Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Народната мъдрост гласи: Не си живял, ако не си съградил чешма!

За белите чешми и живата вода на България - кой ги строи, кой ги прославя в песни и легенди

2
Снимка: facebook.com/pages/Площад Хаджи Димитър, Сливен

Не си живял, ако не си направил чешма! Така гласи народната мъдрост. Най-много чешми казват има в Родопите, защото там традицията го повелява. 

По чешми обаче не им отстъпва и района на Сливен. От ниската част до върха на планината те са над 40, като голяма част от тях са правени преди повече от столетие, за някои се пеят песни, за други се вярва, че са самодивски сборища, а трети пък лековити. 

Стефан Стефанов преди години се нае да изследва доколко е годна за пиене водата в тези чешми и организатор на планинския маратон „Хайдушки пътеки“.

Бялата чешма, Андреева чешма, Драгиева чешма и още много имена на чешми изброява в "Рано в неделя" Стефан Стефанов, с идеята да си спомним за най-известните.

А най-известната е, разбира се, е Драгиева чешма….


Кой обаче ги е правил тези чешми, като оставим настрана хайдушките сборища, защото е ясно, че хайдутин чешма не гради.


"Навремето са ги правили овчарите, за да пият животните вода. А там наблизо са се правели и хайдушките сборища, като хайдутите са се възползвали от водата, но и от възможността за храна от мандрите, разказа още за "Хоризонт" Стефан Стефанов.

Има и лековити извори. На Карандила се намира известния „Кушбунар“ или преведено на български Орлов извор или Птичи извор. Известен още от времената на траките, там е ходил да се лекува и кримския хан Селим Герай, а района е бил любим за лов на султан Мохамед IV, пише сливенския краевед д-р Симеон Табаков в книгата си „Опит за история на град Сливен“.

"Кушбунар е много известно хайдушко сборище….Там е началото на Априлското възстание в Сливен. Водата е лековита, а турците са знаели за тази лековитост за очни болести..., допълни Стефанов.

Най-добрата вода за пиене пък извира от процепа на скалата известна като „Архангела“. За там Стефан има интересна теория:

"Имаме такива извори, в които водата е жива…Жива вода е с PH над 8, като водата при Архангела е от тракийско време и олицетворява майката Земя, каза още Стефанов.

Неминуемо засягаме темата за легендите и иманярските набези в района старите чешми.


"Като се отиде в планината, се явяват самодиви, които танцуват голо хоро, а мъжете отвличат най-красивите от тях. А иманаярските истории са свързани с това, че всяка чешма е нишан за заровено злато, допълни Стефан Стефанов. 

И докато разказваме за чешмите построени от другите, лековити води и такива с  идеални параметри за пиене, щяхме забравим, че и в момента в Балкана се гради нова чешма. Стефан е по следите на вода, която иска да хване, за да съгради и той нещо след себе си.

На Стефан Стефанов пожелаваме успех в съграждането на чешмата, която ще утолява жаждата на туристи и животни в района, който е избрал и нарочно не казвам къде е. 

Делото му е благородно, дано не се намери чиновник да го спре. Защото точно поради чиновническо бездушие и безхаберие най-лековитият извор в района Сливенски минерални бани тече в река Тунджа и топли зимата рибите и жабите..


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48