Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Попйорданов: Българите масово се интересуват от приключенски туризъм

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Приключенският туризъм е генерирал 683 милиарда долара през 2022 година. Това представлява 30% от оборота в туристическия бранш. В този сектор са достигнати нивата преди пандемията от ковид.

Устойчивостта на туризма и намаляване на отпечатъка върху природата е важно както за фирмите, така и за туристите в този сектор, обясни пред БНР Любомир Попйорданов, председател на сдружение „Планини и хора“.

„Има осъзнаване и готовност този пазар да плаща повече.  

Въздействието на един приключенски турист върху икономиката на местната общност е колкото на пет други, отбеляза той.

„Връща се търсенето на пешеходния туризъм и трекинга. Сериозен акцент има  и върху културата и културните преживявания. Планинското колоездене също е сред предпочитаните занимания“

В България този тип туристи оставят около 2000 евро в дестинацията, която са избрали. Те предприемат най-често едноседмични пътувания, в които се включват все по-възрастни хора.

Западна Европа и Средиземноморието са предпочитани за този тип туризъм, разказа Попйорданов. И у нас има няколко успешни предприемачи, които го развиват.

„Приключенският туризъм обаче продължава да не се разглежда с уважение и внимание от Министерството на туризма“

От друга страна, в момента българите масово се интересуват от приключенски туризъм, отчете той.

Цялото интервю на Мила Младенова с Любомир Попйорданов може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34