Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бюджетът за отбрана: Милиони за проекти за модернизация и обещание за 2% от БВП

Снимка: Архив

Милиони за проектите за модернизация и обещание, дори и на премиера Николай Денков пред НАТО, че страната ни започва да увеличава бюджета си до 2% от БВП, съдържа бюджетът за отбраната. И това във време на продължаващ въоръжен конфликт до България и Среща на върха на НАТО само след около десетина дни. 

Един любопитен факт, споделен от зам.-министъра на отбраната Атанас Запрянов - като част от негово проучване преди години се оказало, че военният бюджет на България от 50-те години на миналия век до 1962 година е достигал до 12 процента от националния доход.  

"А от 2004 г. досега единственото, което е купила България, са новите хеликоптери, новите "Спартан"-и, транспортната техника - Мерцедес. Защото сме в един демократичен съюз и никой не ни налагаше военен бюджет, за да се превъоръжим със съвместима с НАТО техника. Понеже нямаше да има война и нашите политически ръководства редуцираха военния ни бюджет. Веднага след като станахме член на НАТО, силно редуцирахме военните си разходи и ги поддържаме чак до 2018 г., когато се взе решение да следваме все пак изискванията на НАТО за 2% от БВП", коментира Запрянов

До края на 2023 година разчетите изглеждат така - 1,88% от БВП ще бъдат определени за отбрана. Това са два милиарда 382 милиона и 167 хиляди лева. Средства за големите проекти ще има. За проекта за новия Ф-16 около - 15 700 млн. лв. 100 млн. лв. за техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада. Пари ще има и по другите пера. Оценката на политическото ръководство, в лицето на зам.-военния министър Атанас Запрянов, е, че има ангажираност за сектора.

В средата на юли във Вилнюс НАТО със сигурност ще каже, че 2 процента от БВП е препоръчителното стартово  ниво за финансиране на армията. Това дори пролича от скорошната среща на премиера Николай Денков с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Който припомни, че България е на предната линия на много предизвикателства, пред които сме изправени: 

"Благодаря на България, че осигурява военна защита на Украйна. Това помага на украинците да отстояват правото си на самозащита, както е заложено в Хартата на ООН. За да продължим да укрепваме НАТО и подкрепата си за Украйна, трябва да инвестираме повече в нашата сигурност. И аз разчитам на България да поеме ангажимент за по-амбициозна инвестиция в отбраната, за което ще вземе решение на срещата на върха във Вилнюс".

България обаче трудно гони нивата за финансирането на отбраната. Показват го статистиките на Пламен Русанов, държавен експерт, Дирекция „Планиране, програмиране и бюджет” в Министерството на отбраната. На скорошна конференция той припомни, че амбицията на НАТО за достигането на 2% от БВП е от 2014 година в Лисабон. Но за девет години само девет от 30-те държави са изпълнили този критерий. България не е сред тях. Двата процента от БВП се появяват записани за първи път през 2017-а. В Плана за повишаването на разходите се посочва, че 2-та процента остават за 2024-та. 

Работата – с наличния бюджет – ще се опитат да си свършат и военните. 

"Човек тръгва на война с това, което има. Няма друга алтернатива", каза бригаден генерал Здравко Пехливанов, директор на дирекция „Стратегическо планиране” в Щаба на отбраната. Той отбелязва, че за последната година и половина два пъти са правили планове за инвестиция в отбраната. Последният път- когато 48-мият парламент задължи МО да направи модернизационен план. А в първите дни на 49-тия парламент и тази задача беше отменена. 

През март Годишният отчет за дейността на НАТО показа, че за 2022-ра България е осигурила за отбрана средства, равни на 1,54 на сто от БВП. България изпълнява поставената от НАТО цел за поне 20% дял на разходите за оборудване от общия национален бюджет за отбрана, пише още в доклада. 

Проучването на НАТО от март отчита, че според 83% от българите страната ни трябва да харчи повече за отбрана. Едва 8% са против. Но на национално ниво и до момента няма проучване, което да отчита същите тези настроения. Формирани с местния оттенък „за“ или „против“ да дадем „съветската техника“ на Украйна в замяна на „западна“. Политическото ръководство на Министерството поддържа тезата, че страната ни има шанс да модернизира част от системите чрез замяна на вече гласуваната, но останала в тайна, военна помощ за Украйна. Обяснява също, че има програми по линия на НАТО и на ЕС, от които страната ни може да се възползва, за да има и нови способности. Или просто да задели парите в нарочен инвестиционен фонд. Всичко е политически въпрос, чието решене е започнало, успокои зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов. 

Репортаж на Добромир Видев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отложиха делото за смъртта на Ферарио Спасов, Начо Панталеев не се яви

Великотърновският окръжен съд отложи за догодина делото за катастрофата, при която на 11 ноември миналата година на главния път София – Варна при село Шереметя на място загина футболният треньор Ферарио Спасов. Подсъдимият по делото Начо Пантелеев от Лясковец е на лечение в троянската белодробна болница. Има вероятност догодина делото да..

публикувано на 27.11.24 в 13:00

Пекинската опера - квинтесенцията на китайската култура

По повод 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България през месец ноември се провеждат Дни на китайската наука и култура в България . Видни учени и експерти в областта на хуманитарните науки от китайски университети и от изследователски институти изнасят лекции в различни градове у нас, като представят..

публикувано на 27.11.24 в 12:52

Ще успее ли Киър Стармър да рестартира отношенията с ЕС след Брекзит?

Британският премиер Киър Стармър е изправен пред проблем с обещанието си да "рестартира" отношенията с Европейския съюз след Брекзит на фона на опасения, че един от ключовите му съюзници може да бъде отстранен на петъчните избори в Република Ирландия. Ново проучване на "Айриш таймс" показва, че партията "Фина Гейл" на ирландския премиер Саймън..

публикувано на 27.11.24 в 12:52
Делян Пеевски

Пеевски: Да изчетем парламентарните групи и Радев да мине в рулетката

Трябва веднага председателстващият Народното събрание да изчете парламентарните групи, ако трябва представител на всяка група да ги изчете, Радев да мине в рулетката и да почваме, каза пред медиите в кулоарите на парламента Делян Пеевски, лидер на "ДПС – Ново начало“.  По думите му първият мандат е зачеркнат от страна на "Продължаваме..

публикувано на 27.11.24 в 12:47
Заседание на Министерския съвет

Главчев: Най-критикуваните министри са с най-голям принос за Шенген

Служебният премиер Димитър Главчев отбеляза в началото на правителственото заседание, че месец след проведените предсрочни парламентарни избори Народното събрание все още е на първото си заседание. Според Главчев всички очакват от политическите партии да постигнат консенсус, за да се сформира мнозинство и редовен кабинет. Той отбеляза, че позитивните..

публикувано на 27.11.24 в 12:23

Рая Назарян и Силви Кирилов отново на балотаж за председателския пост в 51-вото НС

Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от "Има такъв народ" отново ще са на балотаж за председател на парламента. Преди повторното гласуване Народното събрание излезе в едночасова почивка. На първия тур от днешния шести опит за избор на председател на НС четиримата номинирани не събраха необходимия брой гласове. Рая Назарян от..

публикувано на 27.11.24 в 12:18

Предпазлива петролна търговия на фона на примирието между Израел и "Хизбула"

Инвеститорите все още оценяват въздействието на влязлото през нощта примирие между Израел и "Хизбула".  Затова цените на петрола се задържаха около вчерашните си нива при азиатската търговия.  Фючърсите на сорта "Брент", референтен за Европа, отбелязаха спад с 2 цента до 72,79 долара за барел, а цената на лекия американски суров петрол намаля..

публикувано на 27.11.24 в 12:09