Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"В подготовката на шампионите съществен дял имат техните преподаватели в училищата"

Как се изграждат медалисти от световни олимпиади?

| Интервю
Снимка: Pixabay
Български ученици спечелиха два златни и два сребърни медала на Международната олимпиада по химия в Швейцария. Нашите момчета се състезаваха с 340 ученици от 86 държави.

Златните медали везха Виктор Лилов , който е ученик в 11 клас на Софийската математическа гимназия и Крум Александров, който е в 12 клас на Математическата гимназия в Плевен.

Сребърните заслужиха Преслав Георгиев и Явор Христов, които са ученици в 11 клас на Софийската математическа гимназия.

Техни ръководители са доц. д-р Донка Ташева и проф. Пенка Василева от Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“.

Крум разказа пред БНР, че предизвикателствата са били свързани с обема на задачите. Той е започнал да се готви за сътезанието още през септември миналата година. Нужна му е била и психологическа подготовка.

Виктор пък обясни в предаването "12+3", че освенмного на брой, задачите са били и изключително трудни. 

В подготовката на шампионите съществен дял имат техните преподаватели в училищата, обясни проф. Пенка Василева

"В последните години това са младежи основно от математическите гимназии. Те достигат почти академично ниво. Самообучението на децата е вторият важен фактор. След това идва и обучението им в университета".  

Проф. Василева обаче отчете, че в първия гимназиален етап часовете по химия са недостатъчни. 

"Това се комбинира с намаляващия интерес на българските ученици към точните науки и в частност към химията.  Резултатът е  недостатъчен брой ученици в профилираните паралелки. 

Трябва да имаме собствени решения, за да поддържаме един широк кръг, от които да избираме състезатели, които да се представят на световно ниво.

Часовете по химия трябва да се увеличат още в първия гимназиален етап. Това не е лесно решение. Заниманията по интереси в извънкласните форми също са важни".  

Тези отличия са сериозна част от биографията на участниците, с която те кандидатстват в най-престижните университети по света, отбеляза тя.

Крум вижда бъдещето си, свързано с химията. Той ще продължи образованите си в България.

Виктор смята да се занимава с органична химия, но предпочита да учи в чужбина. Ще кандидатства в „Кеймбридж“.

Цялото интервю на Даниела Големинова с  проф. Пенка Василева, Виктор Лилов и Крум Александров може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доклад на WWF: Загубили сме 73% от популациите на гръбначните животни в дивата природа

" Картината не се подобрява. Докладът е дори по-песимистичен от този преди 2 години. Ситуацията със сладководните обитатели и екосистеми е още по-зле. Водещи в негативен смисъл са сладководните видове с 85% намаление на популациите в световен мащаб, което е изключително тревожно и алармиращо ". Това заяви пред БНР ръководителят на програма..

публикувано на 10.10.24 в 09:09
Снимката е илюстративна.

9 ранени в Испания след бурята "Кърк"

9 души бяха ранени в Испания при инциденти, предизвикани от бурята "Кърк". Тя засегна най-тежко северната част на страната с ветрове до 200 километра в час и обилни валежи. Над 1000 обаждания са получени на телефон 112 за последиците от природното бедствие. "Кърк" предизвика хаос на полуострова, особено в северните области. Жертви,..

публикувано на 10.10.24 в 08:49

Започва кино-литературният фестивал "Синелибри"

Десетото юбилейно издание на кино-литературния фестивал "Синелибри" започва тази вечер в зала 1 на НДК с най-новия филм на Паоло Сорентино „Партенопа“. Прожекции до 3 ноември ще има в още 6 български града, а мотото на форума тази година е "Поезия без край". В дните на фестивала зрители и читатели ще се срещнат на живо с утвърдени творци и..

публикувано на 10.10.24 в 08:46
Ураганът

Жертви, наводнения и разрушения - "Милтън" порази Флорида

Ураганът "Милтън" достигна американския щат Флорида като буря от трета категория, причинявайки бедствие по крайбрежието, вече опустошено от друг ураган - "Хелийн", предаде БТА като се позова на Асошиейтед прес. "Милтън" връхлетя градовете в района с ветрове със скорост над 160 км/ч, след като предизвика множество торнада, но пощади град Тампа. В..

публикувано на 10.10.24 в 08:34
Адела Качаунова

Адела Качаунова: Съдебната система е изцяло подчинена на политическата власт

Процедурата е дълбоко компрометирана. Този състав на ВСС не трябва да прави сериозни движения – нито да избира нов главен прокурор, нито председател на ВАС. Това мнение изрази пред БНР адвокат Адела Качаунова, директор на правната програма и съпредседател на Българския хелзинкски комитет. "Не само съставът на ВСС е проблематичен, но той..

публикувано на 10.10.24 в 08:32

Съветът на ректорите разисква работещи ли са предложенията за промени в Закона за висшето образование

Съветът на ректорите в България ще обсъжда дали са работещи предложенията за промени в Закона за висшето образование, както и промените в методиката за финансиране. Домакин на срещата е Великотърновският университет "Св. св. Кирил и Методий". Една от основните промени в закона за висшето образование е увеличението на заплатите на..

публикувано на 10.10.24 в 08:32
Атанас Радев

Атанас Радев: Никой не иска горещия картоф и да носи ясна политическа отговорност

" Никой не иска да вземе горещия картоф в себе си и да носи ясната политическа отговорност за състоянието на страната ".  Това заяви пред БНР политологът Атанас Радев - председател на Националния младежки форум. Той се надява в новия кабинет да има ясни приоритети за управление. Според него въпросът не е само да има кабинет - въпросът е да..

публикувано на 10.10.24 в 08:09