В началото на август се очаква Министерството на иновациите и растежа да публикува списъците с фирмите, които ще получат финансиране за изграждане на свои нови ВЕИ системи в комбинация с батерии за съхранение на енергия. Интересът е голям и общата стойност на подадените проекти надхвърля значително бюджета по мярката, който е в размер на 200 милиона лева.
В срок е набирането и на проекти от Министерството на енергетиката, които да подпомогнат българските домакинства в изграждането на фотоволтаични системи. "Зелените" решения и стойността им за хората са във фокуса на световната политика, а всеки инвеститор се съсредоточава освен върху екологичните и над икономическите ползи.
Ръстът на нови мощности на база на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) през 2023 г. в света ще е най-същественият за цялата история, а през 2024 г. този ръст ще продължи. Това е прогноза на Международната енергийна агенция в доклада ѝ от юни тази година.
На Стария континент ускорените инвестиции във възобновяеми енергийни източници предпоставят формулирането на нови и по-амбициозни цели за увеличение на дела на възобновяемата енергия.
Възможности за финансиране по линия на "зелените политики" от Плана за възстановяване и устойчивост се предоставят на български фирми и домакинства.
562 микро, малки и средни предприятия кандидатстват за изграждане на свои нови ВЕИ системи в комбинация с батерии за съхранение на енергия.
Тече срокът, в който Министерството на енергетиката набира проекти по процедурата за изграждане на фотоволтаични системи от страна на българските домакинства. По националната схема за подпомагането им се предоставя безвъзмездно финансиране за доставка и монтаж на слънчеви инсталации за подгряване на вода за битови нужди, както и на фотоволтаични централи за производство на ток, които могат да включват и системи за съхранение на произведената електрическа енергия.
Доставката и монтажът на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване могат да бъдат финансирани по тази процедура изцяло, но с не повече от 1960,83 лв. Фотоволтаичните системи се финансират до 70%, но не повече от 15 хил. лв.
Експерти анализират ползата от батериите. Да, те съхраняват енергията, но с тях цената на инвестицията скача.
Доц. инж. Пламен Цанков е заместник-ректор на Техническия университет в Габрово по научноизследователската работа, експерт в областта на енергийната ефективност и ВЕИ. Провежда проучвания на работещи системи за фотоволтаично осветление, използвани при обучението на студентите. Според него при дългосрочни проекти цената се оскъпява и е препоръчително хората да изчислят дали енергията от акумулаторните батерии ще компенсира инвестицията
Ивайло Раднев управлява фирма за проектиране и изграждане на фотоволтаични централи и паралелно с това с екип от съмишленици провеждат обучения за деца. Инвестирал е собствени средства в малка фотоволтаична система с учебна цел. Примерите от практиката му показва, че има и други решения за евтина енергия, освен акумулаторните батерии. Той също изчислява, че когато направиш предварителен анализ, сметките излизат.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..