъществува едва 60 години.

По темата слушайте в интервюто на Мария Филева с гл. ас. Константин Голев.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49