Това каза в интервю за БНР Георги Палпурин, икономист и доброволец към фондация "Интеарктивна България", преди организирания от фондацията форум "Предизвикателства пред младежкото предприемачество в Европа".
Следващото поколение ще движи икономиката на Европа и е важно те да бъдат добре подготвени и ефективни, отбеляза той.
"Тенденцията е, че в страните, в които животът е една идея по-труден, хората са една идея по-предприемчиви. Това е породено от чисто битовия елемент. Имаме дефицити и трябва чрез ефективност, чрез предприемчивост да ги решим. Активни са младежите, има много будни младежи. Човек се ражда предприемач, но някъде по-нататък нещата се чупят. Подходът в образователната система може да бъде подобрен."
Палпурин изрази мнение, че "в по-ранните години на подрастващите трябва да им се отваря възможността да разбират какво е предприемачество и как се образуват благата в обществото".
"Предприемачеството не е просто бизнес ориентирано. Все повече младите поколения търсят и създаването на обществено значение, обществено въздействие и полза за обществото. Все повече се налага мнението за предприемачеството като универсална компетенция, като за нещо, свързано не само с бизнес развитие, но и с личностно развитие", коментира в предаването "Преди всички" доц. Едуард Маринов, преподавател в Нов български университет.
Той даде пример с игрови подход за преподаване, който да се прилага при новите поколения, чието внимание много по-трудно може да се задържи с традиционните инструменти, с които се предава академично знание.
В България не се създава достатъчно интерес към придобиването на умения и знания в сферата на предприемачеството, смята той.
В неспециализираните училища, в 10. клас завършващите би трябвало да са преминали през целия курс по предприемачество и би трябвало да знаят толкова, колкото и моите бакалаври не знаят. Това създава противопоставяне между способността на образователната система да предостави знания и умения и неспособността на децата да ги възприемат, посочи един от проблемите доц. Маринов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..
От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра. Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..