Сватба по стари родопски традиции вдига днес внукът на гайдаря бай Георги Мусорлиев - Христо и любимата му Стефания от смолянското село Полковник Серафимово.
Автентичната сватба ще бъде на Илинденските поляни край родопското село Гела, където се провежда гайдарското надсвирване. Младоженците са въвели дрескод за гостите си, които трябва да бъдат облечени в народни носии. Подписването на гражданския брак ще бъде в кметството в Широка лъка, а венчавката в църквата "Успение Богородично". След това сватбарите ще се отправят към Илинденските поляни, където ще има свободно пашуващи стада.
Гостите ще бъдат почерпени с прясно изпечени чевермета на място. Ще свирят гайди, ще се пеят песни и ще се вият няколко катни тежки родопски хора. Ще бъдат спазени всички детайли, за да се пресъздаде едновремешна родопска сватба по-стари традиции и обичаи.
Младоженецът Христо, е внук на бай Георги Мусорлиев, една от легендите в гайдарското изкуство на Родопа планина. За бай Георги са правени филми в Германия и Естония. Той е гайдарят на Валя Балканска с песента „Излел е Делю хайдутин“.
Трябва де се изгради по-голяма социална устойчивост срещу дезинформацията. Това заяви пред БНР Мартин Владимиров, ЦИД, преди кръглата маса на тема "Демократичен щит срещу руската дезинформация: Икономическа и информационна не/сигурност/". "Стратегическата дезинформация, която се разпространява от прокремълски мрежи за влияние у нас, е само..
Софийският градски съд ще решава да промени или да потвърди мерките за неотклонение на четиримата задържани по време на протест на "Възраждане" миналия месец пред Дома на Европа в центъра на София. Сарафов: Ще се търси наказателна отговорност от всички, погазващи обществения ред Те са в ареста по обвинение "хулигански действия" по време на..
Нищо от описаните от прокуратурата неща не е извършено . Това заяви пред БНР депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов, след като в петък изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов внесе искане в НС за сваляне на депутатския му имунитет, както и този на Кирил Петков. В предаването "Преди всички" Божанов декларира, че още днес ще си..
Тръмп си измисля причини за тези мита, настоя пред БНР Красимир Гаджоков, Торонто. Президентът на САЩ каза, че ще задейства новите мита за Канада и Мексико от днес. " Няма място за разговори с Мексико или Канада", обяви той пред репортери в понеделник. "Всички са готови. Те влизат в сила от утре". Канада ще наложи ответни мита за..
Министър-председателят Росен Желязков свиква заседание на Съвета по сигурността към Министерския съвет. Темата на заседанието е "Преглед и анализ на актуалната геополитическа ситуация и произтичащите от нея рискове за националната сигурност", съобщиха от правителствената пресслужба. Освен до постоянните членове на Съвета, покани за участие в..
Във вторник сутринта Китай побърза да отвърне на новите мита на САЩ, като обяви повишения на тарифите до 10-15% върху вноса, обхващащ редица американски селскостопански и хранителни продукти, като същевременно постави 25 американски фирми под експортни и инвестиционни ограничения, съобщава Ройтерс. Допълнителното мито от 10%, с което..
"Променяме системите за по-здраво бъдеще" - това е мотото на тазгодишния Световен ден за борба със затлъстяването, който отбелязваме днес. София е домакин на дискусия, посветена на проблемите, свързани с наднорменото тегло, участие в която се очаква да вземат здравни експерти, пациенти и медии. Заедно те ще потърсят решения за трайна промяна..
" КС е представил едни данни, а манипулациите в България са много по-големи. Тези данни дали ще бъдат признати от "Информационно обслужване", или отново..
Неизвестни факти от руските военни архиви сочат, че през 1878 година Кърджали е освободен след тежко сражение, разказва за БНР Станчо Станчев,..
Цялото интервю на Снежана Иванова с Радан Кънев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.