Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Учебната програма може да не е само една, а да има избор на програми и съдържание"

Люба Йорданова: МОН трябва да направи промени в зародиша на причините за многото домашни

"Учителите трябва да имат автономност в това колко и кога дават домашни на учениците"

| Интервю
Снимка: Радио Видин

"Учителите трябва да имат автономност в това колко и кога дават домашни на учениците. Не смятам, че Министерството на образованието трябва да регулира в такива големи детайли работата на учителите. Роля на МОН е да анализира откъде идва това усещане в ученици и родители, че домашните са много, откъде идва причината учителите да трябва да ги дават. Трябва да се анализира много добре ситуацията и да се види какви са причините - претрупана ли е наистина учебната програма, има ли някакви други фактори, които затрудняват учителите, от каква подкрепа имат нужда те, за да преподават ефективно учебното съдържание. След като вече анализира причините, задача на МОН е да направи промени в зародиша на тези причини, а не да прави промени в следствието, като регулира колко точно домашни дава всеки учител".

Това каза пред БНР Люба Йорданова, старши експерт "Стратегически партньорства" във фондация "Заедно в час".

Според нея нужните образователни реформи са в посока "истински промени в учебните програми и промени в начина на оценяване на учениците, в НВО и в матурите":

"Има нужда от подобряване на базовата и продължаваща квалификация на учителите. Както и осигуряване на индивидуален подход към всеки ученик". 

По думите на Йорданова истински ефект може да бъде видян след цялостна реформа на философията и структурата на учебните програми:

"Трябва да се започне от това да се знае с какви компетентности искаме да излизат учениците на края на всеки етап от образованието си. Да знаем какво искаме да знаят и да могат тези ученици, какви нагласи да притежават, така че след училище да са активни граждани. И вече след това трябва да мислим за инструментите как да се постигне това".

Учебната програма може да не е само една, смята Люба Йорданова.

"Може да има избор на учебни програми и учебно съдържание. Учителите да имат истинска автономия да решат какво да изберат спрямо нуждите на техните ученици, така че да развият тези компетентности. Тази автономия върви с ясни отговорности, с подкрепа на учителите и съответно с последствия, ако учениците не развият тези компетентности в края на всеки образователен етап. Мисля, че учителите и директорите имат потенциал да вземат тези решения, стига да бъдат добре обучени и добре подкрепени по време на работата си и да получават качествена продължаваща квалификация".

Интервюто на Даниела Големинова с Люба Йорданова и репортаж на Соня Валериева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Снимка: Заедно в час

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Голям интерес към фестивала в Националния ден на безопасността на движението по пътищата

Националният ден на безопасността по пътищата беше отбелязан от Държавната агенция по безопасност на движението. Към инициативата бяха привлечени десетки партньори, сред които Пътната полиция, Противопожарната служба, Червеният кръст, училища и неправителствени организации. Отбелязват Националния ден за безопасността на движението с..

публикувано на 29.06.24 в 15:59

Какви са настроенията преди предстоящите парламентарни избори във Великобритания?

Във Франция крайната десница се е устремила към победа на извънредните парламентарни избори. В Съединените щати Джо Байдън хвърли в предизборна паника своята Демократическа партия с катастрофалното си представяне в първия за тази кампания телевизионен дебат с Доналд Тръмп. А във Великобритания задържалата се вече 14 години във властта..

публикувано на 29.06.24 в 15:55

Жандармерист е прострелян с арбалет пред посолството на Израел в Белград

Сръбски жандармерист беше прострелян във врата с арбалет пред посолството на Израел в Белград, съобщи РТС.  Нападателят е застрелян, а полицаят е в болница. Министърът на вътрешните работи Ивица Дачич каза,че вероятно става дума за терористично нападение  Засега не е известна самоличността на нападателя.

публикувано на 29.06.24 в 15:47

Над 100 000 души опитаха да спрат влизането на делегатите на "Алтернатива за Германия" на партийния им конгрес

С протести и сблъсъци с полицията днес в германския град Есен започна конгресът на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия". Лидерката й Алис Вайдел откри конференцията с остри нападки срещу правителството и кмета на град Есен, който се опитал да попречи на провеждането на конгреса. Над 100 000 души се опитаха да спрат влизането на..

публикувано на 29.06.24 в 15:41

Маргарита Асенова: Байдън имаше лоша вечер, но Тръмп не беше добър президент

Байдън имаше лоша вечер, но Тръмп не беше добър президент. Това заяви пред БНР Маргарита Асенова, Фондация "Джеймстаун", Вашингтон. Анкета, проведена от CNN след кандидатпрезидентския дебат, показва че Доналд Тръмп е победил  Джо Байдън в зрителските предпочитания.   Според данните, изнесени от телевизията, която беше домакин на дебата, 67% от..

публикувано на 29.06.24 в 15:25

Михаил Кръстев: За да има стабилно управление, трябва да има ясен победител

Ясно, че е оттук нататък ще видим опит да се възпроизведе в един или друг вариант това, което беше досега - много тежко компромисно, много лабилно и много нестабилно мнозинство в парламента, което да се опита да формира и излъчи редовно избрано правителство. Това мнение изрази пред БНР журналистът и водещ на "Контракоментар" Асен Генов. „Не видяхме и..

обновено на 29.06.24 в 14:52
Владимир Путин

Таймс: Убийства, преврати и хаос: от кухнята на тайната шпионска война на Путин срещу Европа

“Убийства, преврати и хаос: от кухнята на тайната шпионска война на Путин срещу Европа", така е озаглавен обширен материал във вестник "Таймс", в който се споменава и България като благодатна почва за набиране на сътрудници. Операциите на Москва ескалираха в целия континент, от наемането на главорези за удари в симпатизиращи страни до масивни..

публикувано на 29.06.24 в 14:19