Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Известният нефролог с първа самостоятелна изложба със 70 акварела и представи книгата си за Хималаите

Проф. Боряна Делийска: Да посетя Хималаите беше моя отдавнашна мечта

5
Проф. Боряна Делийска
Снимка: Мая Данчева

"Да посетя Хималаите беше моя отдавнашна мечта, още от дете. Моят баща работеше като лекар-доброволец към Планинската спасителна служба на Витоша. Повечето от останалите членове на екипа бяха алпинисти, които по няколко пъти бяха ходили до Хималаите. Слушах разказите им и тайно си мечтаех един ден и аз да преживея това приключение.

Всеки наряд си имаше един доктор и на него му викаха - "Доки", аз слушах техните разкази за хималайските върхове и от малка научих термините, разказа за "Нощен Хоризонт" известният нефролог от УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ – проф. Боряна Делийска - специален гост на БНР.

"Ходя много по планините, но когато имах физическата възможност да отида на Хималаите, нямах средства, сега като имам средства, нямам възможност...Турът за мен трябваше вече да е като за 55 + , без много тежки преходи.

В Катманду не е студено, дори е жега, да наистина там има крокодили, за учудване на хората, защото там в джунглата тениската ти залепва от пот, топло и влажно е, а това е и градът с най-лош въздух, сподели още проф. Делийска.

Нефроложката споделя, че за нея най-голямото богатство не е да вложи парите си в скъпи вещи или коли, а в пътувания и възможност да види света. Миналата година е пътуването й до Хималаите.
Най-новата й книга отвежда читателя в Непал.

В „За крокодилите в Непал и зелените хълмове на Хималаите“ проф. Делийска описва страната през погледа на туриста.

Проф. Делийска представи изложба със 70 акварела и книгата си за Хималаите

Проф. Боряна Делийска пътува и пише за видяното, а някои от посетените от нея места се превръщат и в акварели. След Странното пътешествие на Лиза и пчеличката, Приключенията на Гъбарко и Жълтурко, Приключенията на Себастиянс Мравчо, книгите й за деца и Тропически дъжд - Сингапур, Малайзия, Бали, Шри Ланка, се появява „С франджипан в косите и джапанки през Бали“.
Това не са пътеводители, а разказ от първо лице за усещанията получени на дадено място. Дестинациите не са нито лесни, нито близки, а местната култура е доста различна от нашата.

"Много ми е на сърце държавата Непал, защото тази страна е много самобитна и много се е запазила, тя се отваря за туристите преди 50 години, затова и още пази чара и особеностите на разбиране и поведение.

А тя е много разнородна държавата - мултикултурна с над 120 наречия с различни вярвания и е много толерантна към различните религии", сподели още за БНР проф. Делийски.

Намасте – това е поздравът в Непал. Страната е най-позната със своите високи върхове, най-известният от които е Еверест.

Проф. Делийска представи изложба със 70 акварела и книгата си за Хималаите

Заедно с книгага проф. Делийска откри първата си самостоятелна изложба със 70 акварела.

Изложбата е с кауза. Всички средства от продажбата на картини ще бъдат дарени на Галерия „Прегърни ме“ (където се намира изложбата) за обучение на деца, лишени от родителска грижа.

За нея дарбата за рисуване се отключва по време на епидемията от Covid-19.

„В началото се налагаше да си стоим повече в къщи. Като деен човек, който е непрекъснато в движение, установих, че рисуването ми носи удоволствие и помага да преодолея по-лесно този момент“, разказа още проф. Делийска.

Петнайсет от картините, които показват усещането на авторката за красотата на природата през различните сезони, бяха откупени още по време на откриването на изложбата.



Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Въжаров

Спортният журналист Иван Въжаров подготвя шампиони по бридж

Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..

публикувано на 05.05.25 в 12:04

В Международния ден на джаза – самопризнания за вечното притегляне към любимата музика

"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..

публикувано на 30.04.25 в 08:05
Майя Ананиева

Арт педагогът Майя Ананиева - "35 години свят от цветни чудеса"

Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца.  Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот.  Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..

публикувано на 27.04.25 в 06:25
Сийка Гълъбова -

Сийка Гълъбова: Без Господ трудно се живее

Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..

публикувано на 20.04.25 в 09:46
Йордан Славейков

Йордан Славейков: В безмилостно време имаме нужда от милост

На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка".  Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман.  Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..

публикувано на 15.04.25 в 12:26

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51