Служителите в държавната администрация не само не са привилегировани, те са обезправени. Това заяви пред БНР Кремена Атанасова, председател на Синдиката на административните служители „Подкрепа“.
Синдикатите настояват за повишение на заплатите на всички, които работят в публичния сектор, преди приемането на бюджета за 2023 година.
„Ние дадохме становище за Бюджет 2023 още при внасянето му от служебното правителство. В администрацията има наболели проблеми в няколко ключови структури. Направихме стачка в НОИ. За тях искаме 30% увеличение в перо „Разходи за персонал“. В статистическия институт има напрежение. Там заплатите са изключително ниски. В Комисията за защита на потребителите също имаше стачка. Там настояваме отново за 30% увеличение“.
Обръщаме специално внимание на общините, които са оставени на произвола на съдбата, посочи Атанасова.
„В някои няма увеличение години наред. Настояваме то е минимум 15%“.
В социалните услуги – домовете за възрастни хора и за хора с увреждания, както и центровете за настаняване от семеен тип – поне с 30% трябва да се увеличат стандартите, посочи тя.
За останалите ключови администрации – Агенция по вписванията, Главна инспекция по труда, Агенция „Социално подпомагане“ искаме поне 15%, както и за НЗОК, каза синдикалният лидер.
„Поддържаме исканията си, тъй като те все още не са уважени в никаква степен. Разговорите, които престоят с новото редовно правителство, ще бъдат отново в този контекст“.
Тя отбеляза, че нараства недоверието към администрацията.
„То се подклажда от политическите сили. Не мога да намеря причина за очернянето и демонизирането на държавните служители. На техния гръб се крепи и малкото останало от държавността. В обществото се налагат едни митове и легенди колко много са те, колко високи са заплатите им и колко много права имат. Няма достъпна информация за това каква е всъщност истината. Нашата цел е да развенчаем тези митове и да възстановим доверието в държавната администрация“.
Обществото не може да направи разликата между бюджетен сектор и държавна администрация, отбеляза Атанасова и посочи, че наетите в държавната администрация са около 100 хиляди души.
„Това е проверимо в НСИ. Там не включваме лекари, учители и полиция.
Има администрации, в които средната брутна заплата е под 1000 лева. Редовите служители в голяма част от ключовите администрации са с недостойни възнаграждения“.
От синдикалната организация са изготвили документ, свързан с правата на администрацията, който е изпратен до всички заинтересовани страни, каза още Атанасова.
„В него се предлагат конкретни законодателни промени. Правят се и препоръки как да се повиши доверието в администрацията. Връщането на клас „прослужено време“, който беше отнет от всички служители в администрацията през 2012 година, е на първо място. Има проблеми с представителното облекло“
Тя заяви също, че работещите в администрацията искат сами да внасят своите осигуровки, защото в момента са ощетени.
„Имаме огромен проблем с договарянето в държавната администрация. Сключването на колективни трудови договори там е невъзможно“.
Цялото интервю на Мария Костова с Кремена Атанасова може да чуете в звуковия файл.
Не е възможно да бъдат ограничени сериозни проблеми, свързани с отглеждането на животни във ферми за кожи. Това обяви Европейският орган за безопасност на храните ( ЕОБХ ) в научно становище , публикувано по-рано тази седмица. Не е възможно да бъде гарантирано хуманното отношение към животните във фермите за кожи, сочат изводите от научното становище на..
От есента в Италия влизат в сила задължителни проверки от страна на банките на незабавните банкови преводи. Целта е да се избегнат грешки относно получателя на този вид банкови преводи. Италианската банкова асоциация (ABI) уточнява, че когато трябва да се извърши дори стандартен банков превод, банката ще уведомява клиента: дали въведените данни..
Северните страни от скандинавския регион преживявяват "безпрецедентна" гореща вълна, пише "Гардиън". Учени отчитат най-дълга поредица от дни с температури над 30 °C в региона от последните 60 години. Хладният скандинавски климат е подложен на "безпрецедентна" гореща вълна, засилена и удължена от замърсяването с въглерод, причинено от човешката..
Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание заради нарастващата употреба на климатици. Рекордни температури доведоха и до временно спиране на електроцентрали, пише "Файненшъл Таймс" (FT). Испания в очакване на нова гореща вълна Юни беше най-горещият месец в историята на Западна Европа, като доведе до повишена..
Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г., пише "Файненшъл Таймс" (FT). Акциите на най-големите банки в Европа са изкачиха до най-високите си стойности след световната финансова криза, като рязкото покачване на дългосрочните лихвени проценти е тласнало печалбите нагоре. Въпреки че банковите акции рязко паднаха в петък, след..
Възстановено е движението на пътя София - Варна при пътния възел Боаза в Ловешко, където по-рано пламнаха сухи треви и храсти. Заради пожар е затворен пътят София - Варна Екипи огнеборци остават на място, за да доугасят отделни огнища на локализирания пожар. Пожарът към момента е овладян, в гасенето са се включили общо четири пожарни екипа,..
Административният съд – София област отмени като незаконосъобразно разпореждане на Съвета за електронни медии (СЕМ) от 15 юли за допускане на предварително изпълнение на решението на СЕМ за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ). Това се посочва в определението на съда от 1 август, като от..
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..
Преди ден стартира новият археологически сезон в района на селищната могила Юнаците край Пазарджик. Проучванията продължават вече няколко десетилетия,..