Дори и през август маестро Тодоров не се отдава на почивка и не спира концертната си дейност. Бил е във Виена, предстои му участие в Германия. Скоро е осъществил и успешно турне в Бразилия, където е дирижирал е Националния оркестър на страната. Щастлив е посрещането на музикантите там.
"Важно е един музикант да бъде оценен от колегите си и от публиката. Едно от нещата, които много ме впечатлиха в бразилската публика е, че тя няма комплекси относно новата музика. Реагира бурно на произведения, които току - що са написани. Това ми дава надежда, че класическата музика е жива и ще продължи да живее. Българската публика е малко консервативна", каза той в предаването "12+3"
От Бразилия маестро Тодоров се е завърнал с партитурите на две произведения, които иска да включи в следващия сезон на Софийската филхармония.
"Днес продължава да има стойностни композитори. Работих с 16 такива".
Цялото интервю на Даниела Големинова с маестро Найден Тодоров може да чуете в звуковия файл.
Симона Панова, автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник" е гост в "Нощен Хоризонт". Симона Панова създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и мистичните легенди на Белоградчишките..
Пловдивският куклен театър кани публиката си на последната за сезона премиера - "Хитър Петър". Режисьор на спектакъла е Веселин Бойдев, музиката е дело на Костадин Бураджиев, а сценограф е Христина Недева-Младенович. Кой е нашият национален герой и защо сме си избрали хитростта да побеждава силата - това са въпросите , които поставяме с това..
В предаването "Алегро виваче" ви срещаме с носителите на призове в допитването "Музикант на годината 2024". Галаконцертът се състоя на 12 май 2025 г. в Първо студио на БНР. Събитието беше под патронажа на председателя на Народното събрание на Република България - доц. Наталия Киселова. Галаконцерт "Музикант на годината 2024" - видеозапис..
Тази година отбелязваме 100 години от рождението на един от знаковите български диригенти и хормайстори - Ангел Христов. Роден през 1925 г. в Пловдив, той посвещава целия си живот на музиката, като оставя ярка следа в развитието на хоровото и оперното изкуство в България. Ангел Христов започва музикалното си обучение като цигулар. По-късно завършва..
Почитателите на оперното изкуство и това лято няма да скучаят. Софийската опера и балет е подготвила за вярната си публика спектакли на 4 сцени, като три от тях са открити. Вече започна Летнитя фестивал за деца, а началото на Вагнеровия е точно след седмица. Три сцени под открито небе очакват почитателите на операта това лято –..
Няколко дни ни делят от прелестното събитие, с което беше открито седмото издание на фестивала "Културама" 2025 – форум, който привнася нотка екзотика в аромата на лятна София. На 13 юни в Археологическия институт с музей на БАН в центъра на столицата посрещнахме легендарния изпълнител на старинни виоли и диригент Жорди Савал, който представи..
Емануил Иванов - един от най-ярките млади български пианисти - ще се завърне на българската сцена от Великобритания за два концерта в София в рамките на фестивала "Културама" 2025. Това са различни сценични партньорства - стари и нови. Първият концерт е в събота, 21 юни, в столичната зала "България" от 19 часа. Пианистът ще си партнира с певицата..
В Хърватия, след влизането в еврозоната, приеха инструмент за гарантиране на прозрачност на цените в евро, като задължиха търговците да публикуват на..
Ще се повтори ли безводието в Плевен от миналата година? Крайната цел е да се повишат количествата вода, подавани към града , уверява инж...
На 13 април 2025 г. баба Калинче от от пазарджишкото село Варвара навърши 100... И влезе във второто си столетие. Калинка Александрова Янчева е..