Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Необходими са промени в нормативната уредба за създаването на качествени палиативни грижи за деца

Мария Шаркова
Снимка: mariasharkova.com

Необходими са промени в нормативната уредба за създаването на качествени палиативни грижи за деца у нас, посочиха експерти, които участваха в дискусия по темата. Срещата е заключителна по проект "Смели деца с лъвски сърца: инициатива за гражданско участие във формулирането на публични здравни политики за палиативни грижи за деца”. Проектът е финансиран от Оперативна програма "Добро управление".

Една четвърт от българите имат близки, които са преживели загуба на дете, което е починало преди да навърши 18 години, показват резултатите от националното представително социологическо проучване, проведено по проекта. Съмнения за тежко заболяване на собственото дете са преживели 6% от пълнолетните граждани на страната, а при 3% собствено дете действително е било диагностицирано с тежко заболяване, което предполага намаляване на очакваната продължителност на живота.

В същото време в страната ни има сериозна липса, както на нормативен регламент на детските палиативни грижи, така и на услуги, които предлагат комплексна подкрепа на нуждаещите се деца и техните семейства.

Д-р Венелин Стойчев – ръководител на проекта посочи:

"Съвсем в началото сме, защото първо - не се говори за детско страдание и за детска смърт. От друга страна има "ревност" между различните институции, които би трябвало да бъдат ангажирани - между здравното министерство, социалното, образователното".

Българските нормативни документи предпоставят палиативните грижи единствено като грижи за деца в терминално състояние и по-големият дял от нуждаещите се от палиативни грижи деца не се разпознават от българската система. Клиничната пътека по здравна каса е свързана само с онкологични заболявания и тя е финансово и времево лимитирана, каза адвокат Мария Шаркова:

"Не само говорим за терминален стадий на заболяването, но тя (клиничната пътека) е лимитирана и може да се предоставя до 25 дни в рамките на шест месеца на онкологичното заболяване. Към момента стойността на тази клинична пътека е 134 лв. на ден".

Проучване на добрите практики в други европейски държави сочи, че палиативните грижи за деца са комплексни, и включват както болнични отделения за медицинско облекчаване на симптомите, така и хосписи за временна грижа на място, но и широк набор от услуги в подкрепа на детето и семейството в техния дом и среда.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"По следите на Свирепата Бяла Мечка" - Коледен спектакъл за най-малките

В Плевен днес от 11 часа е премиерният спектакъл за най-малките "По следите на Свирепата Бяла Мечка", с който Драматично-куклен театър "Иван Радоев" специално поздравява децата с настъпващата Коледа. Още по темата в звуковия файл. Режисьор на Коледния спектакъл тази година е Дориана Гълъбова, която играе заедно с актьорите Иван Жунтовски,..

публикувано на 14.12.24 в 06:35
Академия Провидент

Духовност без граници

Децата от читалището в с. Димча, община Павликени се срещнаха онлайн с деца от трите филиала на Българското неделно училище "Васил Априлов" в градовете Портсмут,  Борнемут и Стърминстър Нютон във Великобритания.  Българчетата показаха на връстниците си в чужбина народни носии и вещи от бита на българите в миналото. От филиалите на българското..

публикувано на 14.12.24 в 05:00

Откриват ски сезона в Банско

Ски легендите Марк Жирардели и Михаел Валхофер ще бъдат специалните гости на официалното откриване на зимния сезон в Банско. Състезания за малки и големи, игри с много изненади и концерти на известни изпълнители са предвидили на Бъндеришка поляна организаторите. Всички писти и съоръжения в ски зоната отвориха още преди седмица, но традицията..

публикувано на 14.12.24 в 04:40

Ще правят нови обучения за пилоти и медици за медицинските хеликоптери

На фона на несигурните срокове за доставка на следващите два медицински хеликоптера, държавата планира нови обучения на пилоти и медицински специалисти за нуждите на въздушната спешна помощ. През януари започва подготовката на 36 лекари и медицински сестри за системата HEMS, както и на още няколко пилоти за въздушните линейки.  Над 100 медици..

публикувано на 14.12.24 в 04:37

Русия изтегля военното си оборудване от база в Сирия, показват сателитни снимки

Русия изглежда изтегля тежкото си въоръжение от военно-въздушната си база в Сирия, според сателитни изображения, публикувани от Maxar, като това става факт след свалянето от бунтовниците на президента Башар Асад миналия уикенд, съобщава Ройтерс. Изображенията, направени в петък, показват нещо, което изглежда като най-малко два самолета..

публикувано на 13.12.24 в 22:41
Снимката е илюстративна

Американски военни потвърдиха за забелязани дронове над базата "Рамщайн" в Германия

Дронове бяха забелязани да летят над американската военновъздушна база "Рамщайн" в Германия в началото на декември, заяви в петък говорител на ВВС на САЩ, предаде Ройтерс. "Не е имало въздействия върху жителите на базата, съоръженията или активите. В съгласие с властите на приемащата страна, ние продължаваме да наблюдаваме въздушното..

публикувано на 13.12.24 в 22:35
Еван Гершкович

Гершкович от "Уолстрийт джърнъл" публикува първата си история след освобождаването от руски затвор

Репортерът на "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович публикува първата си история за финансовото издание, след като се завърна у дома от Русия. Гершкович беше освободен като част от историческа размяна на затворници през август, след като прекара повече от 16 месеца в затвор в Русия. Той беше първият журналист, арестуван и изправен пред съда по..

публикувано на 13.12.24 в 22:26