Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първолета Николова учи децата как да боряват успешно с парите

Нематериалното е това, което ни прави ценни и смислени, казва финансистът

Първолета Николова
Снимка: Ива Антонова


Тя е финансист, но парите са в дъното на скалата й за житейски приоритети. За нея съществени са семейството, приятелите, чувствата и това, което е в полза на другите и обществото, и ще остане след нея.

Тя е Първолета Николова -  гост в рубриката ''Горещи сърца'' на предаването "Рано в неделя".
Първолета Николова
Първолета Николова е специалист по бизнес стратегии, но няма план за сина си. Със съпруга й са решили да следват детето и неговите интереси, за да може то само да намери своя план "под слънцето". 

Тя е част от екипа, който движи няколко ключови и популярни местни инициативи: "Челопек - първото у нас село на книгата", социално предприятие "Творилница - Добрини" и челопешката книжарничка "Извор".
Първолета Николова
"Аз съм на 43 години и съм финансист, и като призвание, и като образование. За мен това е и удоволствие да имам тази професия, защото искам да помагам на хората как да разпределят своите средства, разказа за "Рано в неделя" Първолета Николова.

"В най-скоро време ще отворя и курс за това как децата да боряват с парите, как да разпределят своите финанси. Работата с децата е много интересна, говоря за деца от предучилищна възраст до трети-четвърти клас, които искам да науча и да образовам как за пазаруват най-дребните неща в магазина.
Първолета Николова
Защото родителите често на късен етап им показват как да работят с парите, а това е добре да стане на ранна детска възраст, за да бъде по-полезна кимуникацията между родителите и децата в бъдеще по отношение на това кое колко струва и какви стоки си струва човек да купува", поясни още за БНР Николова.

"Нематериалното е това, което ни прави ценни и смислени, смята финансистът. Тя иска да научи хората да намират баланса между финансовата и духовната част, защото парите са само средство за постигане на конкретни цели и толкова, казва още Николова.

Защото по думите й, хората трябва да са наясно, че всяко нещо си има цена, и те трябва да са готови да платят тази цена, осъзнавайки, че всяко нещо, особено парите си имат своя лимит и своите граници.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Вътев: Господ използва всякакви методи, за да ни научи на нещо

Христо Вътев е председател на Бялото братство, което възстанови къщата на Петър Дънов, в която е живял и Георги Димитров. Всеки ден на столичната улица "Опълченска" №66 къщата е отворена за посетители. 1904 до 1926 година Учителят Дънов е посрещал посетители и е изнасял беседи всяка неделя в 10 часа. Христо Вътев разказва, че..

публикувано на 01.06.25 в 07:58

Безопасността не е игра: Как да предпазим децата от рискове в ежедневието

От 1 юни Международния ден на детето започва лятната ваканция на учениците. Свободното време предоставя безброй възможности за игри и разходки на открито, пътувания, лагери в планината и на морето, срещи с роднини и приятели. Наред с това, съществуват и редица рискове, за които родителите и децата трябва да внимават. За да предпази децата от..

публикувано на 01.06.25 в 06:30

Туморът, който откриват на Ави Ярон, го превръща в изобретател на медицинска апаратура

Необикновена е историята на израелския младеж Ави Ярон, който се превръща от пациент в изобретател на медицинска апаратура. Сега, по време на войната, тя е станала много популярна в Светите земи. Всичко е започнало преди 5 години. Ави Ярон - току-що се е уволнил от армията. На 26 години е. Учи инженерна електроника и бизнес в университета в..

публикувано на 01.06.25 в 06:05

Поход на паметта и българския дух: 40 години "По стъпките на Таньо войвода"

147 години след героичната гибел на Таньо Стоянов и неговата чета, утре от Тутракан ще потегли юбилейното 40-о издание на националния поход "По стъпките на Таньо войвода". Финалът е на 2-ри юни – на Керчан баир край село Априлово, където е загинал войводата. С преглед на маршовата и строева песен още днес започна подготовката на..

публикувано на 29.05.25 в 18:08

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03