Цифровият продукт стимулира търсенията от колекционери и не само, защото дигиталните пространства предлагат и безплатни продукти и такива на по-ниска стойност. Т.е. в дигиталния пазар за изкуство има всичко и той е достъпен от целия свят.
Как обаче този нов вид обмен на изкуство влияе върху ролята, възприятието и посланията, които носи изкуството и кой в интернет средата може да дефинира художествената стойност на дигиталното изкуство?
"С рисуване се занимавам още от дете, незная дали има много макроикономисти, които рисуват като мен, но аз съм от Пловдив и съм се учила от най-изтъкнатите пловдивски художници. Това са Станислав Самоковлиев, Амалия Петрова и те са ми дали основните насоки.
Но във времето съм се занимавала предимно с наука и преподавателска дейност, разказа в "Нощен хоризонт" доц. Мария Марикина, преподавател и изследовател по макроикономика и глобална политическа икономия. Тя е и автор на 7 книги по макроикономика.
"Най-накрая сега успях да намеря време и сили, и да събера картини и да представя тази своя първа самостоятелна изложба.
Доц. Марикина откри своя изложба, озаглавена „Открий светлината“.
"Моят стил го определям като импресионистичен, като едно художествено течение, от което започва модерното изкуство. Импресионизмът е едно своеобразно продължение на реализма, при което обаче в пълна степен се разчита на сетивното възприятие на действителността...
И в този смисъл аз не рисувам своя обект от гледна точка на това какво знам за него, а пресъздавам само това, което виждам в конкретния момент. И се опитвам да уловя в картините си кратък отрязък от текущия времеви поток, като се страя да намеря едно цялостно усещане за изобразяваните обекти в този момент.
Затова избирам обектите ми да бъдат от съвременната природа и да уловя чистата светлина, сянка и колорит.
Акцентът ми е върху това как е изобразено това мое индидивдиулно усещане и подход, като дори при един безсюжетен жанр като пейзажа, може да се улови много успешно светлината, като се пресъздадат моментните цветни рефлексии и отражения, които са сред основните теми в моите картини, поясни още за БНР доц. Марикина.
Пейзажната живопис може да бъде видяна в Арт плейс Интерпред в София до края на месец юли.
"Дигиталният пазар на изкуство е още непознат за България. Тези платформи са направени от инжинери. Този пазар е сравнително нов и възниква скоро, преди пет години може би. 2017 г. в САЩ е създадена една от най-големите компании, която се занимава с купуване и продаване на дигитално изкуство.
В този тип пазар днес се развиват огромни обороти. За една година една компания е спечелила 17 милиарда долара, което е доста голяма сума...
Водещата платформа за търговия в тази насока е са т.нар. незаменяемите токени, по-известни като NFT, най-новият феномен от света на криптовалутите, който придобива широка популярност. NFT-тата трансформират дигиталните творби на изкуството и други колекционерски артикули в единствени по рода си, проверими активи, които могат да се търгуват в блокчейн системата. (бел.ред.)
Всеки един художник може да направи NFT, тоест да си дигитализира своята кратина, или музикант, или собственик на звук, или игра, да се дигитализира във вид подходящ в тази платформа и да се опита да я продаде, поясни още доц. Марикина.
Още по темата в звуковия файл.
Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..
Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува. Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България. Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..
Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения. " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..
В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..
През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..
От 28.10. до 03.11.24 г. (включително) ще се проведе поредното издание на кампанията " Родители с тийнейджъри" по инициатива на Асоциация на козметиците в България . В рамките на една седмица членове на организацията – козметици ще организират ден на отворени врати в салоните си за красота и ще проведат безплатни..
Община Плевен започна разяснителна кампания в училищата за управлението на електрически тротинетки. Целта е децата да получат повече информация за правилата за движение и управление на електрически превозни средства, посочени в общинската Наредба № 3. Знаят ли децата ни къде и как да се движат с тротинетки, така че да не застрашават другите, а..
Искат да се прегърнат с Борисов и Пеевски. Това заяви Корнелия Нинова, бивш лидер на БСП, за настоящето ръководство на Столетницата. ГЕРБ засега..
Ще гледаме представлението "Бойко Борисов и примадоните" , заяви пред БНР математикът проф. Николай Витанов. "Сега на сцената ще излезе една голяма..
Никой няма да се осмели да иска касиране на изборите. И не защото няма основание, никой няма да прояви смелост. " Кутията на Пандора" може да се..