В САЩ няма официален език, но се смята, че се говорят най-малко 350 езика. Английският е най-разпространеният, но той не е вписан като официален. Испанският е вторият, следван от китайски и френски. Писменият превод от един език на друг е познат от около 2000 г. пр.н.е., а за устния превод се предполага, че е с още по-стара история.
Колко са преводачите е твърде трудно да се каже, но преводът днес е индустрия за близо 40 милиарда долара. Професионалните преводачи са около 300 000, но това съвсем не може да е точно, защото много от хората, които ни помагат да преодоляваме езиковите бариери, просто не фигурират в статистиките.
Симона Шкьопу е една от тях - лицензиран преводач. Това е професията, която тя открива за себе си в Америка, където живее вече 22 години.
Симона е разписала не малко ученически свидетелства за 12-те си учителски години в МБУ в Чикаго. Изоставя Бургаския технически университет, където е зам.-директор, изоставя Бургас и морето и тръгва към Чикаго, за да направи своите открития за Америка.
"Започнах, както се казва от най-ниското стъпало, доставка на пици. Една вечер отидох на адрес да занеса поръчаните пици. Аз позвъних. Никой не отговори. Чух някакъв шум. Светеше. Разбрах, че има хора. Отново позвъних, после малко по нервно, пак позвъних и след 2-3 минути зад гърба си на улицата видях, че спря полицейска кола. Полицаят се приближи и ме пита, защо съм там. Отговорих, че нося пица. Той каза, че хората, които живеят в тази къща, са се обадили, че някой много настоятелно звъни на вратата. Аз останах изключително изненадана, как може такова нещо да се случи и се чудех защо не дойдоха до вратата да отворят и да видят, защо звъня. В последствие разбрах, че от пицата са ми дали грешен номер на къщата. Тогава разбрах, че за американците е много характерно да бъдат подозрителни. Имах втори такъв случай, отново подозрителни американци, които позвъниха в полицията, понеже бях спряла пред тяхната къща колата си и в момента говорех по телефона с България", разказа за БНР Симона Шкьопу.
На какво те научи Америка?
Да бъда малко по усмихната. Аз започнах живота си, съзнателния си живот като учителка в село, на село и там хората се поздравяваха и дори без да ни познават, ни казваха Добър ден или добър вечер. Тук по същия начин бях много изненадана. Това в България не става в големия град, а тук в Чикаго то се случва. Това ми харесва. Когато срещнеш погледа на американеца, той не те гледа намръщено, усмихва се и в повечето случаи поздравява. Но в същото време американците са подозрителни, трудно се сприятеляваш с тях, но те винаги са в настроение, винаги са с усмивка. Дори когато искат нещо да откажат, те отказват и го правят с усмивка. Дори може и да не разбереш, че са ти отказали.
В Америка кое е мястото, което те е впечатлило или ти харесва?
Преди десетина години направих една екскурзия в Западна Америка и посетих повечето каньони. Изумителна гледка. Толкова красиви места не бях виждала. Не знаех, че съществуват и парка Йосемити, езерото Тахо. Имах щастието с вертолет да разгледаме езерото Тахо. Беше нещо невероятно, сякаш стъкло, сякаш не е вода. Уцелих времето. Времето беше тихо. Беше много красиво.
В Америка хората обичат да спортуват или дори да не обичат, много се стараят да спортуват. Ти спортуваш ли?
Не, аз не спортувам. Аз не обичам да ходя на фитнес, но обичам да карам колело.
Играеш тенис на маса?
О, да. Играя тенис на маса. Обичам да играя тенис на маса не толкова често, колкото искам, но продължавам да играя и това е започнало още преди 2000 година. Моята приятелка, която е причината аз да дойда тук в Америка, заедно с нея играехме тенис и това продължава до ден днешен.
Още по темата слушайте от интервюто на Елена Цанева със Симона Шкьопу в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности".
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец, храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години, роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..
Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..
Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..
"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът Валери Бобенков , който обича да пътува. Това лято през..
Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..
Новото Народно събрание не успя да избере свой председател след два кръга на гласуване. На първи тур бяха гласувани кандидатурите на Наталия..
Новото от вчерашния ден, което беше изненадващо, е промяната в отношенията между Борисов и Пеевски. Вчера преминаха в тиха конфронтация . Такива са..
"Може да се направи правителство без ДПС – Ново начало на Пеевски, без АПС на Доган, без "Възраждане" - защото сме от много различни..