Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Известният нефролог с първа самостоятелна изложба със 70 акварела и представи книгата си за Хималаите

Проф. Боряна Делийска: Да посетя Хималаите беше моя отдавнашна мечта

5
Проф. Боряна Делийска
Снимка: Мая Данчева

"Да посетя Хималаите беше моя отдавнашна мечта, още от дете. Моят баща работеше като лекар-доброволец към Планинската спасителна служба на Витоша. Повечето от останалите членове на екипа бяха алпинисти, които по няколко пъти бяха ходили до Хималаите. Слушах разказите им и тайно си мечтаех един ден и аз да преживея това приключение.

Всеки наряд си имаше един доктор и на него му викаха - "Доки", аз слушах техните разкази за хималайските върхове и от малка научих термините, разказа за "Нощен Хоризонт" известният нефролог от УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ – проф. Боряна Делийска - специален гост на БНР.

"Ходя много по планините, но когато имах физическата възможност да отида на Хималаите, нямах средства, сега като имам средства, нямам възможност...Турът за мен трябваше вече да е като за 55 + , без много тежки преходи.

В Катманду не е студено, дори е жега, да наистина там има крокодили, за учудване на хората, защото там в джунглата тениската ти залепва от пот, топло и влажно е, а това е и градът с най-лош въздух, сподели още проф. Делийска.

Нефроложката споделя, че за нея най-голямото богатство не е да вложи парите си в скъпи вещи или коли, а в пътувания и възможност да види света. Миналата година е пътуването й до Хималаите.
Най-новата й книга отвежда читателя в Непал.

В „За крокодилите в Непал и зелените хълмове на Хималаите“ проф. Делийска описва страната през погледа на туриста.

Проф. Делийска представи изложба със 70 акварела и книгата си за Хималаите

Проф. Боряна Делийска пътува и пише за видяното, а някои от посетените от нея места се превръщат и в акварели. След Странното пътешествие на Лиза и пчеличката, Приключенията на Гъбарко и Жълтурко, Приключенията на Себастиянс Мравчо, книгите й за деца и Тропически дъжд - Сингапур, Малайзия, Бали, Шри Ланка, се появява „С франджипан в косите и джапанки през Бали“.
Това не са пътеводители, а разказ от първо лице за усещанията получени на дадено място. Дестинациите не са нито лесни, нито близки, а местната култура е доста различна от нашата.

"Много ми е на сърце държавата Непал, защото тази страна е много самобитна и много се е запазила, тя се отваря за туристите преди 50 години, затова и още пази чара и особеностите на разбиране и поведение.

А тя е много разнородна държавата - мултикултурна с над 120 наречия с различни вярвания и е много толерантна към различните религии", сподели още за БНР проф. Делийски.

Намасте – това е поздравът в Непал. Страната е най-позната със своите високи върхове, най-известният от които е Еверест.

Проф. Делийска представи изложба със 70 акварела и книгата си за Хималаите

Заедно с книгага проф. Делийска откри първата си самостоятелна изложба със 70 акварела.

Изложбата е с кауза. Всички средства от продажбата на картини ще бъдат дарени на Галерия „Прегърни ме“ (където се намира изложбата) за обучение на деца, лишени от родителска грижа.

За нея дарбата за рисуване се отключва по време на епидемията от Covid-19.

„В началото се налагаше да си стоим повече в къщи. Като деен човек, който е непрекъснато в движение, установих, че рисуването ми носи удоволствие и помага да преодолея по-лесно този момент“, разказа още проф. Делийска.

Петнайсет от картините, които показват усещането на авторката за красотата на природата през различните сезони, бяха откупени още по време на откриването на изложбата.



Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45
Райна Кабаиванска

Райна Кабаиванска: Стремя се да има предаване на знанията между поколенията!

"Христос Воскресе! Макар че, нямам навика да казвам това, защото съм комунистическо дете, родена съм 1934 г., израснала съм в комунистически режим и нямах понятие от религиозните празници, сподели за БНР оперната прима Райна Кабаиванска, един от най-значимите сопранови гласове през втората половина на XX век, музикална педагожка и общественичка. Тя живее..

публикувано на 07.05.24 в 11:35

С инжекция, утеха и песнопение медицинската сестра и презвитера Калина Митева слави Бога

Калина Митева работи в Спешното отделение на Врачанската болница. Тя е хирургична медицинска сестра. От 25 години е презвитера. Тогава съпругът й Димитър е бил ръкоположен за свещеник. "Или както близките ме наричат - баба попадия". От малка е впечатлена от лекарите и медицинските сестри, които са я лекували, тъй като много е боледувала...

обновено на 05.05.24 в 17:30
Мария Антонова

Мария Антонова: Блага притежаваше най-ценното качество - да имаш дълг към близки, към приятели!

"Бъдете изобретатели, откриватели в любовта! Не бъдете епигони, чиновници и бюрократи в собствените си чувства!" Това е едно от завещанията на Блага Димитрова – една от изключително талантливите български поетеси , чиито творби носят необичайна дълбочина на прозренията и вдъхновяват поколения читатели.  Родена през 1922 г., тя от ранна..

публикувано на 29.04.24 в 15:00

Младен Мисана вълнува с поезията си

Младен Мисана започва да пише в ранна детска възраст. Когато бил на 4 години, на стиховете му се е радвала баба му Райна, която го е отгледала. Тя събудила и интереса му към математиката, и към литературата. Росица Копукова и Младен Мисана са неразделим поетичен дует Публикува творбите си през 2013 -та година, дотогава те..

публикувано на 28.04.24 в 06:15

Силвия Кацарова празнува 70-годишен юбилей

Любовта на публиката е най-големият дар , каза пред БНР любимата на поколения българи певица Силвия Кацарова, която днес празнува 70-годишен юбилей . По този повод тя подготвя нов албум, който скоро ще бъде готов. Нейното желание е хората да не я приемат само като човек на изкуството, а като човек от техните редици. "Всички сме еднакви,..

публикувано на 26.04.24 в 14:54