Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С какви проблеми се сблъскват хората, страдащите от диабет в България?

Снимка: clinica.bg

Да не се допуска липсата на инсулин и да се скъси процедурата по издаване на документи. За това  настояват от сдружение „Култура без граници“, работещо за решаване на проблемите на страдащите от  диабет.

Най-спешните и бързо осъществими са административните промени, обясни пред БНР Веселка Генчева, председател на сдружението.

"Губи се много време, защото пътеките за издаване на протоколи и на ТЕЛК са много сложни.  Всичко може да се опрости с едно единствено решение".

Все още липсват иглички за инсулинови инжекционни приложения, отбеляза още Генчева. 

"Не всички са на инсулинови помпи. Това е консуматив, който струва стотици левове".

Тя е родител на дете с диабет. Заболяването на дъщеря й се отключва в пети клас. 

"Животът започва с денонощна вахта. Не се спи, защото на два часа е редно да се измерва кръвната захар. Сега има глюкозни сензори с аларми, които ни сигнализират. В училище, по време на лагери, на екскурзии трябва да сме с тях. Няма измислена такава асистенция от държавата".

Хората не разпознават диабет тип 1 и тип 2, отбеляза Генчева. 

"При 1 причината да се прояви това състояние е автоимунен процес и не е свързан с начина на хранене. Тип 2 е свързан с начина на живот и  храненето. Има голямо невежество-хората си мислят, че е заразна болест. Някои деца не си играят с болните от диабет, за да не се заразят".  

Съвременният начин на живот като цяло води до нарастване на страдащите от диабет, каза тя.

"Това състояние може да се отключи при всеки. Трябва да се грижим за себе си – да се храним правилно и да се движим"

В България относно диабетната терапия – инсулин и други препарати, имаме достъп до всичко, което излиза по света, но с доплащане, каза Генчева.

"Но има липси, а това е ежедневна нужда на тялото. Обикаляме по аптеките, докато намерим инсулина, който ни е предписан".

Цялото интервю на Елена Бейкова с Веселка Генчева може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

700 млн. лева от програма "Околна среда" за подобряване качеството на въздуха в градовете

700 милиона лева от програма "Околна среда" на Европейския съюз са отделени за подобряване на качеството на въздуха в градовете, съобщи министърът на околната среда и водите Петър Димитров. Други 611 милиона лева от програмата са насочени към мерки за управление на отпадъците.  Градовете допринасят за 70% от глобалните въглеродни емисии и затова са..

публикувано на 19.11.24 в 17:10
Президентът Румен Радев

Президентът: Санкционираната по Магнитски олигархия поглъща държавата с големи хапки

Няма да има разлика между България и Румъния по пътя им към Шенген. Това увери президентът Румен Радев и допълни, че чакаме позитивни новини на 12 декември. "Ние подехме, когато трябваше навреме да изкараме от тази летаргия нашите партньори, положението на България и Румъния в Шенген. Мога да кажа, че всички правителства си вършеха работата...

публикувано на 19.11.24 в 17:08
Богдан Богданов говори на брифинга, който представители на ПП-ДБ  дадоха в централата на  ДСБ на ул.

ПП-ДБ сезират прокуратурата за сградата на ул. "Врабча", предоставена на ДПС с решение на МС

ПП-ДБ ще сезира още днес прокуратурата с искане за всеобхватна проверка на мотивите, с които правителството дава на ДПС да ползва имот-държавна собственост на столичната улица "Врабча". Това съобщи бившият министър на икономиката и настоящ депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов. Според него това е само един от примерите за овладяване на държавата от..

публикувано на 19.11.24 в 17:01
Сергей Лавров на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро, Бразилия, 18 ноември 2024 г.

Лавров за атаките срещу Брянска област с американски ракети: Ясен сигнал, че Западът търси ескалация

Руският министър на външните работи Сергей Лавров предупреди, че украинските атаки срещу Брянска област с американски ракети са  "ясен сигнал", че Западът търси ескалация. "Файненшъл таймс": Първи украински удар с ATACMS по руска територия Русия твърди, че Украйна е обстрелвала района на Брянск с ракети ATACMS "Без американците е..

публикувано на 19.11.24 в 16:58

Няма да бъде свикван кризисен щаб заради проблемите с водата в Ловеч

Няма основание за свикване на областен кризисен щаб  заради проблемите с водоснабдяването. Това каза областният управител на Ловеч Дора Стоянова по повод искането на групата общински съветници от ПП– ДБ, които настояват за  свикване на щаба и за създаване на временна парламентарна комисия, която да анализира проблемите с водоснабдяването и да..

публикувано на 19.11.24 в 16:56
Проф. Румен Кънчев

Проф. Румен Кънчев: Това е най-тежкият момент от началото на войната в Украйна

"Това е най-тежкият момент от началото на войната в Украйна. Може да се сравни единствено с Карибската криза от 1961година".  Такава оценка направи пред БНР проф. Румен Кънчев, експерт по международна сигурност и геополитика, бивш зам.-министър на отбраната. Днес Украйна отбеляза 1000 дни от началото на пълномащабната руска инвазия с изтощени..

публикувано на 19.11.24 в 16:55
доц. Албена Танева

Доц. Албена Танева: Когато корабът потъва, не е най-важният въпрос кой ми открадна портмонето

Когато корабът потъва, не е най-важният въпрос кой ми открадна портмонето. Това каза пред БНР доц. Албена Танева, политолог и преподавател по Публична администрация в Софийския университет "Св. Климент Охридски". "В момента, в който започнат да се появяват, а те вече се появяват, ситуационни популистки формации, които ефектно раздават смели..

публикувано на 19.11.24 в 16:54