Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живот в условията на глобално затопляне? Полезният опит е на специалистите по пустинно строителство

Снимка: Феня и Искра Декало

И това лято станахме свидетели на явления, свързани с глобалното затопляне. Високите температури, пожарите, наводненията, които са характерни за пустините, завладяха и други райони на Земята. 

Как да се живее при новите условия? 

Специалистът по пустинно строителство и градоустройство в университета "Бен Гурион" в пустинята Негев професор и архитект Ицхак Меир. 

"Както не всички пустини са пясъчни като Сахара, така и освен номади, там от древни времена, са живели и уседнали народи. Дългогодишният опит и мъдрост е създал правила за строителство на домове и обществени сгради, в които през зимата да е топло, а през лятото - студено. Преди да има климатик, са изградени нещо като комини, които улавят и усилват всеки порив на вятъра и той преминава - през лятото през студен слой, а през зимата - през затоплено пространство". 

С неговите студенти решили да приложат това, което изучават на теория и откриват при теренни проучвания на изоставени градове сред пустинята. Възложено му било да проектира новия корпус на филиал на университета "Бер Шева" - в самото сърце на Негев, в знаменития кибуц Сде Бокер, който е близо до най-високата част на каменната пустия Мицпе Рамон. 

Надморската височина е 500 метра и е далече от морето. Денонощно и годишно се отбелязват огромни температурни разлики, което не го прави привлекателно място за живеене, но съвсем наблизо са развалините на съществувалия през библейски времена и няколко века сред това град Авдат, който е бил на пътя на подправките от Саудитска Арабия към Ашдод и Газа. Според намерените археологически останки, там се е живяло добре и комфортно. 

"Заданието ни бе да изградим кампуси на университет - учебни и административни сгради, детска градина, парници и лаборатории, но така, че да е нужно малко ток за охлаждане или затопляне. Направихме прозорците така, че да вкараме в сградите оскъдните лъчи на ниското зимно слънце и да запазим топлината за цяло денонощие. През лятото - чрез изкуствени сенници (които са в същото време и слънчеви батерии, произвеждат изцяло електричеството необходими за живеене, изследователска и учебна дейност) и да не се позволи прегряване на помещенията през деня. През нощта сме изчислили как сградите да се проветрят и студеният въздух (заради температурните разлики) и да ги охлади до такава степен, че през деня без климатик да е приятно. Върхът на уменията си проявихме при проектирането на жилищна сграда на преподавателите с 80 апартамента и общежитията за студенти".

Използват студения нощен вятър за охлаждане и в помещенията е винаги приятно. От министерството на строителството се заинтересували от технологията и ни възложили построяването на цял жилищен район в столицата на пустинята Негев - "Бер Шева". За целта направили симулация къде във всеки апартамент ще грее слънцето и в кои часове на денонощието, за да знаят как да разположат в нея прозорците и сенниците. На повечето архитекти е удобно да е еднакво разпределението на стаите в различните апартаменти на жилищния блок. 

"Но не е едно и също дали живееш от южната, или от северната страна на сградата. Дали си в ниските етажи, или на върха на небостъргач. При нас всичко е съобразено с конкретните условия. Вече заселихме първите обитатели". 


Повечето градове по света имат свой жилищен фонд - как ще го приспособите, за да могат да използват Вашите проучвания?

В центровете на старите градовете е винаги по-горещо и задушно, отколкото в предградията им. Все по-гъсто ги застрояват и с по-високи сгради, на по-голяма площ. Налага се ново преосмисляне на градоустройствените проекти, за да се предотврати прекомерното затопляне през лятото и заледяване през зимата, да се осигури канализация за валежите, които в последно време са по-кратки и интензивни, за да не се стигне до наводнения. Нашият поглед към тези градски центрове е комплексен - сгради, зелени площи, обществен и личен транспорт, подвижни съоръжения, които правят сянка през лятото и предпазват, когато вали, а през зимата, посредством система от огледала, да съберем слънчевите лъчи за отопление. Земята попива падналите валежи, но бетонирането и асфалтирането ѝ пречат. Предците са ни оставили прекрасни примери за системи от дренажи и подземни водохранилища, защото с климатичните промени водата става най-важния национален ресурс. Законодателството в Израел не позволява на частни лица да имат големи водохранилища. И жалко. Но кметствата търсят способи да оползотворят неколкократно дъждовната вода, преди тя да се влее в морето. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Сливен от 14 април стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден

В Сливен от утре стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от  Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..

публикувано на 13.04.25 в 19:45

В Испания е разкрита мрежа за трафик на марокански мигранти от Румъния

Гражданската гвардия в Испания обяви, че е разбила мрежа за трафик на марокански мигранти от Румъния на Иберийския полуостров. В Мурсия са арестувани четирима души, заподозрени като организатори на престъпната дейност. Според разследващите, трафикантите набирали марокански имигранти, които искат да влязат в Испания. След като са платили по..

публикувано на 13.04.25 в 19:30

Руско-украински преговори за сигурността в Черно море са насрочени в Анкара

Руско-украински преговори, посветени на сигурността в Черно море, са насрочени на 15 и 16 април в Анкара. Това предаде телевизия CNN Turk, като се позова на турското министерство на отбраната. По време на дипломатически форум в Анталия по-рано тази седмица турският външен министър Хакан Фидан заяви, че страната му е готова да посредничи между..

публикувано на 13.04.25 в 19:16

Над 200 автомобили и мотори, американски марки и модели, показаха в Дупница

Над 200 автомобили и мотори - американски марки и модели, бяха показани на фестивал, организиран за трети път  в Дупница. Общината е домакин и оказва съдействие, , изложението събра за часове стотици автолюбители. За пръв път участват и от клуба на собтвеници на мотори "Харли Дейвидсън", а беше показан  и сребърният пикап Tesla Cybertruck -..

публикувано на 13.04.25 в 19:04

В Кипър бяха връчени награди за най-успешни двуобщностни бизнес партньорства

За 15-ти път в Кипър бяха връчени наградите за най-успешни бизнес партньорства между кипърски гърци и кипърски турци. Единствената по рода си инициатива е в подкрепа на мира и обединението на разделената страна чрез икономическо сътрудничество между двете кипърски общности. 96 кипърски гърци и кипърски турци, съсобственици на 48 съвместни..

публикувано на 13.04.25 в 18:48
Екип от отдела за обезвреждане на взривни устройства събира доказателства след експлозия пред офисите на Hellenic Train на авеню

Гръцка терористична организация пое отговорност за поставена бомба в Атина

Гръцката терористична организация "Революционна класова самозащита" пое отговорност за поставената в петък бомба пред централата на железопътната компания "Hellenic Train" в Атина. Атентатът предизвика само материални щети. Бомба избухна в Атина пред офисите на "Гръцки железници" Няма пострадали и жертви от взрива в Атина..

публикувано на 13.04.25 в 18:29

Броят на загиналите при руския ракетен удар по Суми достигна 32 души, над 80 са ранени

Най-малко 32 души загинаха, сред тях и две деца, при руски ракетен удар по украинския град Суми тази сутрин. Съобщава се за над 80 ранени, включително 10 деца. След атаката западните страни призоваха отново Русия да прекрати войната в Украйна. Руските балистични ракети поразиха центъра на град Суми, в близост до руската граница, два дни след..

публикувано на 13.04.25 в 18:08