Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три медала за България от международната олимпиада по Биология

Медалистите от олимпиадата
Снимка: проф. Албена Йорданова

Златен, сребърен и бронзов медали завоюваха нашите млади биолози на международната олимпиада по биология (IBO) в Ал Аин, ОАЕ. Това съобщи проф. Албена Йорданова от СУ "Св. Климент Охридски", ръководител на отбора.

Националният ни отбор по биология е в състав: 

  • Петър Стоилов Жотев – ученик в 12 клас, СМГ „Паисий Хилендарски”, гр. София
  • Виктор Делянов Лилов – ученик в 11 клас, СМГ „Паисий Хилендарски”, гр. София
  • Виктория Цветозарова Иванова – ученичка в 12 клас, МГ „Гео Милев“, гр. Плевен
  • Яна Александрова Атанасова – ученичка в 12 клас, НПМГ „Акад. Л. Чакалов”, гр. София

Състезанието е индивидулано и се проведе в три дни - на 5, 6 и 7 юли, в които участниците решаваха 4 практически задачи в областта на биоинформатиката, молекулярната биология, биохимията и екологията, а в допълнение трябваше да анализират и решат над 400 теоретични задачи.

Тази година олимпийците ни по биология се съревноваваха с 320 представители от рекорден брой страни - 80. 

Световен прецедент - българин с най-много златни медали в историята 

За трети път златен медал спечели дванадесетокластникът от СМГ Петър Жотев. Постижението му е исторически прецедент, защото състезателите имат право да участват само по два пъти на международната олимпиада, но заради Covid пандемията е било прието онлайн участието да не се счита за реално присъствие. Така Жотев се оказал единственият биолог в света с три златни медала. 

Най-младият състезател в отбора – Виктор Лилов, който е член и на Националния отбор по химия, спечели сребърен медал на своето първо участие на IBO! 

Виктория Иванова – 12 клас от МГ „Гео Милев“ в Плевен завоюва бронзов медал. А Яна Атанасова от НПМГ е удостоена с грамота за достойно представяне!

България е една от шестте страни-основателки на олимпиадата през 1989 г. Досега нашите състезатели са спечелили 9 златни, 16 сребърни и 53 бронзови медала!

Ръководители на отбора са проф. Албена Йорданова от Медицинския факултет на СУ, д-р Радослав Александров от Института по молекулярна биология при БАН и Теодор Трифонов от Института по биоразнообразие, БАН. В подготовката на олимпийците ни взеха участие преподаватели от Биологически и Медицински факултет на СУ, както и от БАН. Подготовката и участието на отборите ни в международните олимпиади по природни науки се извършва благодарение на подкрепата на Министерството на образованието и науката, Фондация „Америка за България“ и Сдружение на олимпийските отбори по природни науки.

Интервю на Снежана Иванова с Виктория Иванова, Петър Жотев и Виктор Лилов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.


Отборът и преподавателите му

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Габриела Лазарова с дъщеря си

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56