"Това, което се случи в Русия, беше тежко въоръжен метеж. Имаше много сериозен риск от сериозна дестабилизация на Русия. Не бих го нарекла преврат, защото преврат се прави в столицата или със съдействието на столицата, а не от периферията, затова от тази гледна точка това действие беше вабанк. Нямаше нито политическа сила, нито военна, публична, от армията. Интересно е, че елитът, въпреки неговото разнообразие, се сплоти около Владимир Путин".
Това каза пред БНР проф. Дарина Григорова, универститетски преподавател по руска история, автор на книги за Русия.
И допълни, че Евгений Пригожин е талантлив дезинформатор и популист, но "криминалното му съзнание изигра лоша роля":
"Рейдът към Москва едва ли е измислен от него, по-скоро от неговия идеолог и истински основател на "Вагнер" Дмитрий Уткин".
В предаването "12+3" проф. Григорова коментира, че с този рейд "Вагнер" са опитали да изиграят ситуацията на черния лебед, но безуспешно:
"Александър Лукашенко, чисто по славянски, прихвана този лебед, пооскуба го малко и сега, чисто информационно, идеята "Вагнер" да стои в Беларус не е особено комфортна нито за Украйна, нито за Полша".
Според нея случилото се едва ли ще се отрази върху бойните действия в Украйна, а относно политическата обстановка - "предстои да се види дали ще има смени или промени".
"Вероятно ще има прегрупиране на Сергей Шойгу, но не и сваляне. Засега Шойгу е лоялен към Путин и затова не виждам основание той да бъде изместен".
По думите ѝ случилото се е удар по престижа на Путин, но тандемът Путин - Лукашенко, съюзността между Русия и Беларус, са се заздравили.
"Това е повод за още по-голямо циментиране на властта на Путин".
Интервюто на Петър Волгин с проф. Дарина Григорова в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
Президентът Румен Радев изтъкна Германия като най-важния стратегически партньор на страната ни и призова за засилено сътрудничество във военната сфера. П о време на форум, посветен на възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между България и Германия в сферата на отбраната, държавният глава изтъкна, че у спешното партньорство между..
Пътнотранспортно произшествие с пострадал е станало на кръстовището на булевард " Ал. Стамболийски" и улица "Осогово", в района на мол "София", съобава БТА. По информация на очевидци трамвай и автомобил са се ударили, като пътуващ в автомобила е пострадал. Все още няма представител на полиция и на Спешна помощ, на място е единствено автомобил по..
Състав на Окръжния съд в Смолян осъди на 15 години затвор 41-годишния Стефан Шупев от гр. Девин за братоубийството, извършено на 24 януари 2024 г. Присъдата бе постановена след съкратено съдебно следствие. Жертвата – 43-годишният брат на обвиняемия Руско Шупев, бе открит с множество травматични увреждания, а тялото му – запалено с отработено..
Кандидатът на либералната южнокорейска опозиция И Дже-мьон печели предсрочните президентски избори в Южна Корея с близо 49%, предаде Ройтерс. Неговият консервативен опонент Ким Мун-су е с близо 43%. Данните са при преброени почти 70% от гласовете. Избирателната активност е била най-високата от близо три десетилетия. Започна гласуването на..
ГДБОП задържа двама турски граждани по искане от гръцките власти и в изпълнение на европейска заповед за арест. Специализираната полицейска операция е проведена на територията на България, при Свиленград, малко след полунощ на 2 срещу 3 юни 2025 г. След получена информация от страна на службата за борба с организираната престъпност на Солун,..
Пред сградата на Съдебната палата се провежда протест под мотото "Завинаги в Европа-вън Пеевски от властта" . Целта на протеста, според организаторите, е да се заяви, че не може в правова и демократична европейска държава да се погазват принципите на парламентарната република и да се установява еднолично управление, маскирано като ново..
Пътното движение по Кримския мост, което беше временно преустановено в 15:23 ч. московско време (и българско) на фона на информация за активност от страна на вражески сили край бреговете на Крим, е възобновено, са казва в съобщение на властите в приложението "Телеграм". Това беше второто временно спиране на движение по мост за деня, предаде..
По международните стандарти една медицинска сестра следва да се грижи за 5-6 пациента максимум . Предложение за медицински стандарт за броя на..
Над 2000 пощенски станции в малки населени места ще предоставят услугата по безплатна обмяна на левове в евро от деня на присъединяването ни към..
Нашите политици няма да предприемат никакви резки ходове, докато не видят какво става в Украйна . Такава прогноза направи пред БНР социологът Андрей..